Natura i zdrowie

Kiedy płuca wołają o pomoc?

Michał Wolański
sie 15 2016

POChP zajmuje 4 miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonu. W Polsce w wyniku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc umiera rocznie 17 tysięcy osób, co daje dwie osoby na godzinę. Tylko jedna czwarta ludzi dotkniętych chorobą jest zdiagnozowana.

Co zrobić gdy mamy objawy choroby płuc?

Objawy, które bezwzględnie powinny nas zaniepokoić i skłonić do pójścia do lekarza to m.in. kaszel, zadyszka, odksztuszanie wydzieliny, szybkie odczuwanie zmęczenia czy trudności w poruszaniu się. Objawy te mogą wywoływać skojarzenia z astmą czy z rozedmą płuc, jednak mogą oznaczać też bardzo poważną chorobę, jaką jest POChP. – mówi newsrm.tv Anna Zmyj, pielęgniarka spirometryczna.

Dużym problemem jest brak świadomości społeczeństwa o chorobie, o tym jakie wywołuje objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza. Tylko 25% pacjentów wie, na co choruje i jak można sobie z tym radzić.

Kampania Płuca Polski ma na celu uświadomienie społeczeństwa o POChP i pomoc w diagnozowaniu ludzi chorych. W jej ramach turyści oraz mieszkańcy Kołobrzegu mogli zbadać kondycję  swoich płuc, biorąc udział w bezpłatnych badaniach spirometrycznych.

Leczenie choroby płuc

Co jest powodem zachorowań?

Głównym czynnikiem zachorowania na POChP jest palenie papierosów, zarówno czynne jak i bierne. Bardzo duży odsetek ludzi którzy poddali się badaniu to palacze. U tych pacjentów wyniki były dużo gorsze. Dla przykładu, pacjent 60-letni miał płuca 97-latka . – dodaje Anna Zmyj.

Nie bez znaczenia są również czynniki zewnętrzne np. zanieczyszczenie środowiska, czy wykonywanie niektórych zawodów, takich jak lakiernik samochodowy czy malarz. Istotny jest też wiek pacjentów, jako że POChP dotyka głównie osób w średnim i starszym wieku.

Źródło: newsrm.tv

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *