Inne

Stosujesz kwas acetylosalicylowy (aspirynę)? Sprawdź, na co musisz uważać

Michał Wolański
lip 30 2018

aspiryna

Kwas acetylosalicylowy (ASA), potocznie zwany aspiryną, należy do najpopularniejszych leków o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym. Stosowany jest także w prewencji choroby niedokrwiennej serca i mózgu, jako lek hamujący agregację płytek krwi. ASA wchodzi w interakcję z wieloma lekami, na szczególne ryzyko narażeni są pacjenci przyjmujący leki przeciwzakrzepowe, przeciwcukrzycowe, niektóre antybiotyki, a także leki hipotensyjne.

ASA należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Mechanizm działania tego leku związany jest ze zmniejszeniem syntezy prozapalnych prostaglandyn wskutek nieodwracalnego zahamowania cyklooksygenazy COX-1 oraz COX-2. Względna wybiórczość działania wobec COX-1 w płytkach krwi warunkuje długie i silne działanie antyagregacyjne. ASA może powodować interakcje leków.

Jak należy stosować ASA?

U dorosłych, przeciwbólowo i przeciwzapalnie stosuje się zwykle do 2500 mg ASA na dobę w dawkach podzielonych. U dzieci powyżej 12. roku życia podaje się 500 mg do 3 razy na dobę. W przypadku problemów kardiologicznych stosuje się dawki od 75 do 325 mg na dobę. ASA występuje w postaci prostych preparatów dostępnych bez recepty, np. Aspirin 500 mg, Polopiryna S 300 mg, Acard 75 mg, Acard 150 mg.

Kto powinien uważać na ASA?

Ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a (patologiczne zmiany w mózgu i wątrobie), nie należy stosować ASA u dzieci poniżej 12 roku życia. Do przeciwwskazań należy także nadwrażliwość na salicylany, astma aspirynowa, choroba wrzodowa, III trymestr ciąży oraz okres laktacji.

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby przyjmujące leki przeciwcukrzycowe z grupy pochodnych sulfonylomocznika (np. gliklazyd, glimepiryd), ponieważ ASA może nasilać ich działanie hipoglikemizujące. Jednoczesne stosowanie ASA z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi, glikokortykosteroidami lub bisfosfonianami może zwiększyć ryzyko krwawień. ASA wchodzi w interakcję także z lekami moczopędnymi i hipotensyjnymi, osłabiając ich działanie. Natomiast alkohol może nasilić uszkadzające działanie ASA na błonę śluzową żołądka.

Czy można łączyć ASA z innymi lekami?

ASA można łączyć z lekami przeciwbólowymi i przeciwgorączkowymi, wykazującymi odmienny mechanizm działania. Etopiryna Extra jest lekiem wieloskładnikowym, który łączy działanie przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe ASA i paracetamolu. Działanie lecznicze jest dodatkowo potęgowane przez kofeinę. Coffepirine to z kolei połączenie ASA z kofeiną, lek wskazany jest w różnego rodzaju dolegliwościach bólowych o małym lub umiarkowanym nasileniu.

Preparatem złożonym, zawierającym ASA oraz pseudoefedrynę, jest Aspirin Complex. Połączenie to stosowane jest w kompleksowym leczeniu kataru, bólu i gorączki w przebiegu przeziębienia. Upsarin C, zawierający ASA oraz witaminę C, stosowany jest w objawowym leczeniu przeziębienia oraz grypy. Dodatek witaminy C korzystnie wpływa na przebieg stanów przeziębieniowych.

Na rynku pojawiają się także preparaty dwuskładnikowe zawierające w swoim składzie ASA oraz bisoprolol (β-adrenolityk). Preparaty handlowe, takie jak Concor ASA czy Bisoratio ASA, zarejestrowane są w leczeniu nadciśnienia tętniczego lub dławicy piersiowej u pacjentów wcześniej nieskutecznie leczonych prostymi preparatami.

ASA wchodzi w skład wielu preparatów leczniczych. Należy zatem zachować szczególną ostrożność, ponieważ można ten lek łatwo przedawkować.

Autorem artykułu jest redakcja portalu.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *