Przedsiębiorca

Jak zostać poszukiwanym specjalistą?

Dorota Plichta
cze 13 2017

praca marzeń

Poszukiwanymi specjalistami mogą zostać tylko te osoby, które są nastawione na specyficzne potrzeby dzisiejszego rynku pracy. Liczą się także zainteresowania, umiejętności i różne podejmowane na co dzień działania. Specjalista musi jednak przede wszystkim posiadać wiedzę (najlepiej popartą doświadczeniem) i nieustannie się doszkalać. Jak szkoła policealna może pomóc w zostaniu poszukiwanym specjalistą?

Wybór branży

Nie można być specjalistą od wszystkiego. Pierwszym krokiem zawsze jest wybór branży, w której chcemy zostać ekspertem. Nie może to być pochopna decyzja. Aby zostać specjalistą w danej branży należy ją wybrać racjonalnie.

Powinna ona pokrywać się nie tylko z zapotrzebowaniem rynku, ale także z naszymi zainteresowanimi
i umiejętnościami. Ponieważ branża powinna pokrywać się również z wykształceniem, warto skorzystać z pomocy doradcy zawodowego, który pomoże przy wyborze odpowiedniej ścieżki edukacyjnej lub wskaże dziedziny,
w których nasza zdobyta wiedza i umiejętności będą dużym atutem.

Przekwalifikowanie i systematyczne dokształcanie

Oczywiście zawsze można się przekwalifikować. Dzisiejszy rynek pracy jest bardzo dynamiczny i ciągle pojawiają się na nim nowe zawody. Specjalista posiadający dodatkowe kwalifikacje potwierdzone certyfikatami zwiększa swoje szanse na sukces.

Wiedzę można zdobywać poprzez branie udziału w konferencjach i szkoleniach. Systematyczne dokształcanie się jest niezbędne, aby przynajmniej dotrzymać kroku konkurencji, a najlepiej aby być o krok przed nią. Poszukiwany specjalista musi się wyróżniać w gronie innych ekspertów. Obecnie jest to o wiele prostsze dzięki swobodnemu dostępowi do wiedzy.

Szkoła policealna – szybkie i profesjonalne nauczanie na atrakcyjnych kierunkach

Dzisiejsze szkoły policealne mają atrakcyjną ofertę edukacyjną dopasowaną do bieżących wymogów rynku pracy. Dla przykładu szkoła policealna Żak umożliwia zdobycie tytułu np. technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technika turystyki wiejskiej, menadżera imprez sportowych, zoopsychologa, instruktora fitness czy trenera personalnego. Oprócz nowych kierunków można wybrać także te uniwersalne, np. takie jak fryzjer, przedstawiciel handlowy, sekretarka, technik informatyk, technik rachunkowości czy technik geodeta.

Szkoła policealna to miejsce, w którym są oferowane zarówno innowacyjne, jak i ponadczasowe kierunki. Takie, na które istnieje popyt, które są zgodne z zainteresowaniami i osobowościami różnych kandydatów, a także takie, które cieszą się popularnością niezależnie od aktualnie panujących trendów. Dwuletnia lub jednoroczna szkoła policealna jest dla słuchaczy bardzo dobrym wyborem, ponieważ szybko i profesjonalnie wykształci ich
w konkretnej dziedzinie, a co najważniejsze ułatwi znalezienie czasu na zdobywanie doświadczenia zawodowego
i hobby.

Niejeden przyszły poszukiwany specjalista będzie właśnie po szkole policealnej. Kształcenie w tego rodzaju placówkach bardzo się zmieniło. Nowoczesna szkoła policealna może pochwalić się nowoczesnym wyposażeniem sal i pracowni, wykwalifikowaną kadrą oraz programami kształcenia zorientowanymi na praktykę i solidną wiedzę teoretyczną, które umożliwiają podążenie co najmniej kilkoma różnymi drogami zawodowymi po ukończeniu nauki.

Szczegółowa oferta kierunków w szkole Żak: https://zak.edu.pl/oferta

Kolejne kroki do zostania poszukiwanym specjalistą

Gdy już zdobędziemy wiedzę i pierwsze doświadczenia zawodowe, warto udzielać się w mediach społecznościowych, takich jak np. Facebook, LinkedIn czy Goldenline. Dzięki nim bardzo łatwo wzbudzić zainteresowanie u rekruterów i potencjalnych klientów, być na bieżąco z aktualnościami w danej branży i budować swój wizerunek, do czego można wykorzystać także bloga.

Mimo to najważniejsze są kontakty zawierane osobiście na różnego rodzajach spotkaniach branżowych. Tzw. networking w wielu przypadkach jest kluczem do zdobycia atrakcyjnego stanowiska.

Branża, szkoła, kontakty

Poszukiwany specjalista to człowiek, który wybrał branżę odpowiadającą potrzebom rynku i swoim zainteresowaniom, zdobył solidne wykształcenie w tej konkretnej dziedzinie i ciągle dba o kontakty z innymi specjalistami. W zdobyciu wykształcenia w takiej wąskiej dziedzinie może pomóc szkoła policealna, ponieważ szkoły policealne oferują coraz więcej innowacyjnych kierunków. Jeśli w przyszłości chcemy stać się poszukiwanymi specjalistami, to z pewnością warto wziąć je pod uwagę.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *