Inne

Jak wybrać drukarkę laserową?

Robert Michoń
kwi 10 2018

Zakup urządzenia drukującego wielu może się wydawać niezwykle prostym zadaniem. Tak się jednak składa, że pod uwagę musimy wziąć szereg istotnych kwestii, które decydują o opłacalności zakupu konkretnego modelu.

Związane są one nie tylko z najważniejszymi parametrami technicznymi, ale również ceną samej drukarki oraz kosztów eksploatacyjnych, które są istotne zwłaszcza wtedy, gdy drukujemy dużo i często.

Drukarki laserowe na rynku występują w wielu odmianach, dlatego jesteśmy w stanie znaleźć model spełniający wszystkie nasze wymagania i potrzeby. Co ważne, urządzenia te zawierają również kompleksowe zestawy PC, przygotowywane specjalnie dla biur, klientów domowych i graczy. Nawet w takich przypadkach warto jednak sprawdzić specyfikację i możliwości sprzętu, tak aby nie zakupić czegoś, co okaże się po prostu nieprzydatne.

Technologia druku laserowego

Przed dokonaniem zakupu tego typu urządzeń, zawsze należy zastanowić się, czy bardziej opłacalny okaże się model atramentowy czy może laserowy.

Biorąc pod uwagę wyłącznie jakość druku, lepszym wyborem okaże się ten drugi. Związane jest to oczywiście z bardziej zaawansowaną technologią nakładania druku na papier, która w przypadku laserów zapewnia wyższą jakość i trwałość.

Modele atramentowe zalecane są przede wszystkim wtedy, gdy drukujemy mało i stosunkowo rzadko. Decydują się na nie również osoby szukające oszczędności.

Koszty eksploatacyjne

Pamiętać należy jednak o tym, że wydatek związany z zakupem drukarki nie załatwia całej sprawy. Musimy bowiem przygotować się również na koszty nowych tonerów. Wszystko to sprawia, że zanim przejdziemy do analizowania najważniejszych parametrów technicznych drukarek laserowych, warto sprawdzić, jak są one drogie w eksploatacji.

To oczywiście zależy od dostępności tonerów – nie tylko tych oryginalnych, ale również wszelkich zamienników. Komfortowa wydaje się być sytuacja, w której mamy dostęp do tonerów w cenach zaczynających się do kilkudziesięciu złotych. Oczywiście wiele zależy także od jakości ich wykonania. Powinniśmy zainteresować się przede wszystkim ich wydajnością, mówiącą nam o tym, ile stron będziemy wydrukować na jednym tonerze.

Niestety, informacje podawane przez producentów nie zawsze mają pokrycie w rzeczywistości, dlatego zawsze warto prześledzić opinie oraz recenzje użytkowników, którzy mieli okazję korzystać z wybranych tonerów, a także drukarki, która nas interesuje. Dzięki temu unikniemy ewentualnego zawodu. Warto pamiętać o tym, że zupełnie inaczej prezentują się koszty eksploatacyjne w przypadku tonerów monochromatycznych niż kolorowych.

Jeśli więc wybraliśmy już dany model drukarki laserowej, naszym następnym krokiem powinna być analiza dostępności i ceny kompatybilnych tonerów.

Jak wybrać drukarkę laserową

Na koniec zajmiemy się oczywiście najważniejszymi parametrami technicznymi, które decydują o tym, czy drukarka laserowa jest warta uwagi czy też należy omijać ją szerokim łukiem.

  • Typ druku. Chodzi oczywiście o drukarki kolorowe i monochromatyczne. Wybór konkretnego modelu będzie miał wpływ na koszty eksploatacyjne, dlatego warto zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujemy. Jeśli zależy nam wyłącznie na drukowaniu dokumentów bez żadnych wykresów czy kolorowych grafik, bardziej opłacalna okaże się drukarka monochromatyczna.
  • Prędkość druku. Podawana w liczbach stron (A4) na minutę i dotyczy przeważnie druku monochromatycznego. Parametr istotny, jeśli drukujemy dużo oraz często. W biurach sprawdzą się przede wszystkim modele będące w stanie wydrukować ponad 20 stron na minutę.
  • Obsługiwane formaty. Kolejny istotny parametr, zwłaszcza biorąc pod uwagę pracę biurową. Standardowe modele obsługują formaty A4 i A5, jednak bez problemu znajdziemy również drukarki A6, A3 czy B5.
  • Technologie i wyposażenie. Zawsze warto sprawdzić, co nasza drukarka potrafi poza standardowym drukowaniem. Wspomnieć możemy przede wszystkim modele z modułem Bluetooth i obsługą sieci Wi-Fi, którymi jesteśmy w stanie sterować zdalnie. Dobrej jakości urządzenia posiadają również gniazdo karty SD, a także obsługują automatyczny druk dwustronny.

Ile kosztuje drukarka laserowa? To oczywiście zależy od możliwości dostępnych modeli. Najtańsze z nich dostaniemy już za około 250 złotych, podczas gdy te bardziej zaawansowane mogą kosztować 500, 700, a nawet kilka tysięcy złotych (mowa przede wszystkim o urządzeniach profesjonalnych, kierowanych do biur).

Tak jak wspominaliśmy, znaczenie mają również koszty eksploatacyjne. Dlatego poza ceną urządzenia, a także jego możliwościami, powinniśmy zwrócić uwagę na dostępność i cenę pasujących do niego tonerów.

 

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *