Natura i zdrowie

Upławy. O czym świadczą i czy powinny niepokoić?

Michał Wolański
mar 20 2017

Wydzielina kobiecej pochwy zmienia się wraz z fazami cyklu – przybiera różne odcienie i różną konsystencję. Jest bezwonna, zwykle przejrzysta lub biaława, śliska. Co robić, gdy zauważymy, że wydzielina naszej pochwy jest nieprawidłowa? Czy zmiana jej konsystencji i koloru to powody do niepokoju?

Jak rozpoznać upławy?

Nie każdy namiar wilgoci w miejscach intymnych, musi świadczyć o upławach. U wielu pań, zwłaszcza tych, które mają wysokie stężenie estrogenów, taki stan jest zupełnie normalny i nie powinien niepokoić. Zaalarmować powinien nas zmieniony kolor i konsystencja intymnej wydzieliny, a także jej ilość, jeśli ulega znaczącej zmianie. Nie bez znaczenia pozostaje także jej zapach – słodkawy, gnilny lub rybi, powinien skłonić nas do wizyty u ginekologa. Gdy wydzielina jest pieniąca, śluzowa o brunatno-zielonawym zabarwieniu, może świadczyć o poważnej infekcji. By uniknąć nawrotów i uchronić się przed powikłaniami, należy czym prędzej rozpocząć właściwe leczenie.

O czym świadczą upławy?

Jeśli upławom towarzyszy świąd i pieczenie, a wydzielina naszej pochwy staje się grudkowata lub serowata, o białym kolorze i nieprzyjemnym zapachu, mogą świadczyć o grzybiczym zapaleniu pochwy. Ciemniejsza i pieniąca jest częstym objawem zakażenia rzęsistkiem pochwowym i wymagać będzie leczenia zarówno kobiety, u której zaobserwowano objawy, jak i jej partnera. Najczęstszą przyczyną upławów jest bakteryjne zapalenie pochwy. Wydzielina staje się wodnista, jest mlecznobiała, ma nieprzyjemny, rybi zapach. W zaburzonym ekosystemie pochwy, namnażają się chorobotwórcze bakterie. Na ich szkodliwe działanie narażone jesteśmy w stanach obniżonej odporności, antybiotykoterapii, podczas stosowania tamponów. Niezwykle niebezpieczne są upławy ropne, śluzowate o przykrym zapachu. Mogą świadczyć o zakażeniu Chlamydiozą i prowadzić nawet do bezpłodności!

Leczenie

Każda nieprawidłowa zmiana wydzieliny pochwy, powinna skłaniać nas do wizyty u ginekologa. Tylko w ten sposób wyleczymy infekcję i zapobiegniemy jej nawrotom. Nieleczone zakażenia okolic intymnych, mogą pociągać za sobą przykre i bolesne powikłania, włącznie z zakażeniem kolejnych części całego ciała (w tym organów wewnętrznych, jak jajniki czy nerki). W zależności od rodzaju infekcji, lekarz zaleci nam wykonanie niezbędnych badań i kurację, która wyeliminuje objawy i przyczynę naszych dolegliwości. Prawdopodobnie ginekolog zapisze nam również preparat stosowany dopochwowo lub doustnie, a także probiotyk, który przywróci równowagę mikroflorze bakteryjnej pochwy. Popularnym i cenionym środkiem probiotycznym dla kobiet jest Lactovaginal. W trosce o zdrowie naszych okolic intymnych, powinnyśmy wybierać odpowiednie środki myjące o naturalnym pH, które nie podrażnią skóry i złagodzą objawy infekcji. Warto wprowadzić do swojego życia zdrowe nawyki – dietę ubogą w cukry proste czy wygodną, bawełnianą bieliznę. Nie należy zapominać o zabezpieczeniu się, jeśli nie mamy stałego partnera i regularnym odwiedzaniu ginekologa. Regularne badania i wizyty kontrolne pozwolą nam zapobiegać rozwojowi infekcji i zwalczać jej dolegliwości.

Więcej o sprawach kobiecych dowiesz się na portalu kobiecosc.info

Materiał partnera zewnętrznego

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *