Przedsiębiorca

Czy wiesz jak prawidłowo rozliczać zaliczki z unijnej dotacji?

Robert Michoń
sty 26 2017

dotacje unijne

Przedsiębiorcy, którzy uzyskują wsparcie w postaci dotacji muszą zmagać się z poważnym problemem, a więc skąd brać pieniądze na zakupy. Tego rodzaju pomoc odbywa się bowiem najczęściej w formie refundacji tych kosztów jakie wcześniej zostały poniesione. Trzeba będzie je ponieść ze środków własnych. Nie jest to jednak jedyna opcja, ponieważ coraz częściej pojawiają się także dotacje w formie zaliczek. Dawniej system wypłacania dofinansowania sprzyjał tylko firmom, które miały zdolność kredytową i mogły pokrywać koszty. Zgodnie z tym systemem beneficjent mógł liczyć na wsparcie wyłącznie, jeśli wcześniej poniósł już koszty. Zmiany miały miejsce jakiś czas temu i od tego momentu już uzyskiwanie takiego wsparcia będzie łatwiejsze. 

 

 

Warunki wypłaty dotacji w formie zaliczki ustalane są podczas indywidualnych rozmów z beneficjentami i mogą się one różnić w zależności od regionu. Jednak tym co będzie zniechęcać i utrudniać życie przedsiębiorców będą rozliczenia i zasady, których trzeba przestrzegać, by nie narazić się na konsekwencje. Warto wiedzieć jak takie wsparcie rozliczyć. 

Na czym polega rozliczenie zaliczki z unijnej dotacji?

Rozliczenie zaliczki to nic innego jak wykazanie we wniosku o płatność poniesionych wydatków albo o zwrot tych środków. W związku z tym czy wsparcie zostanie dobrze rozliczone zależy wyłącznie od nas. Jeśli wypłata będzie podzielona na kilka transz będzie można uzyskać kolejną tylko i wyłącznie gdy wcześniejszą transzę już się rozliczny. Trzeba także dbać o to, by rozliczanie następowało terminowo. To taki element, na który będzie trzeba zwracać uwagę. Przede wszystkim wszystkie rozliczenia muszą być skrupulatne, ponieważ przepisy są w tym względzie bardzo dokładne i jeśli nie będziemy się do nich stosować to bardzo szybko może się okazać, że to dofinansowanie jednak zostanie nam zabrane. 

zaliczka z dotacji unijnej

Bez wątpienia dla wielu przedsiębiorców dotacje w formie zaliczek są bardzo korzystnym rozwiązaniem i dlatego nie ma się co dziwić, że tak chętnie się je wykorzystuje. Trzeba jednak pamiętać, że są pewne ograniczenia, które się z tym wiążą. Przede wszystkim ten sposób rozliczania jest bardzo nieelastyczny i dlatego bardzo często okazuje się, że to rozliczenie jest kłopotliwe i firma, która dostaje zaliczki w takiej formie nie może utrzymywać odpowiedniego poziomu płynności finansowej. Dodatkowo przedsiębiorca nie jest w stanie określić dokładnie tego momentu, w którym otrzyma zaliczki do swojej dyspozycji, a to może zniszczyć harmonogram rozliczenia z wykonawcami projektu.

Generalnie można powiedzieć, że zaliczki są dobre dla beneficjenta, pozwalają na sfinansowanie części wydatków projektu bez konieczności zadłużania się. Środki pozyskiwane w taki sposób są nisko oprocentowane i to oczywiście będzie ważne, nie będzie również konieczności przechodzenia procedury oceny zdolności kredytowej. Występuje jednak wiele ograniczeń co do wysokości pozyskanych środków, dlatego trzeba sprawdzić jakie rozwiązanie w danej sytuacji będzie kluczowe i da firmie największe możliwosći.

 

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *