Inne

Skup złota: KRAKÓW. Gdzie złoto zamienisz na gotówkę?

Dorota Plichta
mar 23 2021

Złoto należy do grupy najbardziej płynnych aktywów. Dzięki temu nie ma większych problemów z odsprzedaniem sztabek czy monet inwestycyjnych po korzystnych cenach. Inwestycje w kruszce pozwalają szybko zamieniać zainwestowane w ten sposób sumy na gotówkę, co różni je np. od zakupu nieruchomości, których odsprzedaż wymaga dłuższego czasu. Jak wybrać idealny skup złota w Krakowie? Jak szybko, a jednocześnie korzystnie, zamienić złoto na gotówkę? Przeczytaj i poznaj sprawdzone porady!

Skup złota. W jaki sposób przeliczana jest wartość?

Dlaczego światowa cena kruszcu jest zupełnie inna niż ta, którą skup złota proponuje za fizyczne sztabki i monety? W jaki sposób przeliczana jest jego wartość? Na początek warto wiedzieć, że około 99,7% ceny złota ze światowych rynków to transakcje obejmujące tzw. „papierowe złoto”. Ceny pochodzą tutaj z obrotu papierami wartościowymi, które są oparte na tym cennym metalu szlachetnym. Większość tych transakcji dotyczy największych banków i innych rynkowych gigantów handlujących złotem. W praktyce każda z tych transakcji nie obejmuje wcale przenoszenia fizycznych sztabek czy monet ze skarbca sprzedawcy do skarbca nabywcy. Rejestrowane są tutaj jedynie transakcje w portfelach inwestycyjnych poszczególnych stron. W praktyce są to więc operacje bilansowe na złocie, a nie obrót fizycznym kruszcem.

Fizyczne złoto to przedmiot, który trafia do nabywcy. Może to być sztabka lub moneta inwestycyjna, którą kupujący może dotknąć, nikt nie będzie mu w stanie takiej operacji cofnąć. Handel fizycznym złotem obejmuje szereg czynności, a nie tylko ostatni etap, czyli kupno-sprzedaż. Tutaj niezbędne jest wydobycie kruszcu, rafinacja, transport, bezpieczne przechowywanie w skarbcach oraz ubezpieczenie od kradzieży. Zawirowania na rynkach finansowych powodują jednak, że ceny papierowego złota bywają zrównywane z cenami fizycznymi proponowanymi przez kopalnie, rafinerie oraz dealerów.

Ostateczna cena za gram, którą zaoferuje skup złota, to tak naprawdę pochodna wielu czynników. Oparta jest ona na transakcjach na rynkach metali szlachetnych, które są zawierane na giełdach w Londynie oraz Nowym Jorku. Światowa cena złota wyliczana jest na podstawie sumowania wszystkich wolumenów handlu złotem. Pod uwagę bierze się tutaj zarówno transakcje fizyczne, jak i wirtualne.

Każdy skup złota, podczas ustalania cen za gram fizycznego kruszcu, bierze pod uwagę światową cenę złota opartą na transakcjach (i spekulacjach giełdowych). W wycenie pod uwagę bierze się bieżący kurs złota w złotówkach, formę sprzedawanego metalu szlachetnego (sztabki, monety, złom powstały z biżuterii), cenę próbki. Najdroższe zawsze jest czyste złoto, czyli 24-karatowe (próba 999,9). Popularne są próbki 333, 585, 583, 750. Wskazują one, ile kruszcu znajduje się konkretnej mieszance (np. w sztabce 333 znajduje się 33,3% czystego złota). A co z karatami i cenami za poszczególne wartości? Karaty to odpowiedniki prób:

  • 958 – 23 karaty,
  • 916 –22 karaty,
  • 750 – 18 karatów,
  • 585 – 14 karatów,
  • 500 – 12 karatów,
  • 417 – 10 karatów,
  • 375 – 9 karatów,
  • 333 – 8 karatów.

Skup złota wycenia kruszec na podstawie ceny za gram metalu szlachetnego konkretnej próby, dlatego karaty (stosowane głównie dla biżuterii) przelicz na procentową ilość kruszcu.

Skup złota KRAKÓW. Gdzie otrzymasz najkorzystniejszą ofertę?

Sprzedaż kruszców prowadzona jest stacjonarnie i przez Internet. Skup złota prowadzą prywatne mennice, kantory oraz lombardy i jubilerzy. Monety kolekcjonerskie skupują również sklepy numizmatyczne, ale tutaj nie sprzedasz sztabek czy złotych monet, które nie mają większej wartości kolekcjonerskiej. Najlepsze ceny można znaleźć w prywatnych mennicach. Poszczególne firmy mają jednak swoje własne marże, dlatego warto porównać różne oferty i wybrać najlepszą cenę.

Chcesz sprzedać ten szlachetny kruszec w Krakowie? Sprawdzoną ofertę proponuje https://mennica-krakowska.pl/. Jest to pierwsza firma w woj. małopolskim, która zajmuje się komercyjnym obrotem złotem i srebrem inwestycyjnym. Marka prowadzi sprzedaż oraz skup złota na podstawie zezwolenia wydanego przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego i opierając się o normy ustawy Prawo dewizowe. To zapewnia pełne bezpieczeństwo transakcji. Punkty skupu znajdują się przy ul. Wielopole 10 i Wielopole 16 (niedaleko rynku i dworca głównego). Mennica zapewnia przejrzysty cennik za gram złota oraz profesjonalne wsparcie doświadczonych doradców, którzy wspierają Klienta podczas przebiegu transakcji. Konkurencyjne stawki pozwolą Ci tutaj naprawdę korzystnie zamienić fizyczne złoto na gotówkę.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *