Natura i zdrowie

Jak wybrać najlepsze szkła progresywne?

Robert Michoń
mar 5 2017

Soczewki progresywne to najnowsze rozwiązanie, gdy chodzi o okularową korekcję wad wzroku co będzie umożliwiać widzenie z bliska oraz z daleka a także na odległości pośrednie. To idealne rozwiązanie dla osób, które mają dwie pary okularów i zmieniają je do czytania oraz patrzenia do dali oraz dla osób, które wybrały wcześniej soczewki dwuogniskowe. Oba przypadku są dla nas kłopotliwe. Z jednej strony ciągle poszukiwanie drugiej pary okularów, zaś w drugim przypadku może się pojawiać problem, ponieważ jest wyraźnie zaznaczona linia podziału i wszyscy będą widzieli jakie nosimy okulary. Nie każdemu będzie to odpowiadać i dlatego może się okazać, że inne rozwiązania będą lepsze.

Soczewki progresywne są w stanie gwarantować nam płynne przejście, które pozwala na widzenie w dalekich odległościach, pośrednich i bliskich. Oko się nie męczy tak jak w soczewkach dwuogniskowych, wzrok będzie przenoszony płynnie z dali do bliży i mamy komfort użytkowania a także dobre samopoczucie. Można oczekiwać, że nasz wygląd nie będzie zdradzał już problemów z widzeniem.

Soczewki przygotowuje się w taki sposób, że mamy mieć wyraźne widzenie na każdą odległość i obok tego estetykę okularów i wygodę w ich noszeniu, dzięki posiadaniu jednej pary okularów już nie będzie problemów, mamy pewną przejrzystość i komfort użytkowania dzięki temu, że mamy tam również lepsze widzenie przez zastosowaną powłokę antyrefleksyjną.

Soczewki progresywne – nowoczesne rozwiązanie

Jeśli chodzi o te supernowoczesne, zindywidualizowane konstrukcje, które mają gwarantować nam płynne przejścia pomiędzy dalą i bliżą. Ruch głowy będzie ograniczony, nie będzie zniekształceń w polu widzenia, nie będzie efektu pływania czy też kołysania obrazu, na jaki będziemy patrzeć.

Podczas wyboru dobrych dla siebie rozwiązań trzeba będzie kierować się różnymi kwestiami. Między innymi chodzi o moc soczewek, im wyższa będzie moc tym szkło okularowe będzie się robić grubsze, wtedy sięgać należy właśnie po soczewki progresywne w wyższych indeksach a będą one cieńsze niż standardowe. Należy sprawdzać jaka jest różnica między bliżą oraz dalą. Jeśli chodzi o addycję, jeśli będzie większa tym konstrukcyjnie będzie to taka soczewka, która lepiej sobie poradzi, będziemy mieli lepsze pole widzenia. Cenna będzie również ochrona przeciwsłoneczna, wtedy należy wybierać powłoki fotochromowe. Wielkość tarczy w oprawie również będzie mieć znaczenie. Jeśli oprawa będzie stosunkowo mała może się okazać, że krótka będzie sfera progresji i w praktyce nie wiadomo czy będzie się to dobrze sprawdzać. Oczywiście komfort patrzenia i użytkowania to bardzo ważna sprawa. Najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, soczewki progresywne są zindywidualizowane, biorą pod uwagę różne parametry, które mają sprawić, że stworzona będzie soczewka szyta na miarę.

soczewki progresywne

Jak pielęgnować okulary progresywne?

Soczewki takie wykonane są bardzo dobrze wykonane z wytrzymałych materiałów. Dlatego mogą być chronione powłoką antyrefleksyjną. Nadal jednak są narażone na uszkodzenia i dlatego ważne będzie dbanie odpowiednio o taką właśnie soczewkę.

Jak użytkować?

W trakcie użytkowania trzeba pamiętać, że okulary zdejmujemy albo zakładamy dwoma rękami. Okulary w rękach należy zawsze trzymać za mostek. Przechowujemy je starannie w dopasowanym futerale. Nie kładziemy swoich okularów soczewką do podłoża, nie powinniśmy jej również przechowywać w wysokich temperaturach. Należy także uważać na wszelkie składniki agresywne, które mogą zniszczyć nasze okulary.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *