Technika

Potężna wydajność w miniaturowej odsłonie

Dorota Plichta
lut 16 2017

Czy można wydajność potężnego laptopa zamknąć w obudowie wielkości tabletu? Oczywiście, choć musimy się liczyć z wyższą ceną za takie urządzenie. Ale jeśli ktoś może sobie pozwolić na taką inwestycję, otrzyma urządzenie o ponadprzeciętnej mobilności, bardzo wydajne, stylowe oraz co równie ważne, długo działające na jednym ładowaniu baterii.

Miniaturyzacja nie jest tania. Przykładem mogą być topowe smartfony z bardzo potężnymi podzespołami i wydajnością, jaką mogłyby się pochwalić nawet komputery stacjonarne. Oczywiście za ułamek tej ceny kupimy równie mały smartfon, ale jego podzespoły będą dalekie od ideału. Podobnie z laptopami. Kupimy niewielkie urządzenie w rozsądnej cenie, ale jego wydajność będzie bardzo słaba.

Wymagający użytkownicy, którzy chcą bez przeszkód pracować na takim urządzeniu, są gotowi wydać nawet 5000 złotych lub więcej. Sprzęt w takiej cenie również nie będzie idealny, ale zastosowane podzespoły będą gwarancją, że nawet z wymagającymi programami będziemy mogli liczyć na płynną, szybką i stabilną pracę.

Przykładem takiego modelu jest HP EliteBook Folio 1020. Urządzenie wyposażono w procesor Intel Core M-5Y51 o taktowaniu od 1,1 do nawet 2,6 GHz. Oprócz tego zastosowano 8 GB pamięci operacyjnej RAM DDR3L. Na dane przygotowano bardzo szybki i wydajny dysk SSD o pojemności 256 GB. Za obraz odpowiada zintegrowany układ graficzny Intel HD Graphics 5300, który wyświetla obraz na matowej matrycy o przekątnej 12,5 cala i rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli).

Użytkownik może także skorzystać z dwóch portów USB w standardzie 3.0, wyjścia HDMI oraz czytnika linii papilarnych. Całość waży niespełna 1,2 kilograma i prezentuje się naprawdę świetnie.

Na szczególną uwagę zasługuje także model HP EliteBook 820. W niemal miniaturowej obudowie zamknięto bardzo przyzwoite podzespoły. Jest to między innymi procesor Intel Core i5 szóstej generacji (Skylake) o oznaczeniu 6300U i taktowaniu do 3 GHz w trybie Turbo, wspomagany przez 4 GB pamięci operacyjnej RAM DDR z możliwością rozszerzenia do nawet 32 GB co wpływa na przyszłościowy charakter tego urządzenia. Na dane przygotowano dysk twardy HDD o pojemności 500 GB, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby dysk HDD zamienić na SSD i znacząco poprawić i tak już świetną wydajność systemu.

Karta graficzna Intel HD Graphics 520 wyświetla obraz na matowej matrycy LED o przekątnej 12,5 cala i rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Nie jest to imponująca wartość, ale na tak niedużym ekranie nie będzie to bardzo dokuczliwe. Za pomocą portu Display Port możemy jednak podłączyć zewnętrzny monitor o dowolnej przekątnej i rozdzielczości nawet 4K. Ponadto producent zastosował dwa porty USB 3.0 oraz jeden port USB Typu C. Całość z baterią waży nieco ponad 1,3 kg i prezentuje się naprawdę elegancko i stylowo.

Jak widać poszukujący miniaturowych urządzeń również mogą liczyć na bardzo wysoką wydajność. Co prawda jest to związane z dość wysokim kosztem, zaś miłośnicy gier nie będą takimi laptopami zainteresowani, ale osoby pracujące i dużo podróżujące, z pewnością będą zachwyceni.  

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *