Technika

Ściągacz do przegubów: co to jest i jak działa?

Michał Wolański
lut 26 2021

Ściągacz do przegubów to urządzenie, które ułatwia w dużej mierze zdemontowanie zapieczonych sworzni, bez konieczności zastosowania profesjonalnych narzędzi udarowych. Funkcjonuje na zasadzie śrubowej prasy, która posiada niewielki gwint i nie prowadzi do uszkodzenia stabilizatorów i drążków. Możliwość dodatkowej regulacji, pozwala na znaczne zwiększenie możliwości danego ściągacza. Sprawdź ofertę ściągaczy przegubów na https://www.narzedzia-esklep.pl/sciagacz-przegubow-napedowych-quatros-p7881.

Typy ściągaczy przegubów 

Uniwersalny ściągacz belkowy dwuramienny 

Ściągacze uniwersalne belkowe dwuramienne pozwalają na łatwiejsze ściągnięcie łożysk, bez konieczności zastosowania udarowych narzędzi. Sprzęt ten działa w taki sposób, iż obejmowane jest łożysko za pomocą profilowanych narzędzi ściągacza. Kolejnym krokiem jest dokręcenie głównej śruby tak, ażeby jej koniec mający kształt stożka, znalazł się na samym środku wału. Główna śruba podczas dokręcania zapiera się na samym wale, zaś ramiona wyciągają demontowane w ten sposób łożysko. Przyrząd ten bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku konieczności wyciągnięcia ze środka tulei pierścieni czy łożysk itp. 

Uniwersalny ściągacz do łożysk trójramienny 

Trójramienne ściągacze do łożysk, przeznaczone zostały celem ściągnięcia bębnów, tarcz i łożysk z zastosowaniem trzech ramion, które zakończone zostały łapkami pozwalającymi na chwytanie łożyska od wewnętrznej albo zewnętrznej części tarczy czy też łożyska. Mają chromowane ramiona, jak i śrubę oksydowaną, co chroni je przed działaniem korozji i zapewni dłuższe użytkowanie. 

Ściągacz odklejacz do kół i łożysk 

Odklejacze używane są celem sięgnięcia łożysk montowanych w niedostępny dla zwykłych ściągaczy sposób. Pozwalają one na wykonanie prostego demontażu łożyska dzięki ściśnięciu go między dwoma poruszającymi się częściami odklejacza, które skręcane są śrubami i demontowane przy pomocy właściwe wyprofilowanych szczęk. Odklejacze wyposażone zostały w otwory gwintowane umożliwiające prowadzenie współpracy ze ściągaczem przeznaczonym do łożysk. Takiego typu narzędzia znajdują zastosowanie w przypadku uszczelniaczy, panewek, kół zębatych, kół pasowych czy też łożysk. Ściągacz odklejacz do kół i łożysk ma sporo zalet, a wśród nich między innymi: 

 • - ergonomicznie zaprojektowaną mocną konstrukcję, dzięki której możemy bezpiecznie stosować jeszcze większą siłę w całym procesie ściągania, 
 • - wymienną końcówkę wrzeciona (ostrze albo kulka) termochemicznie hartowaną,
 • - zabezpieczenie w postaci hamulca, który chroni przed ewentualnym ślizganiem się ramion,
 • - możliwość przekładania ramion, co pozwala na zastosowanie ściągacza jako wewnętrznego albo zewnętrznego, 
 • - dzięki zastosowaniu przedłużaczy, możliwie będzie zwiększenie głębokości mocowania,
 • - skalę pozwalającą na równomierne rozstawianie ramion,
 • - bardzo przydatne w trudno dostępnych lokalizacjach, chociażby w przekładniach,
 • - opcję doposażenia o hydrauliczne wrzeciono pozwalające na ściąganie w bezpieczny i kontrolowany sposób. 

Jak działa ściągacz do przegubów? 

Ściągacz do przegubów to swego rodzaju zestaw do montowania i demontowania przegubów w samochodach różnych marek. Może być stosowany do użytku profesjonalnego. 

Zestaw narzędzi umożliwia usunięcie przegubów bez konieczności zdjęcia całych ramion od zawieszenia. Dzięki możliwości zastosowania wymiennych cewek, taki zestaw ma uniwersalne zastosowanie. Narzędzia można dostosować do wielu modeli pojazdów przy użyciu możliwych do wymiany końcówek. Ponadto tego typu zestawy mogą być także używane do łożysk z tworzyw sztucznych, jak i łożysk wodnych. Przygotowane z najwyższej jakości surowców narzędzia, mogą być niezwykle wytrzymałe. Tego typu zestawy dostarczane są zwykle w praktycznych walizkach celem możliwości łatwego transportu i przechowania. Jakie zalety posiada ściągacz do przegubów? 

 • - jest odpowiedni do wielu typów samochodów,
 • - posiada wytrzymałą i długotrwałą konstrukcję mającą długą żywotność,
 • - dostarczany jest w walizce, która umożliwia łatwe przechowywanie i przewożenie,
 • - ma wymienne jarzmo do wielofunkcyjnego użytku,
 • - walizka, w którą jest zapakowany, ma niewielkie wymiary. 

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *