Inne

Czy pożyczanie online może być bezpieczne?

Robert Michoń
lip 5 2018

pożyczka online

Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2017 roku, 20% pożyczek branych całkowicie przez Internet, bez wizyty w punktach stacjonarnych, nie przekracza kwoty 500 zł. Ze wszystkich klientów firm pozabankowych na procedurę online decydowało się jedynie 13%, ale to grono stale rośnie. Nic dziwnego – w dzisiejszych czasach, wraz z technologicznym postępem, niemal wszystko chcemy robić online. Jak przekłada się to na bezpieczeństwo pożyczania pieniądze w taki sposób?

Pożyczanie pieniędzy także przez Internet

Dawno minęły czasy, gdy miejsce zamieszkania determinowało dostęp do usług pożyczkowych. Dziś wystarczy włączyć komputer albo urządzenie mobilne z dostępem do Sieci. Więcej na stronie pozycz500.pl, ale już w tym momencie możemy zasygnalizować, że to właśnie online ma się dostęp do największej liczby promocyjnych ofert, ciekawych zestawień czy praktycznych poradników bez dodatkowych opłat. Jednak nawet najlepsza oferta może popsuć nastrój, jeżeli okaże się oszustwem. Jak tego uniknąć i samemu nie popełniać kluczowych błędów przy zaciąganiu pożyczki przez Internet? Dowiesz się z poniższego poradnika.

Sprawdzaj opinie

Renoma firmy pożyczkowej ma duże znaczenie. Pożyczki bywają udzielane przez naprawdę anonimowe podmioty. Gdy jest to oferta „ze słupa”, czyli np. sam numer telefonu i hasło „gotówka bez BIK do domu”, powinna nam zapalić się lampka ostrzegawcza. Nim zdecydujesz się na wybór konkretnej firmy, sprawdź o niej opinie i poszukaj, czy nie ostrzegają przed nią media.

Dane firmy

Kolejna sprawa to transparentność. Nawet jeżeli firma działa całkowicie online, powinna mieć stacjonarną siedzibę z pełnym adresem oraz danymi kontaktowymi. Telefon jest wiarygodny i przydatny tylko wtedy, gdy ktoś go odbiera. Podobnie mail – lepiej sprawdzić, czy faktycznie pozwala na obustronną komunikację. Nigdy nie podpisuj umowy z firmą-krzakiem, która rozpływa się w powietrzu.

Szyfrowane połączenie

Podczas wypełniania wniosku o pożyczkę w formularzu na stronie internetowej wpisujesz dość prywatne dane, załączając tak ważne dokumenty jak skan dowodu osobistego czy zaświadczenie z miejsca pracy. Przecież nie chcesz, żeby wpadły w niepożądane ręce, prawda? Dlatego używaj antypirackiego oprogramowania (także na urządzeniach mobilnych) i sprawdzaj, czy połączenie w przeglądarce jest szyfrowane (symbol kłódki, adres https://).

Przelew weryfikacyjny

Firmy, które udzielają pierwszej pożyczki, często sprawdzają Twoją tożsamość i powiązanie z danym rachunkiem bankowym poprzez wymóg zrobienia przelewu weryfikacyjnego. Jego wysokość powinna być symboliczna (np. 1 gr, 1 zł)! Inaczej możesz mieć do czynienia z cokolwiek podejrzanym procederem.

Treść umowy

Dla naiwnych i nieświadomych nie ma litości. Dlatego zobacz więcej w artykule „Jak pożyczać przez Internet odpowiedzialnie, a także wnikliwie czytaj umowy, zanim złożysz podpis.

 

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *