Natura i zdrowie

Najlepsze sposoby na bezsenność

Dorota Plichta
paź 25 2016

Szacuje się, że około połowa ludzi w Polsce cierpi na zaburzenia snu – ich rodzaje oraz natężenie może być bardzo zróżnicowane

Niekiedy ledwo je zauważamy, w innych przypadkach męczą nas one na tyle, że praktycznie nie jesteśmy w stanie sprawnie z nimi funkcjonować. Pod względem statystyk dotyczących takich dolegliwości zajmujemy niechlubne miejsce w czołówce Europy. Co więcej, w naszym kraju takie zaburzenia są ponadto szczególnie intensywne, co w dużym stopniu wynika z tego, że traktujemy je jako coś zupełnie normalnego i nie skupiamy się na ich leczeniu dopóki całkowicie nie zrujnują nam one życia.

Faktem jest, że raz na jakiś czas każdy z nas może miewać nieco gorszy okres jeśli chodzi o jakość snu. W gruncie rzeczy może to być zupełnie normalne, i nie warto od razu panikować i obawiać się. Niestety, w wielu przypadkach taki "gorszy okres" ciągnie się u nas bardzo długo, a my nic z tym nie robimy. Smutne jest zwłaszcza to, że na takie rzeczy coraz częściej cierpią osoby młode, które z reguły nie powinny mieć z tym problemów.

Skąd biorą się zaburzenia snu?

Wpływa na to wiele czynników – przede wszystkim zły tryb życia. Niezdrowe odżywianie się, brak aktywności fizycznej i ciągły stres to prosta droga do poważnych zaburzeń snu. Czasami ciężko jest określić, czy problemy z jakimi akurat się zmagamy są faktycznie czymś poważnym. Niekiedy same w sobie stanowią one dolegliwość, czasami są jedynie oznaką innej, groźniejszej choroby. Jeżeli ktoś obserwuje u siebie takie zaburzenia snu, to powinien przede wszystkim spróbować bardziej domowych metod i zmienić kilka swoich nawyków; do lekarza należy się zgłosić, jeżeli takie zaburzenia mimo walki z nimi utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie.

Recepta na bezsenność

Komfort sypialni

Przede wszystkim musimy stworzyć sobie odpowiednie warunki do snu. W naszej sypialni nie może być zbyt duszno, zatem warto przynajmniej na chwilę otworzyć okno i dobrze w niej przewietrzyć. Przed pójściem spać dobrze jest porządnie się zrelaksować. Większość specjalistów poleca tu przede wszystkim wysiłek fizyczny, który bardzo dobrze wpływa na jakość naszego snu. W pierwszej kolejności warto zadbać o niego ogólnie, bowiem brak ruchu prowadzi do poważnych problemów z zasypianiem.

Relaks przed snem

Dobrze jest jednak oddawać się różnym aktywnościom bezpośrednio przed pójściem spać. Możemy nieco poćwiczyć w domu, choć zdecydowanie najlepszą propozycją jest spacer lub wieczorny jogging – kilkadziesiąt minut ruchu na świeżym powietrzu może zdziałać w tej kwestii prawdziwe cuda. Ważne jest także to, aby nie zmuszać się do snu. Jeżeli ktoś nie może zasnąć, to nie powinien leżeć w łóżku na siłę i oczekiwać, że stresując się ułatwi sobie sen.

Jeśli jest środek nocy a Ty nadal nie śpisz, to wstań z łóżka i porób coś, co cię odpręża – na przykład, poczytaj przez chwilę książkę. Jeżeli jesteś zbyt zmęczony aby na czymkolwiek się skoncentrować, to po prostu pochodź trochę po pokoju, przewietrz się przy oknie. Po tym wszystkim połóż się znowu i spróbuj zasnąć, ale na spokojnie – zmuszanie się i denerwowanie z powodu bezsenności jeszcze pogorszy Twój stan.

Produkty wpływające na jakość snu

W przypadku bezsenności bardzo ważna jest również odpowiednia dieta i produkty, jakimi możemy się wspomagać. Przed pójściem spać warto wypić melisę lub jakąkolwiek herbatę uspokajającą. Dobrze jest też ułożyć również dietę, w której znajdzie się jak najwięcej owoców i warzyw. Dostarczają one bezcennych dla naszego organizmu witamin i minerałów, które są z kolei niezbędne do zachowania prawidłowych funkcji – w tym również i spania.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *