Technika

Niszczarka do papieru – jak wybrać najlepszą?

Robert Michoń
sty 31 2020

W każdym biurze w obiegu znajduje się wiele dokumentów. Pojawiają się w nich ważne dane osobowe (np. klientów czy kontrahentów), adresy e-mail, numery telefonów czy informacje kluczowe dla działalności firmy. Wprowadzenie Ustawy o Ochronie Danych Osobowych oraz rosnąca konkurencja na rynku sprawiły, że wiele firm obawia się wycieku ważnych informacji. Rozwiązaniem jest niszczarka do papieru, która pozwala wygodnie zniszczyć dokumenty i chronić poufne dane. Jak wybrać najlepszy sprzęt?

Rodzaje niszczarek

Producenci sprzętu biurowego oferują wiele różnych modeli niszczarek do papieru.

Dostępne są urządzenia, które tną kartki na:

•    ścinki – taka niszczarka zapewnia najwyższe bezpieczeństwo, ponieważ ścinki nie pozwalają odczytać informacji zawartych na niszczonych dokumentach. Z niewielkich kawałeczków papieru nie da się bowiem złożyć całości,
•    paski – są tańsze niż niszczarki tnące papiery na ścinki, ale paski nie zapewniają tak dużego bezpieczeństwa danych. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo złożenia tego rodzaju ścinków w większą całość i odczytania niektórych informacji. Takie niszczarki sprawdzą się więc do dokumentów zawierających dane o niskim stopniu tajności.

Niszczarki do papieru dzieli się także ze względu na zastosowanie oraz wydajność. Zgodnie z tym podziałem można wyróżnić niszczarki:

•    biurowe,
•    biznesowe,
•    osobiste,
•    przybiurkowe,
•    wysoko-wydajne.

Rozwiązanie warto dopasować do indywidualnych potrzeb. W niewielkiej firmie z powodzeniem można zastosować niszczarkę osobistą lub przybiurkową. Niszczarki wysoko-wydajne idealnie sprawdzą się zaś dla dużych przedsiębiorstw, w których jedno urządzenie służy dla pracowników całego działu.

Do czego ma posłużyć niszczarka?

Nowoczesna niszczarka do papieru najczęściej pozwala wygodnie niszczyć nie tylko pojedyncze kartki. Wiele urządzeń radzi sobie również ze zszywkami i zszywaczami biurowymi. Droższe niszczarki pozwalają ponadto niszczyć dokumenty laminowane, folie do rzutników, płyty CD i DVD. Najdroższe modele są w stanie mniszyć również plastikowe karty (np. karty dostępu do firmowych drzwi czy karty kredytowe). Takie rozwiązania warto wzięć pod uwagę, ponieważ w wielu biurach dane zapisywane są na nośnikach elektronicznych.

Sprawdź pojemność kosza

Wydajna niszczarka do papieru powinna posiadać duży pojemnik na ścinki. Do niewielkiego biura wystarczy niszczarka z koszem o pojemności około 10 litrów. Gdy kupujemy urządzenie, z którego korzysta więcej osób, warto zainwestować w model z koszem o pojemności 20 litrów. W dużej firmie lepiej sprawdzi się niszczarka o pojemności od 30 do 50 litrów. Korporacje mogą zainwestować w urządzenie z koszem mieszczącym nawet do 70 litrów. Odpowiednie dopasowanie kosza niszczarki do potrzeb pozwoli uniknąć konieczności jego częstego opróżniania.

Jaki stopień tajności dokumentów?

Podczas doboru niszczarki do papieru należy zwrócić uwagę na rodzaj dokumentów, które będziemy na co dzień niszczyć. Do korespondencji biurowej wystarczy klasa P1 lub P2. Paski mają wtedy maksymalną szerokość 6 mm lub 12 mm. Dokumenty poufne wymagają cięcia na węższe paski – powinny mieć one nie więcej niż 2 mm szerokości i 8 mm długości. Ścinki powinny mieć maksymalne wymiary 60 x 4 mm. Dokumenty tajne wymagają cięcia wyłącznie na ścinki, których powierzchnia jest nie większa niż 100 mm2. Dla materiałów ściśle tajnych zwykle jest to 30 mm2.

Jaka wydajność?

Kolejnym istotnym parametrem niszczarki do papieru jest jej wydajność. Do przeciętnego biura sprawdzi się urządzenie, które w kilkanaście minut niszczy od 300 do 500 stron formatu A4. Do użytku domowego wystarczy urządzenie z wydajnością około 10 kartek niszczonych za jednym razem.

Zobacz ofertę niszczarek do dokumentów w sklepie Ali Biuro.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *