Inne

Z jakich elektronarzędzi korzystamy najczęściej?

Robert Michoń
cze 20 2018

szlifierka

Elektronarzędzia, dostępne m.in. w hurtowniach elektrycznych, to urządzenia wykorzystywane w wykonywaniu prac, których przeprowadzenie wyłącznie przy pomocy narzędzi ręcznych wymagałoby zbyt dużej ilości energii, a przy tym byłoby bardzo uciążliwe i czasochłonne. Dzięki wykorzystaniu prądu elektrycznego – dostarczanego z instalacji elektrycznej za pomocą odpowiedniego przewodu lub też bezpośrednio z wbudowanego w urządzenie akumulatora – elektronarzędzia są w stanie wykonać liczne czynności znacznie szybciej i efektywniej. Jakie są najpopularniejsze z elektronarzędzi?

Elektronarzędzia w budownictwie

Jak przeczytać możemy na blogu hurtowni elektrycznej Alkan we Wrocławiu, do najbardziej typowych elektronarzędzi należą urządzenia wykorzystywane w przemyśle oraz budownictwie. Pod tym względem w kategorii elektronarzędzi klasyfikuje się różnego typu wiertarki i młotowiertarki, które ułatwiają wiercenie otworów w materiałach na tyle twardych, że ręczne wbicie w nie gwoździa byłoby wyjątkowo uciążliwe i bardzo czasochłonne. Podobną funkcję spełniają także elektryczne młotki, wiertarki udarowe, a także wiertarko-wkrętarki oraz wkrętarki. Popularnie wykorzystywane są dziś również elektryczne pilarki różnego typu, ułatwiające cięcie drewna, metali i tworzyw sztucznych, oraz szlifierki, szlifujące cięty materiał przy pomocy poruszających się dzięki energii elektrycznej arkuszy papieru ściernego czy drucianych wałków. W budownictwie i pracach remontowych wykorzystuje się też cykliniarki do podłóg, przecinarki do płytek, frezarki, tokarki i opalarki.

Elektronarzędzia do ogrodu

Pośród elektronarzędzi wykorzystywanych w ogrodzie najpopularniejsze z pewnością są różnego typu elektryczne kosiarki do trawy oraz piły łańcuchowe wykorzystywane do cięcia drewna przeznaczonego na opał. Używa się tu także elektrycznych dmuchaw, które służą do oczyszczania ścieżek z opadłych liści, jak również elektrycznych nożyc do żywopłotów i rębaków, czyli rozdrabniarek do części gałęzi i drewna.

Elektronarzędzia w przydomowym warsztacie

W warsztacie przydomowym zastosowanie znajdą takie elektronarzędzia jak gwoździarki czy zszywacze elektryczne, a także pistolety do klejenia gorącym klejem, lutownice i odkurzacze warsztatowe, które nie tylko zasysają kurz, lecz również przydają się do zdmuchiwania wiórów z powierzchni pracy czy odsysania pyłu powstającego podczas szlifowania czy cięcia różnego typu materiałów. Tu przydadzą się również ostrzałki do elementów wykorzystywanych w innych elektronarzędziach, czyli na przykład do wierteł czy do ostrzy łańcuchów pilarek i pił.

Elektronarzędzia w domu i kuchni

Do najszerzej znanych, choć nie zawsze uznawanych za należące do tej samej kategorii urządzeń, należą z pewnością elektronarzędzia wykorzystywane w domu i w kuchni. Są to różnego typu roboty kuchenne, których zadaniem jest siekanie, mieszanie i ubijanie wszelkich rodzajów składników potrzebnych do przyrządzenia potraw, a także miksery, blendery, elektryczne młynki do kawy czy przypraw, a nawet elektryczny nóż, krajalnica czy tarka. W domu wykorzystujemy jeszcze jedno ważne elektronarzędzie, jakim jest... żelazko. Niektóre z pań domu posiadają być może również maszyny dziewiarskie i maszyny do szycia, które również należą do kategorii elektronarzędzi. A najpopularniejszym, obecnym chyba w każdym domu elektronarzędziem jest... odkurzacz, zasysający kurz i pomagający w codziennych domowych porządkach.

 

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *