Dom

Jak barwa światła wpływa na aranżację wnętrza?

Robert Michoń
maj 9 2018

lampy podłogowe

Przy doborze odpowiednich lamp do salonu, sypialni czy kuchnie powinniśmy patrzeć nie tylko na ich wygląd, ale również musimy dobrać do nich właściwe żarówki. O czym powinniśmy wtedy pamiętać?

Kiedyś nie musieliśmy wybierać żarówek pod kątem ich barwy światła. W sprzedaży znajdowały się tylko tradycyjne żarówki żarowe, które emitują światło o ciepłej barwie. Teraz jednak, gdy do dyspozycji mamy też świetlówki kompaktowe, żarówki halogenowe oraz popularne LED-y, przy zakupie możemy wybrać produkt o określonej brawie światła.

Czym jest barwa światła?

Barwa światła, a precyzyjnie temperatura barwowa jest stosowana do wyrażania barwy danego źródła światła. W potocznym rozumieniu, barwę światła możemy podzielić na ciepłą, bardziej żółtawą i pomarańczową, a także na chłodną, czyli bardziej białą, dającą nawet wrażenie niebieskości.

Źródła światła mogą posiadać różne temperatury barwowe. Do wyrażenia barwy wykorzystuje się Kelwiny, czyli K. Im niższa jest wartość K, tym źródło światłą jest bardziej ciepłe, natomiast im jest ona wyższa, tym bardziej jest ono chłodne – zimne.

Przykładowe barwy różnych źródeł światła:

  • 2000 K – świeczka
  • 2800 K – żarówka żarowa
  • 3000 K – wschód i zachód Słońca
  • 10000-15000 K – czyste, niebieskie niebo
  • 28000-30000 K – błyskawica

W związku z tym producenci oświetlenia stosują trzy główne oznaczenia dla swoich produktów. Pierwszy z nich to barwa biała ciepła, drugi to barwa biała neutralna, natomiast trzeci to barwa chłodna albo zimna. Jak wpływają one na aranżacje wnętrz? Podpowiadają nam eksperci ze sklepu lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl

barwa światła

Barwa chłodna – zimna

Żarówki i lampy posiadające barwę chłodną – zimną najlepiej sprawdzają się w tych pomieszczeniach, w których pracujemy. Wspomagają one wysiłek wzorkowy. Potrafią dodawać nam energię. Dobrze sprawdzają się w miejscach nauki, gabinetach, a także używane są w reklamie świetlnej. Również może być używana wtedy, gdy zmrok zapada szybciej, ponieważ dobrze imituje światło dzienne. Sprawiają, że wnętrze wydaje się chłodniejsze, bardziej zimne.

Barwa neutralna

Dobrze sprawdza się wtedy, gdy potrzebujemy barwy będącej połączeniem chłodu i ciepła. Ma uniwersalne zastosowanie u może być używana w różnych pokojach w domu, które nie wymagają wysiłku wzrokowego, ale też nie stanowią miejsc odpoczynku, na przykład w kuchni czy w łazience.

Barwa ciepła

Lampy i żarówki o barwie ciepłej przeznaczone są do miejsc wypoczynku, na przykład do salonu oraz do sypialni. Wprowadzają nas w stan relaksu i przygotowują do snu. Warto jednak pamiętać, że podobnie jak w przypadku barwi zimnej mogą nieco przekłamywać kolory wnętrza.

 

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *