Dom

Aranżacja przedpokoju – najciekawsze pomysły

Robert Michoń
cze 12 2017

aranżacja przedpokoju

Aranżacja przedpokoju – czy to podczas remontu mieszkania czy budowy domu, potrafi przysporzyć wielu problemów w warstwie koncepcyjnej i wykonawczej. Z jednej strony przedpokój to pomieszczenie o charakterze typowo użytkowym. Nie spędza się w nim dużo czasu, raczej mija w pośpiechu i przechodzi do dalszych pomieszczeń. Z drugiej jednak strony nowoczesny przedpokój to wizytówka całego mieszkania lub domu, a przecież wiadomo jak ważne jest pierwsze wrażenie.

W nowoczesnym przedpokoju trzeba więc zrównoważyć wartości praktyczne z estetycznymi. Chodzi nie tylko wybór mebli i dodatków, ale również odpowiednie ich rozmieszczenie. Niebagatelne znaczenie ma również dobór właściwych materiałów wykończeniowych. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma pomysłami na przedpokój, które sprawią, że pomieszczenie to zyska wyjątkowy charakter.

Wystrój przedpokoju – materiały wykończeniowe

Aranżowanie przedpokoju trzeba zacząć już na etapie prac wykończeniowych w tym pomieszczeniu. Wybierając materiały, trzeba przede wszystkim pamiętać, że narażone są one na intensywną eksploatacje, a także liczne zabrudzenia. Tyczy się to w szczególności podłóg i ścian. Najprostszym rozwiązaniem na podłogę są panele laminowane. Układa się je łatwo i szybko, nie są również bardzo drogie. Trzeba jednak pamiętać, że do przedpokoju trzeba wybrać te o wyższej klasie ścieralności i odporności na wilgoć. Dzięki temu zachowają swój wygląd nawet podczas intensywnego użytkowania i mycia. Inne ciekawe rozwiązania to na przykład terakota. Jej gładką powierzchnię łatwo utrzymać w czystości, trzeba jednak pamiętać, że to materiał mniej wytrzymały i podatny na zarysowania niż na przykład gres. Płytki dostępne są w bardzo wielu kolorach, odcieniach i wzorach, więc bez problemu będzie można ją dostosować do wielu aranżacji przedpokoju. Najtrwalszym materiałem, który również można użyć przy wykończeniu przedpokoju jest gres. Jego dodatkową zaletą jest to, że dostępny jest w wielu fakturach, które mogą imitować różne materiały. Bardziej wymagający użytkownicy, którzy mają również większy budżet mogą położyć w przedpokoju marmur lub kamień, które podkreślą elegancję przestrzeni.

Duża dowolność panuje również przy wyborze materiałów na ściany. Znów trzeba jednak pamiętać, żeby wybierać te odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz czyszczenie. Mogą być to na przykład farby ceramiczne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się również na tapetę winylową, która na pewno nie ulegnie zniszczeniu, można ją również bez obaw czyścić. Warto rozważyć również trochę zapomnianą już dziś lamperię. Jej odpowiednio dobrane materiały lub farby mogą być nie tylko dobrym zabezpieczeniem ścian, ale również elementem dekoracyjnym wystroju przedpokoju.

Nowoczesny przedpokój – przestronny i funkcjonalny

Przedpokoje to najczęściej małe pomieszczenia, dodatkowo o bardzo specyficznym kształcie – najczęściej wąskim i długim. Taki układ z jednej strony determinuje ułożenie mebli – szafy, szafki lub stojaka na obuwie, a także ławeczki, na której można usiąść, aby wygodnie założyć buty. Trzeba je dobrać w taki sposób, aby tę ograniczoną przestrzeń maksymalnie wykorzystać. Wybierając szafę warto zdecydować się na taką, która ma dużo miejsca na wieszaki i kurtki, z których korzysta się na co dzień, ale również wyposażona jest w szafki na rzeczy używane rzadziej, które sięgają do samego sufitu. Dzięki temu zyskuje się dodatkowe miejsce na przechowywanie, bez utraty „metrażu”. Drzwi do szafy w przedpokoju muszą koniecznie być przesuwane, inne będą niewygodne i niepraktyczne.

Kilka funkcji można połączyć również wybierając szafkę na obuwie, która może być jednocześnie ławką do wygodniejszego wkładania butów. Dzięki niej buty nie stoją luzem na podłodze, co zawsze daje efekt nieporządku.

Wystrój przedpokoju może uzupełnić o lustro zamontowane w drzwiach szafy lub duże wiszące na jednej ze ścian. Wizualnie da efekt większej przestrzeni, ale jednocześnie – odpowiednio dobrane – może być przykuwającym uwagę elementem dekoracyjnym. Walory praktyczne takiego lustra również są oczywiste – doceni je każda pani, która tuż przed wyjściem chce jeszcze raz skontrolować swój wygląd.

Aranżacja przedpokoju – bardzo ważne detale

Przy wystroju przedpokoju nie wolno zapomnieć o ważnych detalach, które znacznie poprawiają komfort użytkowania. Warto pomyśleć między innymi o odpowiednim rozlokowaniu włączników światła. Powinny być jak najbliżej wejścia. Dzięki temu uniknie się sytuacji, w której w mokrych butach lub ubraniu trzeba będzie przejść przez cały przedpokój, zapalić światło. To samo tyczy się wieszaków na ubrania. Trzeba nie tylko zaplanować ich rozlokowanie, ale również ilość, tak aby każdy z domowników miał miejsce na swoją kurtkę. Najlepiej sprawdzą się wieszaki mocowane bezpośrednio do ściany lub boku szafy. Dzięki temu można zaoszczędzić trochę miejsca, które zająłby tradycyjny stojący wieszak. Ciekawym pomysłem jest również montaż małego wieszaczka na klucze, żeby zawsze było wiadomo gdzie są.

Bardzo ważnym aspektem aranżacji przedpokoju jest również oświetlenie. Najczęściej nie ma tam okien, więc trzeba zadać, żeby każdy kąt był odpowiednio doświetlony. Dotyczy to zwłaszcza szafy, w której dzięki odpowiedniemu oświetleniu łatwiej będzie wszystko znaleźć. Najlepiej sprawdzi się oświetlenie sufitowe LED, którego ważną zaletę jest to, że nie potrzebuje czasu na osiągnięcie pełnego świecenia. To bardzo ważne, bo w przedpokoju światło zapala się zazwyczaj na krótko.

Przy aranżacji przedpokoju nie wolno zapomnieć również detalach, które będą zwieńczeniem całości. Dobrym pomysłem na wystrój przedpokoju są obrazki w ramkach lub nawet rodzinne zdjęcia, które od razu wprowadzają miłą i gościnną atmosferę.

Pomysły na przedpokój – własne są najlepsze

To tylko kilka porad jak urządzić przedpokój. Więcej ciekawych propozycji można znaleźć pod tym linkiem - http://www.domzpomyslem.pl/wnetrza/galeria-wnetrz/przedpokoj,ta9.html. Bez względu jednak na wybór aranżacji przedpokoju trzeba pamiętać, że po pierwsze jest on tylko elementem większej całości i dobrze dostosować go stylem do reszty domu lub mieszkania. Zawsze trzeba też pamiętać, że wystrój wnętrz – w tym również przedpokoju – to bardzo indywidualna kwestia i każdy powinien kierować się przede wszystkim własnym gustem i potrzebami.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *