Natura i zdrowie

Upławy – jak je rozpoznać i jak im zapobiegać?

Dorota Plichta
kwi 24 2017

Naturalna wydzielina z pochwy jest przezroczysta lub lekko biaława, jest kleista i śliska, nie ma zapachu. W zależności od momentu cyklu owulacyjnego wygląda nieco inaczej. Jednak gdy jej kolor, konsystencja lub zapach znacznie odbiegają od wzorca… mówimy o upławach. Co one oznaczają? Jak im zapobiegać?

Właściwa wydzielina czy upławy?

Ludzki organizm posiada wiele zaskakujących mechanizmów regenerujących, o których czasem sami nie wiemy. Jednym z nich jest samooczyszczanie pochwy za pomocą wydzieliny. Gdy wszystko jest w porządku z kobiecym zdrowiem intymnym, śluz jest przezroczysty lub lekko białawy, ciągnący się i bezzapachowy. Konsystencja, kolor i ilość wydzieliny z pochwy zmienia się w zależności od momentu cyklu owulacyjnego.

Zmiany te należy codziennie obserwować. Jeśli śluz nabiera innej barwy, zaczyna brzydko pachnieć lub zmienia swoją strukturę, może to oznaczać chwilowe zaburzenie równowagi mikroflory pochwy. Stan taki utrzymujący się przez kilka dni to już powód do niepokoju! Zmiany takie nazywamy upławami, a te mogą być symptomem choroby lub infekcji.

Nie czekaj z wizytą u ginekologa, jeśli zauważysz, że wydzielina:

  • zawiera grudki,
  • jest bardzo gęsta,
  • ma serowatą konsystencję,
  • wydziela intensywny zapach,
  • zmieniła kolor na szarawy, zielonkawy, żółtawy lub różowawy.

Powyższe zmiany mogą być symptomem grzybicy pochwy lub innej infekcji intymnej. Najczęściej towarzyszą im również inne nieprzyjemne dolegliwości (np. swędzenie, pieczenie, ból/dyskomfort podczas stosunku i/lub oddawania moczu). Upławy mogą również zwiastować poważniejsze problemy zdrowotne!

Jak zapobiegać upławom?

Lepiej jest zapobiegać niż leczyć - dlatego już dzisiaj zadbaj o swoje zdrowie intymne!

Podstawą jest właściwa higiena miejsc intymnych. Podmywaj się dwa razy dziennie (częściej jedynie w przypadku okresu lub specjalnych potrzeb - woda wysusza śluzówkę pochwy!), stosuj do tego też odpowiednie kosmetyki o odczynie pH nie wyższym niż 5,5. Długie kąpiele z pachnącą pianą zamień na szybkie prysznice. Zawsze pamiętaj o dokładnym osuszeniu okolic intymnych!

Obcisłe dżinsy i seksowne stringi ze sztucznych materiałów na co dzień zamień na spódnice i spodnie z zwiewnych materiałów oraz bieliznę z bawełny. 

Zadbaj też o swoją mikroflorę pochwy, stosując probiotyk Lactovaginal. Jest to szczególnie ważne w okresach wzmożonej podatności na infekcje, np. tuż po zakończeniu antybiotykoterapii. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na www.lactovaginal.pl.

Materiał partnera zewnętrznego

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *