Rodzina

Jak przygotować się na przyjście dziecka na świat?

Michał Wolański
lut 20 2018

dziecko

Narodziny dziecka to niezwykle radosny, pełny emocji moment, któremu towarzyszy również stres, strach, chaos i niepewność. By możliwie zminimalizować tego typu odczucia należy wcześniej odpowiednio się przygotować, dzięki czemu będzie się czuło pewniej, gdy nadejdzie ten niezwykle ważny moment. Dlatego też warto wiedzieć, co powinno się zrobić przed narodzinami dziecka, by przygotować się w najlepszy możliwy sposób.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim nie należy panikować. Pierwszym krokiem do skutecznego przygotowania się na narodziny dziecka jest spokojne zastanowienie się nad wszystkim, czego będzie się potrzebować. W tym celu warto skorzystać z poradników internetowych bądź książek, które w przystępny sposób wyjaśnią, w jaki sposób maluch rozwija się w różnych etapach ciąży i jakie ma to konsekwencje dla jego matki i jej otoczenia. Mając tę podstawową wiedzę, można zyskać pewność, że nie dzieje się nic złego, a jest ona niezwykle istotna, bo w stresie popełnia się znacznie więcej błędów, których podczas tak ważnych przygotowań popełniać się nie powinno.

Kiedy już dowiesz się tego, co najistotniejsze i poczujesz się spokojniej, możesz przejść do faktycznych przygotowań. Przede wszystkim będziesz musiał pomyśleć o dużych zmianach w domu. Mieszkanie czy dom wymagają odpowiedniego przygotowania, zaaranżowania przestrzeni i zabezpieczenia wszystkich potencjalnych źródeł zagrożenia życia i zdrowia maleństwa. W tym celu warto przejść się po domu, notując wszystkie uwagi i pomysły. Początkowo nie muszą być one bardzo trafne, nie wszystkie zostaną później zrealizowane, jednak warto zapisywać wszystko, by nic nie umknęło uwadze. Mając gotową listę, wystarczy przepisać ją na czysto pozostawiając jedynie te pozycje, które faktycznie warte będą wykonania. Należy pamiętać o zabezpieczeniach ostrych rogów, kontaktów, zadbaniu o odpowiedni wystrój, przewiew i temperaturę pokoju, bezpieczną dla dzieci farbę do ścian i tym podobne. Nawet w innych pomieszczeniach może się czaić potencjalne zagrożenie, nawet zwykły odświeżacz powietrza o niekorzystnym składzie może negatywnie wpłynąć na zdrowie malucha. Gdy już uda ci się ustalić, co należy zrobić, możesz przejść do kompletowania wyprawki dla dziecka.

Czym jest wyprawka dla niemowlaka?

Wyprawka dla niemowlaka to zbiór niezbędnych, najpotrzebniejszych przedmiotów, o których skompletowanie należy zadbać, nim maluch przyjdzie na świat. Wśród nich znajduje się wiele przedmiotów, dlatego tworzenie listy i zaopatrywanie się w rzeczy na niej zawarte warto zacząć możliwie najwcześniej.

Ekspert Hulahop.Pl radzi, by tworząc wyprawkę dla dziecka, podzielić ją na trzy listy: jedną dla mamy, drugą dla taty i trzecią do zakupów, które rodzice będą chcieli zrobić wspólnie. Dzięki temu każdy będzie mógł zająć się wybieraniem tego, co sprawi mu przyjemność i na czym najlepiej się zna, dzięki czemu tego typu zakupy nie będą zbyt uciążliwe.

Co powinno się znaleźć w dziecięcej wyprawce?

Wbrew popularnemu stwierdzeniu, ubranka dla niemowlaka nie są najistotniejszymi z pozycji na liście. Właściwie przed narodzinami malucha należy zaopatrzyć się jedynie w kilka kompletów na pierwsze dni, bowiem dopiero po przyjściu pociechy na świat będzie można precyzyjnie określić jego wymiary, by dobrać wygodne i komfortowe akcesoria.

Wśród najważniejszych przedmiotów w wyprawce nie powinno zabraknąć:

  • dużych akcesoriów: łóżeczka dla dziecka, pościeli, wózka, nosidełka, fotelika samochodowego, przewijaka i wanienki;
  • akcesoriów do spania: pościeli dla dziecka, piżamki (2 komplety), śpioszków (2 komplety), śpiworka bądź rożka, kocyków (3 sztuki o różnej grubości), zabezpieczenia szczebelków łóżeczka;
  • ubranek: kilku par koszulek z guzikami z przodu, śpioszków, skarpetek, czapeczki na ciepłe dni, czapeczki na chłodne dni, ciepłego kombinezonu (jeśli dziecko rodzi się w sezonie zimowym);
  • akcesoriów higienicznych: płynu do kąpieli, mydełka dla dzieci, płatków kosmetycznych, pałeczek do uszu dla niemowląt, zwilżonych chusteczek, suchych chusteczek, oliwki do ciała, szamponu do włosów, kremu do pielęgnacji skóry, pieluszek (jedna paczka przed narodzinami dziecka);
  • akcesoriów do jedzenia: butelek, smoczków, gryzaków, specjalnych talerzyków i sztućców dla niemowląt, woreczków do czyszczenia butelek, laktatora;
  • Pierwsze zabawki: pluszaków, zabawek typu mata edukacyjna, karuzeli nad łóżeczko.

Oprócz przedmiotów dla dziecka, warto również wziąć pod uwagę potrzeby mamy, która również będzie potrzebowała odpowiedniego komfortu. Pośród tego typu produktów nie powinno zabraknąć:

  • wygodnych luźnych ubrań do porodu;
  • specjalnej bielizny poporodowej;
  • szlafroka, piżamy, ciepłych skarpet i kapci;
  • podręcznych kosmetyków i akcesoriów, takich jak szczotka do zębów, szczotka do włosów, nożyczki do paznokci;
  • czegoś, co zapewni mamie rozrywkę: książek, filmów, krzyżówek bądź innych przedmiotów związanych z zainteresowaniem mamy.

Mając skompletowaną wyprawkę, poczujesz się znacznie pewniej, co zapewni ci poczucie gotowości do podjęcia wyzwania opieki nad nowonarodzonym maleństwem, zaś dobrze zorganizowana przestrzeń w domu sprawi, że będzie ci znacznie łatwiej dbać o dziecko w pierwszych, najtrudniejszych dniach.

 

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *