Dom

Korony zębów - kiedy stosowana jest ta metoda rekonstrukcji zęba?

Dorota Plichta
sie 14 2018

korony zębów

Ukruszone lub brakujące zęby, silne przebarwienia oraz uszkodzenia powstałe w wyniku leczenia kanałowego to przypadki, w których może zostać zalecony zabieg zakładania koron zębowych. To estetyczna i precyzyjna metoda, dzięki której odbudowane zęby będą chronione, a ich wygląd pozwoli na nowo cieszyć się pięknym uśmiechem. W jakich przypadkach najlepszym wyborem będzie stałe uzupełnienie protetyczne, czyli korony zębów?

Czym są i kiedy sprawdzą się korony zębów?

Z uzupełnieniem ubytków w zgryzie nie warto zwlekać - nie tylko w celach estetycznych, ale także aby zapobiec chorobom czy przemieszczaniu się pozostałych zębów. Protetyk zaproponować może korony zębów. To nakładki mocowane na pozostałościach zdrowego zęba lub - w przypadku jego braku - w oparciu o implanty, czyli sztuczne korzenie zębowe. Ich założenie przy znieczuleniu jest bezbolesne i odbywa się w ciągu dwóch wizyt u dentysty. Służą one odbudowaniu ubytków oraz zewnętrznej ochronie przed złamaniem. Są również rozwiązaniem poprawiającym estetykę naszego zgryzu w przypadku, kiedy nie sprawdzają się inne metody - dzięki koronom zębowym poprawić można kształt, umiejscowienie czy kolor zęba.

Najczęstszym wskazaniem do założenia koron zębowych są uszkodzenia powstałe w wyniku leczenia kanałowego, kiedy martwy ząb jest szczególnie podatny na złamania. Podobne rozwiązanie zastosowane zostanie w przypadku zniszczeń spowodowanych wyleczoną próchnicą, a także przy leczeniu wrodzonego braku szkliwa. Korony zębów pokryją również implanty oraz zniekształcenia, w przypadku większych ubytków formowane w postaci mostów opartych o sąsiednie zęby. W odróżnieniu od protezy, przymocowane są one na stałe i wymagają takiej samej higieny jamy ustnej, jaką zapewnić należy zdrowym zębom.

korona zęba

Jaką koronę zęba wybrać, aby cieszyć się estetyką i trwałością?

Czy korony zębów dadzą pożądany efekt, kiedy umieszczone mają zostać na miejscu zębów przednich? To częsta obawa osób, które zwracają się do lekarza stomatologii estetycznej. Zwykle polecanym uzupełnieniem jest pełnoceramiczna korona, która wygląda identycznie jak naturalny ząb. Ich estetyczny wygląd gwarantowany jest przez odcień dobrany do koloru kości na pozostałych zębach oraz ich delikatnej transparentności, pozwalającej światłu przedostawać się tak samo jak przez zwykły ząb. Dodatkowo, nie zawierają metalowych elementów, a zatem nie dopuszczają do reakcji alergicznej na jony metali.

Do wykonania korony zębów bocznych często stosowana jest także porcelana, podobnie jak ceramiczna dopasowana do odcienia naturalnego zęba. W estetyczny sposób ukrywa ona metalowy rdzeń. Możliwe jest zastosowanie podbudowy wykonanej ze złota, zalecanej przy bardzo zniszczonych zębach ze względu na właściwości przeciwpróchnicze.

Korony zębów - Kraków. Jak wygląda zabieg?

Korony zębów nałożyć warto w trakcie fachowego zabiegu w salonie dentystycznym w Krakowie. Ich wykonanie zrealizowane zostanie w trakcie dwóch wizyt, o ile zęby przygotowane są przez wcześniejsze oszlifowane. W czasie pierwszej wizyty jama ustna zostanie przygotowana bezpośrednio do założenia koron poprzez wstawienie korony tymczasowej. Pobrane zostaną odciski oraz wspólnie z lekarzem nastąpi dopasowanie koloru. Gotowe korony zębów w gabinecie w Krakowie wstawione zostaną w czasie drugiej wizyty. Gabinetem, który posiada bardzo duże doświadczenie w tej dziedzinie CDC stomatologia. Więcej dowiesz się na http://cdcstomatologia.pl/korony-zebowe.html >>

Warto również zapytać swojego dentystę, jak dobrze dbać o higienę jamy ustnej. Dzięki właściwemu, codziennemu myciu przez około 3 minuty oraz stosowaniu nici dentystycznych, korony zębów pozostaną w idealnym stanie przez 10-15 lat. To estetyczne i trwałe rozwiązanie pozwoli zachować zdrowy zgryz nawet pacjentom z dużymi, widocznymi uszkodzeniami, dlatego cieszy się popularnością i satysfakcjonuje nawet najbardziej wymagające osoby.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *