Inne

Jak pomóc dziecku polubić naukę?

Robert Michoń
cze 22 2017

dziecko i szkoła

Nie wszystkie dzieci lubią chodzić do szkoły, nie wszystkie lubią się uczyć. Wiele dzieci po powrocie ze szkoły odkłada odrabianie lekcji i naukę na później, niechętnie siada do książek. Wielu uczniów to uczniowie zdolni ale leniwi. Rodzice martwią się niechęcią dzieci do nauki, martwią się złymi ocenami swych pociech, szukają rozmaitych sposobów, by zachęcić i zmotywować swe dziecko do nauki.

Niektórzy moralizują dzieci, inni straszą, jeszcze inni obiecują drogie prezenty za dobre oceny. Stosowanie takich metod na dłuższą metę okazuje się nieskuteczne. Aby nauka stała się dla dziecka przyjemniejsza, warto wypróbować kilka uniwersalnych sposobów.

Dobra organizacja czasu

Przede wszystkim należy dobrze zorganizować dziecku czas. Po powrocie ze szkoły dziecko powinno mieć czas na odpoczynek. Następnie dziecko powinno zabrać się do lekcji. Warto ustalić stałą porę na odrabianie lekcji i na naukę. Koniecznie trzeba zadbać, by dziecko odrabiało prace domowe w spokojnym, cichym miejscu z dala od telewizora i komputera, by mogło skoncentrować się na nauce, by nic go nie rozpraszało. Na biurku powinien panować porządek, przed przystąpieniem do odrabiania prac domowych i do nauki warto przygotować sobie wszystkie zeszyty, podręczniki i inne pomoce, by później nie przerywać pracy i niczego nie szukać.  

Systematyczność

Bardzo ważna jest systematyczność. Uczeń, który przygotowuje się z lekcji na lekcję nie ma zaległości, a w przypadku sprawdzianu potrzebuje tylko powtórzyć materiał. Stopniowe przyswajanie wiedzy nie wymaga zbyt dużego wysiłku i zajmuje niewiele czasu. Przyswojenie na raz większej partii materiału wiąże się ze stresem, sprawi, że uczniowi wszystko może się pomylić, uczeń może też nie zdążyć wszystkiego opanować.

Należy chwalić dziecko nawet za najmniejsze osiągnięcia, zapewniać dziecko, że wszystko będzie dobrze, że na pewno da sobie radę. Należy budować w dziecku poczucie własnej wartości. Za wszelkie niepowodzenia nie należy dziecka karać.   

Nagłe problemy z nauką

Problemy z nauką mogą pojawić się niespodziewanie nawet u dzieci, które wcześniej osiągały sukcesy. Wtedy należy zastanowić się, co może być przyczyną problemów. Mogą to być problemy rodzinne, nieporozumienia, częste kłótnie rodziców, brak czasu dla dziecka,  konflikty w grupie rówieśniczej, nieporozumienia z nauczycielami. Wtedy koniecznie trzeba porozmawiać szczerze z dzieckiem, z wychowawcą, z nauczycielami. Niekiedy trzeba też zasięgnąć porady psychologa.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *