Suplementy diety - właściwości, składniki i ich działanie
Robert Michoń
Suplementy diety są specyficznym rodzajem środków spożywczych. Ich celem jest wspieranie naszej codziennej diety, mamy więc do czynienia w ich przypadku z cennym źródłem witamin, składników mineralnych oraz szeregu innych substancji, których stosowanie przynosi określone efekty, tak odżywcze, jak i fizjologiczne. Najczęściej rozwiązania tego typu przybierają postać tabletek, choć mamy też do czynienia z suplementami w postaci płynów oraz proszków. Stosowanie suplementów diety cieszy się coraz większą popularnością i często możemy usłyszeć o tym, że jest się w stanie przyczynić do poprawy stanu zdrowia populacji jako całości. Wiele osób upatruje w suplementacji także skutecznego sposobu na walkę z chorobami cywilizacyjnymi.
Suplementy diety – charakterystyka produktów
Zadaniem suplementów diety jest przede wszystkim dostarczanie składników odżywczych i innych substancji o tak zwanym działaniu żywieniowym w skondensowanej formie. Ich stosowanie ma sens zwłaszcza, jeśli codzienna dieta jest uboga w określone składniki odżywcze. W przypadku rozwiązań tego typu nie można nie wspomnieć o tym, w jaki sposób są one produkowane. Najczęściej zastosowanie znajdują koncentraty tych substancji, które są obecne w normalnej żywności.
Redakcja poleca: tanieleki.com.pl
Oczywiście, suplementy można dzielić na wiele sposobów, kluczowym kryterium wydaje się przy tym ich skład. Suplementy diety na odchudzanie Zarówno w aptekach, jak i w supermarketach nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem suplementów diety. Wiele z nich zwraca naszą uwagę przede wszystkim dlatego, że reklamuje się je jako rozwiązania, które mogą skutecznie wspierać proces odchudzania. Warto zatem zadać sobie pytanie o to, czy rzeczywiście możemy liczyć na tak spektakularne rezultaty, czy też lepiej jest zachować pewną dozę ostrożności.
Środki hamujące łaknienie
Środki, których celem jest zahamowanie naszego łaknienia, najczęściej są produkowane na bazie roślinnych substancji czynnych, choć w ich składzie możemy też znaleźć ekstrakty pochodzące zarówno z owoców, jak i z alg. Dobór składników odbywa się w taki sposób, aby możliwe stało się uwypuklenie ich właściwości pęczniejących, co sprawia, że nie tylko zajmują one miejsce w żołądku, ale również wywołują przyjemne uczucie sytości. Nie oznacza to jednak, że ich nadużywanie jest dobrym pomysłem, ich skutkiem ubocznym okazują się bowiem zarówno wzdęcia, jak i częste biegunki.
Spalacze tłuszczu
Do spalaczy tłuszczu najczęściej zalicza się te suplementy, które zawierają kofeinę oraz guaranę. Ich zadaniem jest przyspieszenie tempa, w jakim spalany jest tłuszcz, należy jednak pamiętać o tym, że nie ma to nic wspólnego ze spalaniem istniejącej już tkanki tłuszczowej. I w tym przypadku zalecana jest duża ostrożność, stosowanie wspomnianych suplementów ma bowiem sens jedynie wówczas, gdy naszym wysiłkom towarzyszy wzmożona aktywność fizyczna.
Suplementy diety – oczyszczające
Ten typ produktów zwykle bazuje na roślinach znanych ze swojego działania moczopędnego, a więc choćby jesionu i zielonej herbaty. Odradza się przy tym ich częste stosowanie, może się bowiem okazać, że jedynym ich skutkiem będzie doprowadzenie naszego organizmu do utraty wody.
Preparaty na płaski brzuch
Na rynku nie brakuje też suplementów, których producenci zapewniają nas, że są w stanie zrealizować nasze marzenie o płaskim brzuchu. Tym razem kluczowe znaczenie ma błonnik oraz składniki, które przeciwdziałają wzdęciom. I one nie działają jednak na znajdującą się wokół brzucha tkankę tłuszczową, jeśli więc to nie wzdęcia odpowiadają za brak płaskiego brzucha – nie są zbyt skuteczne.
Zostaw komentarz