Rodzina

Na co zwrócić uwagę kupując sanki dla dzieci?

Dorota Plichta
mar 3 2022

Śnieżna zima to marzenie wielu dzieci, lepienie bałwana, jazda na nartach czy sankach to ulubione zabawy dzieci. Zimą sanki są niezbędne do zabawy, ale służą również jako forma transportu dla maluchów, można nimi dojechać wszędzie tam, gdzie nie dotrze wózek. Najbardziej popularne modele sanek to te wykonane z drewna albo plastiku. Jest kilka aspektów, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem sanek.

Sanki plastikowe

Sanki plastikowe z powodu niskiej wagi i poręcznych kształtów są bardzo chętnie wykorzystywane przez dzieci. Należy zwrócić uwagę, czy są wykonane z dobrej jakości plastiku, dobrzy producenci oznaczają swoje produkty, aby było wiadomo, z jakiego surowca są wykonane:

 - HDPE, wysoka jakość plastiku,

 - MDPE, średnia jakość,

 - LDPE, niska jakość.

Dobre plastikowe sanki powinny mieć odpowiedniej grubości dno, trzeba zwrócić uwagę, czy nie jest ono za cienkie. Dobrym rozwiązaniem jest, kiedy sanki tego typu są jednoelementowe, jeśli składają się z kilku elementów, powinny być one dobrze przymocowane do korpusu. Sanki plastikowe mogą mieć różne kształty i różnią się sposobem sterowania. Bardziej rozbudowane modele wyposażone są w kierownicę i skrętne płozy, co zapewnia znaczną kontrolę nad jazdą. W prostszych wariantach za hamowanie odpowiedzialne są boczne dźwignie hamulcowe umożliwiające zatrzymanie. Mogą być one wykonane z elementów metalowych, bardziej wytrzymałych i umożliwiających sterowanie nawet na lodzie. Sanki wykonane z plastiku dobrej jakości są odporne na urazy mechaniczne i duże różnice temperatur, nie pękają na mrozie, grubszy plastik nie ściera się tak szybko.

Sanki drewniane

Sanki drewniane są bardzo popularne, powinny być wykonane z litego drewna dębowego albo bukowego, które nie może posiadać żadnych sęków, powinno być również starannie oszlifowane. Sanki drewniane powinny być również starannie zaimpregnowane. Aby sanki tego typu mogły być wykorzystywane w różnych warunkach, płozy powinny być wykonane z jednego kawałka stali, najlepiej, jeśli umocowane są za pomocą wkrętów, a nie gwoździ. Taki sposób montażu gwarantuje, że poszczególne elementy nie ulegną obluzowaniu. Drewniane sanki są zazwyczaj zaopatrzone w oparcie, bardzo przydatne dla małych dzieci, warto zwrócić uwagę, czy jest ono odpowiednio wyprofilowane. Zazwyczaj można je zdemontować bez użycia narzędzi, kiedy dziecko podrośnie.

W jakim wieku można zacząć jeździć na sankach?

Na sankach mogą zacząć jeździć dzieci, które jeszcze nie potrafią chodzić, powinny być wtedy zaopatrzone w elementy gwarantujące bezpieczeństwo, jak pasy, odpinany śpiwór i solidna konstrukcja. Sanki dla starszych dzieci są dopasowywane do ich wzrostu i wagi. W przypadku, kiedy mają być przeznaczone dla nastolatków, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich wytrzymałość, trzeba również sprawdzić ich maksymalne obciążenie, w wyjątkowych wypadkach może ono wynosić nawet przeszło 100 kilogramów.

Dobrej jakości, stabilne sanki gwarantują bezpieczeństwo dziecku podczas zabawy. Jeśli są odpowiednio dobrane, wpływają na wyższy komfort jazdy, dlatego należy pamiętać, że tańsze modele, to z reguły niezbyt wysoka jakość, co z kolei ma bezpośredni wpływ na bezpieczny przebieg zabawy.

Artykuł partnera

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *