Inne

Karimata i śpiwór – jak wybrać najlepszy zestaw?

Robert Michoń
mar 28 2018

Osoby lubiące wędrować i spać pod namiotem muszą posiadać odpowiednie wyposażenie. To ono pozwala nie tylko na swobodny marsz, ale i spokojny nocleg. Jednym z takich produktów jest bez wątpienia karimata. Ten prosty wyrób wykonany z pianki jest niezwykle praktyczny i służy nie tylko do spania, ale też siedzenia podczas postojów. Jakie karimaty można znaleźć w sklepach i na co zwrócić uwagę, aby zaopatrzyć się w dobry produkt?

Karimaty można znaleźć w każdym sklepie sportowym. To bardzo popularny ekwipunek miłośników turystyki pieszej i biwakowania. Można położyć się na niej bezpośrednio lub umieścić na niej śpiwór. Może się wydawać, że zakup takiego wyrobu to proste zadanie, w końcu to tylko kawałek syntetycznego materiału. Jednak karimaty przede wszystkim są użytkowane przez piechurów czy entuzjastów trekkingu, którym zależy na jak najlżejszym i najbardziej funkcjonalnym wyposażeniu. Podjęcie decyzji nie może więc odbywać się bez wcześniejszego przeanalizowania dostępnych modeli. Co warto wiedzieć o karimatach?

Zalety i wady karimat

Karimaty przede wszystkim docenia się za ich mobilność, bowiem można je bez przeszkód przenosić z miejsca na miejsce. Są lekkie i można je zwinąć w rulon, co jest niezwykle wygodne. Dużo plecaków turystycznych ma nawet specjalne mocowania do przyczepienia karimaty. Ponadto karimaty są tanie, łatwe w czyszczeniu i charakteryzują się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Jedyną wadą karimaty jest jej specyficzna budowa, która sprawia, że spanie na niej nigdy nie będzie tak komfortowe jak np. na dmuchanym materacu.

Jaka powinna być dobra karimata?

Dobra karimata to taka, która nie tylko zapewni izolację od podłoża, ale też pozwoli na wygodny sen. Obecnie na rynku znaleźć można różne rodzaje karimat, dlatego wybór właściwego modelu nie jest taki łatwy, zwłaszcza jeśli wcześniej nie użytkowało się ekwipunku tego typu. Jeśli jednak przestudiuje się parametry tych produktów, dokonanie ostatecznego wyboru może okazać się nieco prostsze. Na jakie kwestie należy zwrócić uwagę, aby kupić porządny sprzęt?

  1. Materiał – karimaty wykonuje się przede wszystkim z tkanin syntetycznych, np. pianki polietylenowej, pianki EVA czy pianki poliuretanowej. Różnice między tymi materiałami są jednak niewielkie. Jedynie waga może być odmienna, ale nie w znaczącym stopniu.
  2. Grubość – im grubsza karimata, tym lepiej dla użytkownika, bowiem zapewni lepszą izolację od podłoża. Oczywiście należy pamiętać, że grubsze produkty będą też trudniejsze w transporcie.
  3. Dodatkowa izolacja – istotna zwłaszcza w bardziej wilgotnym terenie. Zazwyczaj ma postać warstwy aluminium po zewnętrznej stronie. Istnieją także specjalne alumaty, całe pokryte aluminium, ale bardzo cienkie i nadające się jedynie na bardzo ciepłe dni.
  4. Kształt – standardowe karimaty mają kształt prostokąta i takie najczęściej są kupowane przez turystów. Można też spotkać karimaty o ściętych rogach, które zajmują nieco mniej miejsca po rozłożeniu.
  5. Objętość po złożeniu – karimaty zazwyczaj nosi się ze sobą, np. przyczepione do plecaka, dlatego warto sięgać po wyroby zajmujące stosunkowo niewiele miejsca po spakowaniu. Bezpośrednio na objętość ma jednak wpływ grubość karimaty, dlatego należy zastanowić się przed zakupem, co jest istotniejsze, czy jej niewielkie gabaryty po złożeniu, czy wygoda podczas spania.

Każdy miłośnik turystyki pieszej powinien posiadać karimatę. Ten niepozorny produkt doskonale sprawdzi się w namiocie, np. położony pod śpiwór. Dobra karimata powinna być dopasowana do potrzeb, lekka, poręczna i łatwa w transporcie. Przyda się także dodatkowa izolacja w postaci warstwy aluminium od spodu. Warto zaopatrzyć się w ten tani produkt i zapewnić sobie dodatkowy komfort podczas noclegu „pod chmurką”.

 

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *