Inne

Wpływ zmian w prawie na rynek zakładów wzajemnych w Polsce

Robert Michoń
maj 14 2018

sprawiedliwość

Pierwszego kwietnia 2017 r weszła w życie nowelizacja ustawy hazardowej, która zdaniem Ministerstwa Finansów pozwoli zarobić budżetowi w ciągu 10 lat ponad 15 miliardów złotych. Wiąże się to ze znaczącym ograniczeniem liczby podmiotów, które mogą świadczyć usługi związane z hazardem na terenie Polski, a także z wprowadzeniem płatnych licencji oraz obowiązkowego podatku od obrotu. Nowelizacja ta ma duże znaczenie z perspektywy klientów firm bukmacherskich - przyjrzyjmy się dlaczego.

Nowe zasady dla firm bukmacherskich

Nowelizacja wprowadziła między innymi nowe brzmienie artykułów 6. i 14. Ustawy, zapisując wprost, że "Przyjmowanie zakładów wzajemnych jest dozwolone – stosownie do udzielonego zezwolenia – wyłącznie w punktach przyjmowania zakładów wzajemnych lub przez sieć Internet na zasadach i warunkach określonych w zatwierdzonym regulaminie i udzielonym zezwoleniu, a także wynikających z przepisów ustawy". Tym samym, wszystkie firmy które nie uzyskały niezbędnego zezwolenia czy licencji, nie mogą legalnie działać na terenie Polski. Wprowadzono też liczne obostrzenia dotyczące choćby archiwizacji danych przez firmy przyjmujące zakłady wzajemne, istotnie ograniczono też możliwość reklamowania się przez takie firmy. Wprowadzono też zapis odnośnie sponsorowania mianowicie "Zabrania się informowania o sponsorowaniu z wykorzystaniem nazwy handlowej i znaku towarowego wykorzystywanego do oferowania gier cylindrycznych, gier w karty, gier w kości, przyjmowania zakładów wzajemnych oraz gier na automatach.”.

Praktyczne znaczenie zmian

Mimo zapowiedzi wielu firm, że będą starały się znaleźć obejścia ograniczeń wprowadzonych w ustawie, w praktyce nie zaobserwowano takich sytuacji. Nawet tak duże i wpływowe firmy jak choćby serwis bet365.com, po próbie wejścia na stronę internetową z terenu Polski pokazują już jedynie komunikat, że "usługi lokalizacyjne wykryły, że znajdujemy się w Polsce", a świadczenie usług jest zablokowane. Ministerstwo Finansów prezentuje też w internecie Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą, dostępny pod adresem https://hazard.mf.gov.pl/- po aktualizacji danych z 17 kwietnia 2018 roku, na liście znajdują się 1763 domeny, a lista ta jest dynamicznie aktualizowana - również o polskie domeny - jak choćby www.spigo.pl czy globlotto.pl, które właśnie 17-go kwietnia pojawiły się na liście.

Kary zarówno dla graczy, jak i dla firm

Powszechnie znana jest wiedza o karach pieniężnych dla firm nielegalnie oferujących gry hazardowe, w tym zakłady wzajemne. Znacznie mniej osób zdaje sobie sprawę, że karani mogą być również gracze. Art. 107 § 2 ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (Dz. U. Z 2016 r. Poz. 2137, z późn. zm.) definiuje bowiem, że każdy, kto uczestniczy w zagranicznej grze hazardowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych. Podobny zapis znajdujemy też zresztą w art. 109 Kodeksu karnego skarbowego, a także w art. 89 ust. 1 pkt 6 ustawy o grach hazardowych.

Biorąc pod uwagę powyższe, jeżeli nadal chcemy brać udział w różnorodnych w zakładach wzajemnych, to niezbędny będzie legalny bukmacher - w przeciwnym wypadku możemy się narazić na duże problemy. Należy także pamiętać iż każda forma hazardu również legalne zakłady bukmacherskie wiąże się z ryzykiem utraty środków finansowych czy uzależnień. Więcej: https://bukmacher-legalny.pl

 

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *