Dom

Sposoby na szybką metamorfozę wnętrza

Dorota Plichta
maj 15 2018

metamorfoza 

Remonty i gruntowne modyfikacje aranżacji to duże przedsięwzięcia, które zajmują sporo czasu, generują mnóstwo kosztów i jeszcze więcej bałaganu. Jeśli chcemy szybko, niedrogo i skutecznie odmienić aranżację, wystarczy sięgnąć po kilka detali i dekoracji.

Nowe tekstylia dla nowego efektu

W większości pomieszczeń domowych znajdują się jakieś tekstylia. Mogą to być zasłony i firanki, rolety, poszewki na ozdobne poduszki, narzuty, obrusy i wiele innych przedmiotów. Zmiana tekstyliów na nowe (w zupełnie innym kolorze, we wzory, o całkowicie innym charakterze) to jeden z najłatwiejszych, najszybszych i najtańszych sposobów na wprowadzenie dość dużych i zauważalnych zmian w aranżacji.

Tekstylia mogą podkreślić charakter pomieszczenia i harmonizować z kolorem ścian oraz mebli, a mogą również kontrastować z pozostałymi elementami i bardzo mocno przykuwać uwagę. To od nas zależy, jaki efekt zechcemy uzyskać, a ewentualna wymiana elementów tekstylnych jest dziecinnie prosta. Można wręcz dysponować kilkoma kompletami tekstyliów i zmieniać je sezonowo (na przykład w okresie zimowym sięgać po tekstylia czerwono-zielone, w świąteczne wzory i z zimowymi motywami).

Dekoracje ścienne dla wyrazistego efektu

Dekoracje ścienne to elementy, które dość łatwo wprowadzimy do wnętrza, a które zapewnią również zauważalny i wyrazisty efekt. Przewyższają pod tym względem dekoracyjne figurki i drobiazgi, których można by było nie zauważyć na tle mebli i wielu innych przedmiotów. Ściany są znakomitym tłem do wyeksponowania obrazów, interesujących zegarów, a nawet ciekawych plakatów. Ekspert sklepu Meblujesz.pl radzi, by rozważyć zakup plakatu w ramie lub wziąć pod uwagę metalowe plakaty. Można je znaleźć w ofercie wielu różnych marek, ale szczególnie popularną jest Displate plakaty, której charakteryzuje wyrazisty design, dobra cena oraz wysoka jakość wykonania.

Dekoracje ścienne mogą odmienić każdą aranżację i trafić do dowolnego pomieszczenia. Doskonale sprawdzą się w przestrzeni dziennej, w kuchni, gabinecie, jadalni, sypialni, a nawet w łazience i pokoju dziecka.

Nowy mebel lub element dekoracyjny

Nic nie wprowadza do aranżacji takiego powiewu świeżości, jak nowe meble i detale. Nie chodzi o to, by zmieniać całe umeblowanie pomieszczenia, ale o zakup pojedynczych elementów. Świetnym przykładem takiego działania jest zakup fotela w wyrazistym kolorze do dość stonowanego salonu. Dzięki temu, że postawiliśmy na odmienną barwę, mebel będzie znakomicie rzucał się w oczy i idealnie odmieni aranżację pomieszczenia.

Przykładem innego przedmiotu, który może błyskawicznie odmienić charakter wnętrza jest dywan lub dekoracyjny chodnik. Jeśli dotychczas mieliśmy do czynienia z gładką podłogą, to wprowadzenie takiego elementu doda wnętrzu przytulności, ciepła i domowego charakteru, a przy tym jest to okazja do urozmaicenia aranżacji pod względem kolorystycznym.

Nowe lampy, lampiony i świece

Wyraziste lampy, designerskie klosze, latarenki, świece i świeczniki to zwieńczenie wielu aranżacji. Jeśli traktowaliśmy te kwestie z niewielką uwagą, warto to nadrobić. Zamiast przysufitowej lampy o nieciekawym designie, warto sięgnąć po oświetlenie, które będzie nie tylko doświetlało pomieszczenie, ale które nada mu ciekawszego charakteru. Wybór lamp, lampek i żyrandoli jest ogromny – wystarczy tylko zorientować się w ofercie i dopasować lampy do estetyki pomieszczenia. Dodatkowym akcentem świetlnym i dekoracyjnym są różnorodne świece, świeczniki, lampiony i latarenki. Warto nie tylko je posiadać, ale również z nich korzystać, bo blask świec buduje bardzo ciepłą, domową i przyjemną atmosferę.

Kwiatów nigdy za wiele

Jeszcze jednym ze sposobów na błyskawiczną metamorfozę wnętrza jest zakup roślin. Jeśli preferujemy kwiaty cięte, trzeba będzie dość często je wymieniać, by zawsze były świeże i efektowne. Znacznie bardziej ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem jest zakup roślin doniczkowych, które mogą mieć różnorodną estetykę i kolorystykę. Jeśli nie mamy doświadczenia w uprawie kwiatów, warto wybrać rośliny łatwe w pielęgnacji, jak skrzydłokwiaty lub paprocie, ale z czasem można sięgnąć po wiele innych odmian, które ucieszą oko zielenią, a może też ciekawym odcieniem kwiatów. Zwieńczeniem roślinności są efektowne doniczki i pojemniki na kwiaty, które także wprowadzą powiew świeżości do wnętrza.

Alternatywą dla generalnego remontu jest wprowadzanie małych, ale zauważalnych i ciekawych, zmian. Wiele z nich nie wymaga zbyt dużo zachodu, a ich koszt również nie zbija z nóg, dlatego warto rozważyć jedną z zaproponowanych opcji, jeśli potrzebujemy odmiany w aranżacji, ale nie chcemy myśleć o większym remoncie.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *