Natura i zdrowie

Przeziębienie a grypa. Jakie są różnice?

Robert Michoń
sty 28 2019

przeziębienie

Źle rozpoznana i błędnie leczona grypa może doprowadzić do poważnych powikłań. Jak ją odróżnić od przeziębienia?

Przeziębienie czy grypa?

Przeziębienie i grypa to dwie odrębne choroby wirusowe o podobnych objawach. Różnią się nie tylko gwałtownością przebiegu, ale i czasem trwania. Prawidłowe rozpoznanie obu jednostek chorobowych jest istotne z klinicznego punktu widzenia. Źle rozpoznana i błędnie leczona grypa może doprowadzić do szeregu groźnych dla zdrowia powikłań, także do śmierci chorego.

Przeziębienie jest klasyczną infekcją górnych dróg oddechowych. Trwa od 7 do 10 dni. Szczyt objawów przypada na drugą dobę, począwszy od momentu zachorowania. Zaostrzeniu towarzyszy katar, kaszel i ból gardła, ale przebieg jest łagodny. Dolegliwości ustępują po kilku dniach i nie wymagają interwencji lekarza. Można je złagodzić przy pomocy doraźnych leków kupionych w aptece.

Grypa, również będąca infekcją wirusową, ma bardziej gwałtowny przebieg. Jej cechą charakterystyczną jest wysoka gorączka sięgająca nawet 38,5℃, którą trudno zbić lekami przeciwgorączkowymi. Chory ma dreszcze i obficie się poci. Typowe dla grypy są też bóle kostno-stawowe z osłabieniem siły mięśniowej. Uczucie ogólnego rozbicia potęguje duszący kaszel, katar i uporczywe drapanie w gardle, którego nie wolno lekceważyć.

Dlaczego grypa jest niebezpieczna?

Nieleczona lub błędnie rozpoznana grypa prowadzi do szeregu groźnych powikłań, których następstwem może być nawet śmierć pacjenta. Na ich wystąpienie narażone są szczególnie dzieci i osoby w podeszłym wieku z wieloma chorobami współistniejącymi. Do najczęstszych zalicza się: zapalenie oskrzeli, ucha środkowego, płuc, mięśnia sercowego i opon mózgowych. U chorych mogą wystąpić zaburzenia świadomości z krwiopluciem, odwodnieniem i nasilającą się dusznością, która uniemożliwia zaczerpnięcie powietrza. W takich sytuacjach trzeba wezwać lekarza.

Sezon grypy rozpoczyna się w okresie późnej jesieni. Osoby narażone na zachorowanie powinny skorzystać z oferty szczepień ochronnych, które pomogą uniknąć infekcji. Szczepienie jest bezpłatne dla osób po 75 roku życia. Koszt szczepionki to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Można ją kupić w aptece lub przychodni lekarskiej. Na szczepienie trzeba mieć zgodę lekarza prowadzącego. Nie otrzymają jej osoby z infekcją.

 

Artykuł zewnętrzny

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *