Technika

Jaką siekierę do drewna wybrać?

Michał Wolański
paź 16 2020

Jeśli w naszym gospodarstwie domowym wykorzystujemy drewno do tego, aby palić czy to w kominku, czy to w piecu centralnego ogrzewania, siekiera z pewnością staje się w nim jednym z tych narzędzi, których używa się szczególnie często. Jeśli jest dobrana w odpowiedni sposób, możemy liczyć na to, że ułatwi nam zadanie, jakim jest rąbanie drewna. Wybór nie należy do zadań prostych, nie zaszkodzi więc, jeśli z pewnym wyprzedzeniem zastanowimy się nad tym, jaki typ drewna jest przez nas wykorzystywany najczęściej. Taki sposób dokonywania zakupu wydaje się najbardziej odpowiedzialny i przemyślany, choć nie brakuje też osób przekonujących, że dobrze jest posiadać nie jeden, ale przynajmniej kilka rodzajów toporków oraz siekier.

Siekiery do drewna i ich rodzaje

Obecnie na rynku mamy do czynienia z przynajmniej kilkoma rodzajami siekier z dość istotnymi różnicami w ich cenie. Każda z nich charakteryzuje się jednak zbliżoną budową. Sercem narzędzia jest wykonywana zwykle z kilku warstw hartowanej stali głowica, choć nie mniej istotny okazuje się być solidny trzonek. Różnice dotyczą więc przede wszystkim kształtu, wagi oraz wielkości poszczególnych części składowych siekiery.

Jeśli planujemy wykorzystywać jedno narzędzie podczas różnorodnych prac ogrodowych i przydomowych, z pewnością w pierwszej kolejności powinna nas zainteresować tak zwana siekiera uniwersalna nazywana też niekiedy gospodarską. Nie jest to model, który nam pomoże, jeśli praca ma być precyzyjna lub bardziej wymagająca, można jednak liczyć na to, że będzie on nie tylko poręczny, ale i wygodny. Siekiery uniwersalne mają i ten plus, że są wyjątkowo lekkie, co daje im przewagę na tymi modelami, które wykorzystuje się do rozłupywania.

Szukasz solidnej siekiery do łupania drewna? Sprawdź szeroką ofertę na https://alltech-shop.eu/pl >>

Siekiery ciesielskie, czy też dekarskie to kolejna grupa narzędzi chętnie kupowanych przez kolejne osoby. Modele te przeznaczone są przede wszystkim do prac precyzyjnych – czy to stolarskich, czy to budowlanych. Krawędź tnąca charakteryzuje się wyjątkową prostotą, dzięki czemu drewno może być równomiernie obrabiane na całej swojej długości. Siekiery tego rodzaju zaliczane są do rozwiązań, w które możemy się zaopatrzyć bez większego problemu. Charakteryzuje je przy tym duża różnorodność, bez trudu znajdziemy więc choćby modele ze specjalnym zaczepem nieocenionym podczas wyciągania gwoździ.

Siekiera do łupania drewna z kolei zwraca na siebie uwagę przede wszystkim ze względu na swoją wagę będąc zdecydowanie cięższą ni inne modele. Nic dziwnego, że często funkcjonuje także jako siekieromłot. Nie może być jednak inaczej, skoro narzędzie to powinno dobrze sobie radzić także z grubymi kawałkami drewna. Bywa używana po to, aby rozłupywać wielkie pnie, a więc robić to, z czym nie radzą sobie mniejsze modele. Jej trzonek także jest dość długi i ponownie nie jest to przypadek, ale odpowiedź na zapotrzebowanie na dużą prędkość kątową przy łupaniu. Alternatywą dla niej jest siekiera klinowa, choć ta sprawdza się przede wszystkim podczas łupania i rozłupywania kolejnych kawałków drewna. Jest to bardzo cienkie narzędzie, a tym samym możemy liczyć na to, że bez trudu będzie się wbijać w powierzchnię drewna. Także specjalny kształt obucha jest tu cenny, bo pozwala na skuteczne rozsuwanie drzewa po bokach.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *