Dom

Malowanie proszkowe

Robert Michoń
mar 4 2017

Lakierowanie czy malowanie różnych powierzchni materiałów - plastiku, metalu, tkanin, czy tynków może odbywać się przy użyciu różnorodnych technik i narzędzi. Przy pokrywaniu farbą elementów metalowych, wykonanych z aluminium, stali lub odlewów, często wykorzystuje się malowanie proszkowe. Na czym ono polega, jakie ma zalety i kiedy warto je zastosować?

Istota malowania proszkowego

W przypadku malowania proszkowego mówimy o procesie pokrywania farbą metalu przy użyciu farby proszkowej. Polega to na nakładaniu naelektryzowanych cząstek farby na powierzchnię przewodzącą, w charakterze której doskonale sprawdza się metal. Osadzona warstwa sproszkowanej farby utrzymuje się na powierzchni malowanego detalu dzięki istniejącym siłom elektrostatycznym. 

 

 

Przy malowaniu proszkowym można wykorzystywać jedną z dwóch metod natrysku farby proszkowej:

• Elektrostatyczną - polega ona na wykorzystaniu wysokiego napięcia 40-100kV. Potocznie nazywana jest „koroną”.
• Elektrokinetyczną - jest to metoda triboelektryzacji, tarcicowa, nazywana również metodą tribo. 

Po wykonaniu malowania proszkowego pomalowane elementy metalowe są nagrzewane do wysokiej temperatury, w granicach od 140 do nawet 200 stopni Celsjusza, dzięki czemu cząsteczki farby topią się i dokonywane jest ich trwałe połączenie w silnych wiązaniach chemicznych. Proszek ulega stopieniu i polimeryzacji, a uzyskana w ten sposób powłoka lakiernicza staje się wysoce odporna na wpływ czynników termicznych, chemicznych, na korozję czy szereg uszkodzeń mechanicznych. 

Czym są farby proszkowe?

W procesie malowania proszkowego konieczne staje się skorzystanie z farb proszkowych. Jest to farba w formie granulatu, gdzie cząsteczki substancji lakierujących mają wielkość w przedziale od 10 do 100 μm. Farby produkowane są między innymi z żywic, które nadają pożądanych własności powłokom lakierniczym oraz z pigmentów, nadających farbom oczekiwany kolor. Dopełnieniem farby są wypełniacze i dodatki. Farby proszkowe można określić mianem termoutwardzalnego spoiwa, które zrobione jest ze zmielonej i jednorodnej mieszaniny różnych substancji. Wyróżnić można przy tym trzy główne rodzaje farb proszkowych:

• poliestrowe,
• epoksydowe,
• hybrydowe. 

farby proszkowe

Dlaczego warto korzystać z metody malowania proszkowego?

Na tle innych metod lakierniczych i malarskich, metoda malowania proszkowego charakteryzuje się wysoką wydajnością i efektywnością. Używany do lakierowania elementów metalowych proszek lakierniczy jest wykorzystywany niemalże w 100 procentach, zwłaszcza że można odzyskać nieosadzone cząsteczki farby. 

W trakcie malowania proszkowego do atmosfery i środowiska naturalnego nie są emitowane groźne substancje chemiczne, rozpuszczalniki i rozcieńczalniki. Malowanie za pomocą proszku malarskiego przekłada się na znaczne oszczędności energetyczne, a to poprzez możliwość stosowania zamkniętych układów wentylacji.

Kolejnym atutem metody malowania proszkowego jest rezultat, w postaci trwałej powłoki malarskiej o grubości 60-80 μm, która zabezpiecza antykorozyjnie metal i maskuje niedoskonałości obróbki mechanicznej. Pomalowana powierzchnia jest gładka, jednolita, bez żadnych skaz, a przy tym zachowuje wysoką trwałość i odporność na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. 
Malowanie proszkowe ma także i tę zaletę, że jest ekonomiczne. Pomimo wyższej jednostkowej ceny nabycia farby proszkowej, to często malowanie nią będzie tańsze niż przy wykorzystywaniu metody malowania na mokro. 

Gdzie wykorzystywana jest metoda malowania proszkowego?

Najczęściej farby proszkowe wykorzystywane są do malowania elementów metalowych, stalowych i aluminiowych, m.in. rynien, blach, regałów magazynowych i sklepowych, elementów wyposażenia placów zabaw czy parapetów. Malowanie proszkowe może zostać z powodzeniem wykorzystywane w toku dokonywania obróbek blacharskich. Oprócz tego można malować w ten sam sposób ogrodzenia, bramy, balustrady, schody, części samochodowe, felgi, ramy rowerowe czy części i obudowy maszyn lub urządzeń. Jak widać zastosowanie jest bardzo szerokie.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *