Dom

Podłoga do salonu – co warto kupić?

Dorota Plichta
kwi 26 2017

Wykończenie swojego wymarzonego domu lub mieszkania to bardzo przyjemne zajęcie, ale trzeba zawsze pamiętać o tym, aby nie tylko dobierać materiały wyróżniające się estetyką, ale również określonymi parametrami technicznymi. Dużo problemów sprawia w szczególności podłoga, która powinna starczyć na lata. Na co warto się zdecydować?

Jaka powinna być idealna podłoga do salonu? Przede wszystkim powinna dobrze się prezentować, ale również powinna być trwała i łatwa do utrzymania w czystości, jako że jest zwykle intensywnie użytkowana. Oczywiście, powinna również pasować do całości aranżacji, aby w ten sposób tworzyć efektowną kompozycję z innym wyposażeniem w pomieszczeniu.

Na szczęście, dzisiaj w sklepach z materiałami wykończeniowymi można znaleźć pełną gamę propozycji, gdy chodzi o podłogę do salonu, ale zanim zdecydujesz się na konkretny z nich, sprawdź, jakie są jego właściwości.

Do salonu najlepiej nadają się wobec tego materiały takie jak:

  • warstwowe panele drewniane
  • deski podłogowe
  • parkiet drewniany
  • panele laminowane
  • płytki ceramiczne

Oczywiście, to tylko kilka naszych propozycji, ponieważ można wykorzystać również inne materiały, na przykład wylewki żywiczne, wykładziny PCV lub dywanowe, panele winylowe, kamień naturalny czy korek – skupmy się jednak na tych najpopularniejszych.

Drewno naturalne – panele warstwowe, deski podłogowe, parkiet

Drewno od zawsze towarzyszyło człowiekowi – także i teraz można zakupić wiele eleganckich materiałów na podłogi wykonanych z drewna drzew rodzimych czy też drewna egzotycznego. Głównym minusem podłóg drewnianych jest ich wysoka cena i konieczność stosowania specjalnych środków czystości. Od czasu do czasu wymagają one również ponownego olejowania lub lakierowania.

Gdy chodzi o wygodę i szybkość układania, a także przystępne ceny, dobrym rozwiązaniem będą panele drewniane – 2-warstwowe lub 3-warstwowe. Trzeba jednak pamiętać o tym, że gdy wierzchnia warstwa szlachetnego drewna jest dość cienka, panele te nie zawsze nadają się do cyklinowania.

Gdy zależy ci na tym, aby twoja podłoga mogła być poddawana renowacji tego rodzaju, wybierz klasyczne deski podłogowe lub parkiet drewniany klasyczny lub przemysłowy – są zwykle droższe, ale mogą wystarczyć na długie lata.

Panele laminowane

To popularna decyzja, gdy chodzi o wybór podłogi do domu – panele te są wykonane z płyt drewnopochodnych, które pokrywane są nadrukiem przypominającym drewno albo inne materiały, na przykład płytki ceramiczne lub beton, a następnie laminowane dla uzyskania odpowiedniej twardości i odporności na uszkodzenia mechaniczne.

Panele są tanie, estetyczne, łatwe do utrzymania w czystości i nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych. W porównaniu do drewna nie dają jednak tak naturalnego efektu i raz uszkodzone zasadniczo nie są możliwe w renowacji. Nie można ich również cyklinować, dlatego ich żywotność jest skrócona.

Płytki ceramiczne

Często wybierane do nowoczesnych i klasycznych salonów, aby uwydatnić ich szykowny wygląd – trzeba jednak pamiętać o tym, że tworzą one zimną w dotyku posadzkę. Można zakupić je obecnie w wielu interesujących wariantach wzorniczych,

Najważniejsze zalety płytek ceramicznych to ich wysoka trwałość oraz łatwość w utrzymaniu w czystości. Nie każdemu jednak odpowiada tego rodzaju podłoga, zwłaszcza gdy celem jest stworzenie salonu przytulnego – w takiej sytuacji drewno naturalne czy panele sprawdzą się znacznie lepiej.

Podsumowując, jeżeli myślisz o efektownej i trwałej podłodze do salonu, wybierz drewno naturalne. Gdy z kolei preferujesz wygodę i masz ograniczony budżet, pomyśl o panelach laminowanych. Płytki ceramiczne zakup wtedy, gdy zależy ci na uzyskaniu odpowiedniego efektu wizualnego.

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą ODB - www.odb.com.pl/products/podlogi

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *