Natura i zdrowie

Najważniejsze zasady związane z zakładaniem i zdejmowaniem soczewek

Robert Michoń
sie 22 2022

Marzysz o tym, by nosić soczewki kontaktowe, ale boisz się, że nie będziesz umieć ich zakładać czy zdejmować? Nie obawiaj się. Tego typu lęki towarzyszą praktycznie każdej osobie, która dopiero zaczyna swoją przygodę z tą metodą korekcji wzroku. Oto co możesz zrobić, by okres przejściowy i wdrożenie soczewek kontaktowych było dla Ciebie komfortowe.

Zdobądź wiedzę związaną z użytkowaniem soczewek kontaktowych

Szczegółowych informacji dotyczących tego, w jaki sposób korzystać z soczewek kontaktowych, udziela specjalista od ochrony wzroku. To właśnie ten ekspert może przeprowadzić Ci szkolenie i wyjaśnić, jak założyć soczewkę. Pod jego czujnym okiem możesz poczuć się bardziej bezpiecznie.

Istotne jest również zdobywanie wiedzy przez Ciebie samego. Musisz zatroszczyć się o to, by dokładnie czytać wskazówki na opakowaniu soczewek kontaktowych. Warto też odwiedzić stronę internetową producenta. Z pewnością znajdziesz tam szereg tutoriali i podpowiedzi związanych z zakładaniem soczewek kontaktowych.

Wskazówki związane z zakładaniem soczewek znajdziesz pod tym linkiem: http://przezsoczewke.com/a/thhp,jak-zalozyc-soczewki.

Pamiętaj, by nie nosić soczewek kontaktowych dłużej, niż wskazuje na to producent. Dotyczy to nie tylko jednorazowo noszenia przez określoną liczbę godzin w ciągu dnia, ale też użytkowania w dalszej perspektywie. Jeżeli Twoje soczewki są miesięczne, nie powinieneś z nich korzystać np. przez 3 miesiące. Po okresie przydatności wyrzuć je.

Ćwicz zdejmowanie i nakładanie soczewek kontaktowych

Jeżeli nie będziesz ćwiczyć, nigdy nie wyrobisz sobie odpowiednich nawyków związanych z zakładaniem i zdejmowaniem soczewek kontaktowych. Praktyka czyni mistrza. Generalnie cały proces zakładania soczewek kontaktowych nie jest długi. Przed przystąpieniem do zakładania soczewek, dokładnie umyj ręce. Następnie na opuszku palca wskazującego jednej dłoni umieść soczewkę kontaktową. Z kolei palce drugiej ręki (środkowy lub wskazujący) użyj do odciągnięcia w górę górnej powieki. Teraz możesz położyć soczewkę kontaktową na rogówce. Gdy soczewka kontaktowa znajduje się w oku, należy delikatnie opuścić powieki i zamrugać. Zgodnie z tymi zasadami należy założyć soczewki również na drugie oko.

Soczewki kontaktowe nie powinny być wyczuwalne w oku. Jeżeli więc je czujesz, powinieneś je zdjąć i założyć świeżą parę. Musisz także wiedzieć, jak ściągać soczewki. Wystarczy, że rozsuniesz dolną i górną powiekę, a następnie spojrzysz w górę bez podnoszenia jednak głowy wysoko. Teraz możesz delikatnie zsunąć soczewkę kontaktową, by znalazła się na białej części oka. Teraz wystarczy, że złapiesz soczewkę kontaktową palcem wskazującym i kciukiem, a potem wyjmiesz z oka. Taką soczewkę należy umieścić w specjalnym płynie do dezynfekcji, o ile zamierzasz jeszcze z niej skorzystać.

Naucz się poprawnie dezynfekować soczewki kontaktowe

Jeżeli nie korzystasz z modeli jednorazowych, jakimi są soczewki jednodniowe, które zaraz po użyciu należy wyrzucić, musisz pamiętać o dezynfekcji. Używaj do tego specjalnych płynów - jeżeli nie wiesz, jaki środek nadaje się do utrzymania soczewek kontaktowych w czystości, skorzystaj ze wsparcia specjalisty od ochrony wzroku w tym zakresie.

Artykuł partnera

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *