Inne

Kamień dekoracyjny a kamień naturalny - różnice cenowe

Dorota Plichta
kwi 22 2017

Kamień naturalny

Kamień naturalny może być imitowany przez specjalne płytki strukturalne, które są bardzo estetyczne, wyglądają niemal identycznie i do tego są bardzo tanie. Warto jednak uświadomić sobie, że im tańszy produkt, tym niższa jakość wykonania. Płytki tego typu mogą posiadać bardzo nieregularne kształty.

Z tego powodu istnieje możliwość, że będziemy musieli wykonać nieco szersze fugi. Musimy również bardziej o nie dbać, ponieważ są mniej odporne na uszkodzenia oraz na działanie czynników zewnętrznych. Wszystko to sprawia, że ogólne koszty nieco się podniosą. Zmniejszy się również wartość dekoracyjna nawierzchni.

Kamienie dekoracyjne dobrej jakości to wydatek rzędu 150 – 300 zł/m². To produkty bardzo wysokiej jakości, zatem ich cena musi być odpowiednio wysoka. Należy również pamiętać, że naturalne kamienie to również wydatek rzędu 150 zł/m², przy czym mowa o tych tańszych wersjach – sprowadzanych z Chin i cechujących się nie tylko nieregularnym kształtem, ale i mniejszą trwałością.

Kamień dekoracyjny

Czasem ich jakość jest na tyle niska, że lepsze od wersji naturalnych są płytki strukturalne – i to ze średniej półki cenowej! Kamień naturalny odpowiednio zadowalającej jakości to już spore koszty – nawet 1 200 zł/m². Nie powinniśmy jednak sugerować się tylko ceną samych zakupów, ale również późniejszego montażu kamieni.

Wszak trzeba je we właściwy sposób ułożyć! Za 1m² ułożonego kamienia należy się około 50 złotych. Jest to jednakże cena samego ułożenia – bez fugowania! A przecież większość z nas pragnie, aby płytki prezentowały się naprawdę elegancko.

Ułożenie razem z fugowaniem jest jednak droższe – to koszt około 70 - 85 zł/m². I to nie jest końcem kosztów poniesionych podczas montażu – wszak niektóre produkty mają tendencję do pochłaniania wilgoci, zatem istnieje konieczność ich regularnej impregnacji. Wymaga to pierwszorzędnych specyfików - na bazie silikonu, z dodatkiem żywic epoksydowych, co zapewni im kilkuletnią trwałość, odporność na wodę oraz jej wnikanie do wnętrza produktu. Jeśli chcemy skorzystać z pomocy specjalisty, za zakup impregnatu oraz robociznę zapłacimy około 15 – 35 zł/m².

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *