Natura i zdrowie

Poznaj niezwykłe właściwości czystka

Michał Wolański
maj 23 2017

czystek właściwości

Czystek to wbrew nazwie nie uniwersalna ściereczka do czyszczenia, ale roślina, która w krajach śródziemnomorskich jest znana i wykorzystywana od ponad dwóch tysięcy lat. Przez wieki nieco zapomniana, wraca do łask. Ziele czystka wykorzystuje się głównie do produkcji herbat.

Dziś czystek sprzedawany jest w formie herbaty do zaparzania, dawniej wytwarzano z niego miękką, lepką i gorzką żywicę. Zgodnie z zasadą, że im gorszy w smaku lek, tym lepiej działa, czystek aplikowano chorym na biegunkę i choroby dróg oddechowych. Za jego pomocą leczono także trudno gojące się rany. Herbatę z czystka można kupić na w sklepie zielarskim lub aptece. Jeśli ktoś nie ma czasu szukać takich sklepów, może kupić w internecie na stronie ekamedica24.pl.

Wysoka ilość przeciwutleniaczy zawarta w czystku sprawia, że herbata z tego zioła ma silne działanie oczyszczające organizm, zaś odtruty organizm to organizm pełen energii. Powinny po niego sięgnąć osoby zastanawiające się jak odzyskać energię i szczupłą sylwetkę na wiosnę.

Czystek polecany jest jako naturalna pomoc w walce z chorobami pochodzenia wirusowego i bakteryjnego. Warto pić herbatkę z czystka przy grypie, anginie czy stanach zapalnych dróg oddechowych, gdyż czystek w naturalny sposób pomaga zwalczać patogeny. Przy trudnościach w oddychaniu można zastosować inhalację z czystka.

Palacze szczególnie docenią czystka, gdyż pomaga pozbyć się z organizmu metali ciężkich wdychanych podczas palenia papierosów. Odtrucie organizmu pozwoli na łatwiejszą i skuteczniejszą walkę z nałogiem. Czystek jest także błogosławieństwem dla mężczyzn mających problem z przerostem gruczołu krokowego zwanego prostatą. Czystek ma zdolność do hamowania podziału komórek, potrafi więc zahamować lub co najmniej znacznie spowolnić rozrost prostaty.

Na trudno gojące się rany stosujemy dziś antybiotyki, mimo to czystek nadal wykorzystywany jest w chorobach skóry. Skutecznie leczy trądzik, łojotok, łupież, grzybicę skóry i paznokci. Polecany jest jako naturalny lek na atopowe zapalenie skóry. Można go stosować także do płukania jamy ustnej. Ma silne działanie wybielające szkliwo, potrafi więc zapewnić zdrowy i biały uśmiech.

Czystek, jak każde zioło, musi być przyjmowany przez dłuższy czas, żeby odczuć jego pozytywne działanie.

Właściciele zwierząt domowych z pewnością docenią fakt, iż czystek odstrasza pchły i kleszcze.

Więcej na temat czystka można przeczytać na portalu naturapluszdrowie.pl

 

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *