Natura i zdrowie

Zwyrodnienia stawu biodrowego - przyczyny i leczenie

Dorota Plichta
lut 6 2018

staw biodrowy

Przyczyną zwyrodnienia stawu biodrowego są zmiany w obrębie chrząstki stawowej biodra. Schorzenie objawia się bólem. Czy można uchronić się przed tą chorobą? Jakie rozwiązania proponuje medycyna pacjentom, u których zdiagnozowano zwyrodnienie stawu biodrowego?

Zwyrodnienie stawu biodrowego – przyczyny

W chrząstce stawowej biodra może dojść do szeregu niekorzystnym zmian, które doprowadzą do zwyrodnienia. Jeżeli chodzi o przyczyny, to lekarze mówią o zmianach pierwotnych i wtórnych. Mechanizm powstawania tych pierwszych nie jest dziś do końca znany, zaś drugie dotyczą przede wszystkim nieprawidłowej budowy stawu.

Zwyrodnienie stawu biodrowego może być efektem stylu życia. Specjaliści podkreślają, że istnieje cała lista czynników, które mogą doprowadzić do zmian w chrząstce stawowej biodra. Czynnikom tym każdym z nas może zapobiec – mowa przede wszystkim o:

  • diecie – gdy dieta jest uboga w białko, do chrząstki stawowej nie docierają wszystkie niezbędne składniki,
  • pracy siedzącej – siedzący tryb życia osłabia nie tylko mięśnie, lecz także stawy,
  • uprawianiu sportu – niektóre dyscypliny sportowe, np. dźwiganie ciężarów, obciążają stawy biodrowe.

Także nadwaga nie sprzyja stawom biodrowym – dodatkowe, zbędne kilogramy negatywnie wpływają na wytrzymałość chrząstki. W efekcie niekorzystne zmiany w jej obrębie zachodzą szybciej.

Zwyrodnienie stawu biodrowego – leczenie

Najczęściej do lekarza pacjenci trafiają, gdy odczuwają coraz bardziej uciążliwy ból w okolicy biodra. Wówczas też zmiany są już zauważalne, a lekarz na podstawie wywiadu i przeprowadzonych badań stwierdza zwyrodnienie stawu biodrowego. W jaki sposób można pomóc pacjentowi?

Gdy zostaje zdiagnozowane zwyrodnienie stawu biodrowego, lekarz może złagodzić przede wszystkim ból odczuwany przez pacjenta – obok maści i żelów o działaniu przeciwzapalnym, mowa również o tabletkach przeciwbólowych i kwasie hialuronowym. Ten ostatni podaje się miejscowo – bezpośrednio do chrząstki stawowej.

Aby zminimalizować odczuwalny ból, pacjentowi zaleca się korzystanie z masażu i fizjoterapii. Jeżeli zmiany są rozległe, konieczna może być operacja. Może ona polegać na oczyszczeniu powierzchni stawowych (artroskopia) lub wstawieniu sztucznego biodra (endoprotezoplastyka stawu biodrowego). Pacjenci, u których przeprowadzono operację, nie muszą rezygnować z aktywnego trybu życia.

 

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *