Dom

Mieszkanie w bloku czy w wieżowcu - zalety i wady

Robert Michoń
sty 23 2017

Przez wiele lat mieszkania w blokach cieszyły się większym powodzeniem kupujących i wynajmujących niż lokale mieszkalne w wieżowcach. Zmieniło się to, kiedy na rynku mieszkaniowym pojawiły się nowoczesne apartamentowce i drapacze chmur. Obecnie standard mieszkania w blokach i wieżowcach jest porównywalny.

Komfortowe mieszkanie w bloku: najlepsze rozwiązanie?

Osoby poszukujące mieszkania do wynajęcia decydują się najczęściej na lokum w bloku. Jest to bardzo komfortowa opcja, ponieważ najemca nie musi martwić się ogrzewaniem (mieszkania w bloku mają z reguły centralne ogrzewanie lub piec gazowy), remontami, sprzątaniem budynku, koszeniem trawy czy odśnieżaniem. Wszystkim zajmuje się spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa. Szukając lokalu do kupienia na własność warto zdecydować się na blok w nowym budownictwie. Bloki budowane w ostatnich 10 latach charakteryzują się dużo lepszą akustyką niż budynki wielorodzinne stawiane dawniej. Dzięki temu nowe mieszkania zapewniają większą intymność i izolują dźwięki dochodzące od sąsiadów. Nowoczesne bloki są też zwykle wyposażone w windy, których nie było w starszym budownictwie. Największym minusem mieszkania w bloku jest okolica – budynki są zwykle stawiane bardzo blisko siebie, a okna wychodzą na parking lub balkon sąsiadów. Lokale w blokach mają też zwykle mały metraż, przeciętnie jest to 45-60 metrów kwadratowych.

Nowoczesny wieżowiec a mieszkanie w wielkiej płycie

Większości Polaków mieszkanie w wieżowcu kojarzy się z blokami budowanymi z tak zwanej wielkiej płyty. Wieżowce tego typu stawiano w latach 60-80 ubiegłego stulecia. Zarzuca się im niską jakość materiałów budowlanych, przestarzałe rozwiązania technologiczne, bardzo złą akustykę i nieskuteczną wentylację. Mieszkania w wielkiej płycie są ciasne i mają mało funkcjonalny rozkład. Ich cechą charakterystyczną są także zsypy śmietnikowe ulokowane wewnątrz budynku – hałaśliwe i niekomfortowe zwłaszcza dla lokatorów mieszkających na najniższych piętrach. Współczesne wieżowce charakteryzują się jednak zupełnie innym standardem. Są to często ekskluzywne apartamentowce ulokowane w najbardziej atrakcyjnych częściach miasta. Na najwyższych piętrach deweloperzy umieszczają luksusowe apartamenty o dużym metrażu i zapierających dech widokach z okna. Dodatkowym atutem takich mieszkań jest niskie natężenie hałasu, nawet jeśli budynek jest położony przy ruchliwej ulicy.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *