Dom

Filtry do wody do domu - co warto wiedzieć

Robert Michoń
sie 9 2021

Istnieje wiele dostępnych opcji filtracji, które mogą sprawić, że stracisz głowę. Dostępnych jest wiele opcji: zmiękczacze wody, separatory żelaza i odwrócona osmoza. Możesz również wybrać filtry mechaniczne lub lampy ultrafioletowe. Jeśli posiadasz wodę ze studni, należy wykonać analizę wody. Pozwoli to na określenie dokładnego składu wody. Analiza wody pomoże Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie problemów z cieczą. Rozróżniamy takie oto filtry do domu:

Centralny zmiękczacz wody

Jest to świetny sposób na wyeliminowanie problemu twardej wody. Istnieją dwa rodzaje zmiękczaczy: jeden kompaktowy, a drugi dwuskładnikowy. Pierwszy typ charakteryzuje się tym, że cały system można umieścić w zwartej, estetycznej obudowie. Urządzenia dwuelementowe składają się ze zbiornika z solą oraz złoża zmiękczającego. Oba montowane są na ujęciu wody do domu. Zmiękczacz jest w stanie wciągnąć do niego wodę, która następnie trafia do użytkownika. Systemy zmiękczania wody są często identyfikowane poprzez liczbę w nazwie. Każda liczba oznacza ilość żywicy jonowymiennej zastosowanej w danym modelu. Wybierając zmiękczacz wody należy zwrócić uwagę na nominalne godzinowe natężenie przepływu oraz ilość złoża. Niektóre zmiękczacze wody, mimo posiadania 30 litrów żywicy, są mniej wydajne od mniejszych. Za pracę zmiękczaczy odpowiedzialna jest głowica sterująca.

Filtracja membranowa

Systemy membranowe wymienione powyżej mogą być również zainstalowane w Twoim domu. Problem i poziom zanieczyszczeń w wodzie zadecyduje o tym, jaki sprzęt wybierzesz. Aby usunąć nadmiar sodu z wody, można zainstalować system odwróconej osmozy. Jest to dobra opcja dla osób, które muszą przestrzegać diety niskosodowej, aby zapobiec chorobom serca.

Filtr węglowy

Jest to najlepsze rozwiązanie, gdy woda ma zapach chloru. Chlor w wodzie można znaleźć zarówno w wodzie wodociągowej, jak i ze studni. Zdrowie ludzi może być zagrożone przez pochodne chloru. Filtr ten instaluje się przy doprowadzeniu wody do domu. Filtry węglowe poprawiają smak, zapach i kolor wody.

Filtr mechaniczny

Filtr mechaniczny jest instalowany nie tylko przed profesjonalnymi urządzeniami filtrującymi, takimi jak odżelaziacze czy zmiękczacze, ale również samodzielnie. Zdarza się, że problem z dostawą wody lub prace konserwacyjne powodują odcięcie wody. Po pewnym czasie z kranów płynie brudna woda, obciążona piaskiem i innymi zanieczyszczeniami. Dlatego do usuwania tych zanieczyszczeń służy filtr mechaniczny. Użytkownik nie musi spuszczać wody i jej marnować. Filtr powinien usunąć z wody wszelkie zanieczyszczenia mechaniczne.

Czytaj również: Jaki zmiękczacz wody wybrać? Zmiękczacz do twardej wody

szklanka wody

Lampy bakteriobójcze

Osoby, które posiadają własne ujęcie wody mogą korzystać z lamp sterylizujących UV. Posiadanie własnej studni to wygoda, ale i odpowiedzialność, ponieważ trzeba dbać o jej ochronę i dezynfekcję. Wody gruntowe mogą zawierać niebezpieczne bakterie i wirusy. Ze względu na ich wysoką odporność na dezynfekcję, nawet chlorem, do wody ze studni głębinowej często polecane jest światło UV. Ta lampa bakteriobójcza nie wymaga stosowania dodatkowych środków chemicznych. Przed zainstalowaniem lampy należy zdezynfekować dopływ wody. Wnętrze lampy jest napromieniowywane przez wodę, która przez nią przepływa. Nie występuje zjawisko odrzucania wody. 

Usuwanie żelaza i manganu

Woda często może zawierać żelazo i mangan. Na rynku dostępne są urządzenia, które potrafią usunąć oba te pierwiastki. Ich działanie polega na przekształceniu związków rozpuszczalnych w nierozpuszczalne, a następnie ich eliminacji. Wykorzystuje się do tego celu specjalną kombinację złóż, lub jedno złoże. Odżelaziać można poprzez utlenianie, sedymentację lub stosując złoża katalityczne. Złoża te utleniają żelazo i mangan, jednocześnie zatrzymując je na swojej powierzchni. Systemy zawierające złoża piasku zielonego to kolejny sposób na odżelazianie. Metoda ta może wykorzystywać środki chemiczne, które mogą być wchłaniane do wody. Istnieje kilka urządzeń na rynku, które wykorzystują poduszkę powietrzną w zbiorniku ciśnieniowym do odżelaziania. Pozwala to na napowietrzanie wody przed jej przejściem przez złoże bez użycia hydroforu bez powietrza. 

Urządzenia do usuwania azotanów z wody

Kolumny filtracyjne, które działają na zasadzie wymiany jonowej. Są bezobsługowe i posiadają automatyczną regenerację. Usuwają z wody siarczany, a także azotany. Woda studzienna może zawierać azotany. W płytkich studniach azotany mogą znajdować się w wodzie. Wysoki poziom azotanów może być niebezpieczny dla zdrowia. 

Stacje wielofunkcyjne

Urządzenia te są w pełni dostosowane do wymagań klienta. Urządzenia te są stosowane w sytuacjach, w których występuje wiele problemów z wodą. Mogą one zawierać kombinację zmiękczacza i odżelaziacza lub inne opcje. Systemy te są zaprojektowane tak, aby usunąć jak najwięcej zanieczyszczeń i poprawić jakość wody. 

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *