Po pracy

Wybieramy wycieraczki samochodowe

Dorota Plichta
kwi 21 2017

Wymiana wycieraczek

Istnieje wiele rzeczy które mogą nam mówić o tym, że wycieraczki w naszym samochodzie stają się zużyte. Na samym początku jest to po prostu niedokładne usuwanie wody oraz innych zanieczyszczeń z szyby, ale w końcu dochodzi do tego, że takie wycieraczki mogą nawet powodować powstanie licznych rys i pęknięć.

Z tego powodu zdecydowanie warto unikać takich sytuacji. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że wybranie nowych piór wycieraczek nie jest niczym trudnym. W rzeczywistości jednak w czasie takich zakupów musimy znać kilka istotnych parametrów; rodzaj mocowania, krzywiznę szyby, a także wybrać spośród kilku podstawowych rodzajów takich rzeczy.

Jeśli jesteśmy zdecydowani na zakup płaskich piór, to na samym początku musimy upewnić się, czy nasz model samochodu wymieniony jest na liście pojazdów, w których takie wycieraczki mogą być zastosowane. Z drugiej strony na rynku działają producenci tacy jak chociażby Bosh czy Valeo, których produkty mogą być używane nawet w pojazdach, które wcześniej były wyposażone w inne rodzaje wycieraczek.

Wycieraczki płaskie coraz bardziej popularne

Płaskie pióra wycieraczek zdobywają obecnie coraz większą popularność, i często montuje się je już fabrycznie w nowych samochodach. Jeśli nasz samochód był wyposażony właśnie w coś takiego, to w czasie zakupów będziemy musieli zwracać uwagę wyłącznie na rodzaj mocowania. W takim wypadku często nie będziemy mieli również możliwości skorzystania z piór starego typu, tych z przegubowym stelażem, bowiem nie mieszczą się one w mocowaniach.

Rodzaje wycieraczek

Płaskie pióra mają natomiast tę zaletę, że można je zamontować nawet w starszych samochodach, które fabrycznie wyposażone były w inne rodzaje wycieraczek. Zupełnie inną kwestię stanowią tylne wycieraczki, do których należy podejść w nieco odmienny sposób; w wielu przypadkach ich budowa jest bowiem trochę mniej standardowa.

Zazwyczaj nie będziemy w stanie zamontować z tyłu uniwersalnego pióra w taki sposób, aby dobrze spełniało ono swoje zadania. Jeśli decydujemy się na ich wymianę w zwykłym serwisie, to musimy liczyć się z nieco wyższymi kosztami, sięgającymi nawet 200-300 zł; z drugiej strony w internecie dostępne są znacznie tańsze zestawy, z pomocą których będziemy w stanie zrobić to samodzielnie.

Nie zapominajmy o tylnej wycieraczce

Wielu ludzi zaniedbuje kwestię wymiany tylnych wycieraczek uważając, że nawet powstające na szybie rysy w ich przypadku nie wpływają znacząco na komfort jazdy. Mimo wszystko jednak dobrze jest o to zadbać, bowiem takie wycieraczki również decydują o naszym bezpieczeństwie.

Zakup wycieraczek

Jak objawia się nadmierne zużycie wycieraczek?

Takich symptomów jest kilka. Poruszające się po szybie pióra mogą pozostawiać za sobą wyraźne smugi, najczęściej mniej więcej na wysokości oczu kierowcy. Jeśli pojawiają się one zbyt często, to jest to nieomylny znak, że czas na wymianę wycieraczek. Często spotykanym problemem jest również zbyt głośna praca wycieraczek, który może być spowodowany przez kilka różnych czynników.

Przede wszystkim może się okazać, że wycieraczki nie są odpowiednio dopasowane do krzywizny szyby, lub pióra nie są dobrze zamontowane. Oczywiście, również coś takiego może świadczyć o tym, że wycieraczki zwyczajnie się zużywają. Jeśli chcemy zwiększyć żywotność naszych wycieraczek, to w okresie zimowym przed uruchomieniem samochodu warto usunąć z szyby zalegający tam lód czy śnieg, który może poważnie je niszczyć.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *