Natura i zdrowie

Kupujemy okulary – o czym należy pamiętać?

Michał Wolański
mar 11 2022

Okulary korekcyjne to najbardziej typowy sposób radzenia sobie z wadami wzroku. Są skuteczne w w przypadku dalekowzroczności, krótkowzroczności, astygmatyzmu i prezbiopii.  Niektórzy posługują się nimi na co dzień, inni zakładają wyłącznie do czytania czy do wykonywania precyzyjnych prac. O czym więc należy wiedzieć i pamiętać, decydując się na zakup pierwszej – lub kolejnej – pary okularów?

Do specjalisty po receptę

Zanim kupicie okulary, konieczne jest udanie się do specjalisty, który dokona rozpoznania wady wzroku i jej nasilenia. Wydaje się to dość oczywiste, jednak prawda jest taka, że część osób postanawia „rozpoznać” wadę na własną rękę. W tym celu przymierza gotowe okulary, które dostępne są w np. w marketach czy na bazarach. Mają one moc optyczną wyrażoną w plusach bądź minusach, zazwyczaj ze skokiem co pół dioptrii. Chociaż może się wydawać, że perspektywa zaoszczędzenia gotówki jest atrakcyjna, to jednak lepiej nie iść tą drogą dla bezpieczeństwa narządu wzroku. Okulary muszą być dobrane precyzyjnie, czyli mieć określoną nie tylko moc, ale także rozstaw źrenic czy cylinder (dla astygmatyzmu). Jeśli zastanawiacie się, jak odczytać wadę wzroku z recepty, to zobaczycie też oznaczenie OP i OL, czyli oko prawe i oko lewe. Często są przy nich różne wartości, co oznacza, że nie każde oko potrzebuje jednakowego stopnia korekcji, które oferują te najtańsze okulary z marketu. Specjaliści są zgodni, że noszenie takich „gotowców” może powodować pogłębienie się wady wzroku, zmęczenie oczu, zawroty głowy. Pamiętajmy też, że wizyta u okulisty lub optometrysty to także np. badanie dna oka, które pozwala zdiagnozować wiele chorób oczu, a tym samym podjąć odpowiednie leczenie. Nie rezygnujmy więc z niej. Po wizycie pora zaś udać się na zakupy, mając na uwadze, że recepta nie jest bezterminowa. Ważność recepty na okulary wynosi bowiem 30 dni. To w zupełności wystarczy, by dobrać odpowiednie szkła i oprawki, co nie zawsze jest procesem błyskawicznym, biorąc pod uwagę, jakie opcje oferują specjalistyczne sklepy optyczne.

Gdzie kupić okulary?

Najlepszym miejscem na zakupy wydaje się być sklep internetowy z okularami, z racji na wyjątkowo atrakcyjne ceny, na jakie możemy w nim liczyć. Różnica w porównaniu ze sklepami stacjonarnymi wynosi nawet kilkadziesiąt procent, co oznacza wymierną oszczędność. Na cenę okularów składają się zaś dwa czynniki.

Pierwszym z nich są szkła korekcyjne. O ile podstawowe ich właściwości są takie same (korygowanie wad wzroku), to mogą być jednak wyposażone w „opcje dodatkowe”. Do takich należy filtr antyrefleksyjny – który jest w zasadzie standardem, bo dopłata do niego jest niewielka. Dodatkowo może to być fotochrom, czyli szkło przyciemniające się pod wpływem światła słonecznego, czy też powłoki oleofobowa i hydrofobowa, które ułatwiają codzienne korzystanie z okularów i ich utrzymanie w czystości. Dobrym rozwiązaniem dla osób pracujących przy komputerach jest powłoka blue, ograniczająca zmęczenie oczu światłem niebieskim.

Drugą kwestią są zaś oprawki. Popularne marki okularów korekcyjnych, jak np. Senja dostępne są w dziesiątkach modeli. Tu już kwestia doboru jest czysto praktyczna (wysoka jakość oprawek to ich dłuższa trwałość) i estetyczna. To, jak wyglądamy w okularach jest przecież również ważne, nie bez powodu zresztą są one traktowane jako dodatek modowy. Dobry wzrok i dobry wygląd – to nasz cel, po zakończeniu zakupów i dopasowaniu idealnej pary okularów.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *