Natura i zdrowie

Kwas foliowy – dlaczego przed ciążą warto go przyjmować?

Michał Wolański
maj 16 2017

kwas foliowy

Kwas foliowy jest substancją witaminową, która pozwala na zachowanie prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przyjmowanie kwasu foliowego jest ważne nie tylko w trakcie różnego rodzaju chorób, ale również w ciąży. Wiele przyszłych mam nie zdaje sobie jednak sprawy z faktu, że witamina budująca kwas foliowy odgrywa również ważną rolę na długi czas przed rozpoczęciem okresu ciąży. Jaką rolę odgrywa kwas foliowy przed i w trakcie ciąży?

Kwas foliowy – czym dokładnie jest?

Kwas foliowy tworzy witamina B9. Organizm ludzki nie może wytwarzać witaminy tego rodzaju, lecz jest ona niezbędna do utrzymania prawidłowości wielu procesów takich, jak powstawanie czerwonych krwinek, trawienie, czy regulacja wzrostu poszczególnych komórek organizmu. Ponadto zapobiega również groźnej dla zdrowia anemii. Kwas foliowy obecny jest w wielu warzywach, jednak jest go niewiele, dlatego konieczne jest przyjmowanie odpowiednich preparatów.

Ponadto związek ten ważny jest również ze względów ginekologicznych. Reguluje rozwój płodu, a także niweluje powstanie wad cewy nerwowej, do których zaliczamy rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie lub wodogłowie.

Przyjmowanie kwasu foliowego rozpocznij wcześniej!

Wielu ginekologów radzi, aby rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego już w trakcie starań o dziecko. Jest to dobra praktyka zwłaszcza wtedy, gdy para długo stara się o potomka. Pamiętaj, że im dłużej przyjmujesz kwas foliowy, tym większe jego stężenie znajduje się w Twoim organizmie. Właściwy poziom kwasu we krwi już w momencie zapłodnienia niemal gwarantuje prawidłowy przebieg ciąży, czyli zmniejsza ryzyko poronienia.

ciąża 15 tydzień

Kwas foliowy w ciąży

Ciąża jest okresem w życiu kobiety, który znacznie wyróżnia się zwiększonym zapotrzebowaniem na witaminy, minerały i wszelkiego typu składniki odżywcze. Miejsca nie może zabraknąć również dla kwasu foliowego, jednak jego dawka powinna być dostosowana do etapu ciąży. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, niedobór kwasu foliowego powoduje znaczne problemy związane z rozwojem płodu i przebiegiem ciąży, dlatego właściwa suplementacja jest niezwykle ważna.

Prawidłowa dawka kwasu foliowego. Wybór preparatu

Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem przyjmowania kwasu foliowego skontaktować się z lekarzem ginekologiem. Specjaliści jednak określili ogólne dawki, jakie powinna przyjmować kobieta zarówno przed zajściem w ciążę, jak i w trakcie niej. Profilaktyczna dawka preparatu kwasu foliowego wynosi 0,4 mg dziennie. Do pierwszego trymestru, w zależności od zapotrzebowania powinna być zwiększona do 1mg. W kolejnych okresach wszystko zależy od uwarunkowań genetycznych i badań lekarskich.

ciąża drugi trymestr

Jako przykład suplementu diety, który może okazać się przydatny w ciąży, jest Folik Mama. Jest to jeden z najlepszych produktów tego typu na rynku. Zawiera ściśle określoną dawkę witaminy B9 i jest jednocześnie dobrze przyswajalny. Pamiętaj jednak, że zarówno Folik, jak i inne preparaty powinien zalecić lekarz specjalista. Rozszerzone informacje na temat suplementu znajdziesz na stronie http://www.swiadomemacierzynstwo.com/suplementacja.

Kwas foliowy nie jest nową substancją, jednak stosunkowo niedawno rozpoczęły się działania profilaktyczne mające na celu uświadomienie przyszłym mamom, jak ważne jest przyjmowanie suplementów zawierających ten składnik. Jednak zawsze warto pamiętać, że już małe dawki kwasu foliowego mogą znacznie poprawić rozwój płodu, czy zmniejszyć ryzyko poronienia, co jest niezwykle ważne, kiedy planujemy założyć szczęśliwą rodzinę.

 

Materiał partnera zewnętrznego

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *