Dom

Niezbędnik domowego malowania

Dorota Plichta
kwi 12 2017

malowanie ścian

Malowanie naszych domów nie wymaga specjalnych zdolności i umiejętności. Najważniejszy jest zazwyczaj czas połączony z zapałem. Nie oznacza to oczywiście, że ściany z wewnątrz i zewnątrz pomalujemy siłą woli. Potrzebny nam będzie do tego odpowiedni sprzęt oraz zapoznanie się z podstawowymi zasadami malowania.

Same farby na pewno nie będą problemem, ponieważ w sklepach jest ich cała masa, bardzo szeroki wybór. Do tego dochodzi jeszcze masa sposobów ich nanoszenia, od pędzli i wałków, po systemy rozpylające farbę. Nie jest oczywiście tak, że można dobrać byle co do byle czego, ale jeśli do działania przygotujemy się w odpowiedni sposób, na pewno nie będzie z tym większych problemów. Grunt to przygotowanie także domu, ponieważ sprawne i skuteczne pomalowanie ścian bez spowodowania wielkich szkód wymaga jeszcze kilku innych drobiazgów. Większość rzeczy jest raczej tania, więc nie trzeba się bać wysokich kosztów. Sporo z tych rzeczy jest także całkiem ciekawych i ekscytujących, przez co przybory do malowania coraz częściej stają się elementem gwiazdkowych podarunków, co wcale nie jest dziwnym pomysłem. 

Wałek

Wałek malarski to niepozorne narzędzie, które wręcz zrewolucjonizowało proces malowania ścian. Nadaje się idealnie do niewprawnej ręki. Ich wielkość dobiera się zawsze do wielkości ściany, którą się będzie malowało. Im większe powierzchni ścian, tym większe wałki. Typowe szerokości wałków to 12, 15, 18 i 25 centymetrów, a są też dużo większe. Mniejsze powierzchnie pomalujemy wałkami wąskimi, tymi o szerokości 5 i 8 centymetrów, chociaż jeśli będziemy malować narożniki, mimo wszystko dobrze jest jednak powrócić do samego pędzla, narożnik pomalować, a potem wałkiem wyrównać jego okolice. 

Wałki cechują się także kilkoma rodzajami uchwytów i najważniejsze, runa. To rodzaj runa decyduje o tym, do czego jest wałek. Nylonowy plusz i baranie runo przeznaczone są do farb rozcieńczanych wodą. Wałki moherowe i gąbkowe wykorzystujemy z farbami i rozpuszczalnikami. Są też wałki specjalne, których wybór zobaczymy w sklepie.

Pędzel

Wałki robią furorę, bo pracuje się z nimi lekko i szybko. W praktyce jednak nie wolno zapominać o starych, dobrych pędzlach, ponieważ malowanie trudno dostępnych powierzchni i miejsc z bardzo fantazyjnymi kształtami bez pędzla jest praktycznie niemożliwe. Pędzle skuteczniej wcierają też farbę w miejsca mniej równe. Podobnie jak w przypadku wałków, szerokość pędzla dobieramy do zadania. Pędzle ławkowe są idealne do ścian i sufitów, ale nie pomalujemy nimi ram okiennych. W takich miejscach potrzebny jest pędzel z włosiem płaskim.

malowanie pokoju

Jeśli będziemy korzystać z pędzla, możemy mieć problemy z unikaniem smug, zwłaszcza przy użyciu gęstych farb. Do tego dochodzi też kwestia nakładu pracy. Jeśli do tego będziemy oszczędzali na jakości pędzla, może się okazać, że na pomalowanej powierzchni zostało pół jego włosia.

Pędzle z włosia naturalnego i sztucznego.

Pędzle z włosia naturalnego to pędzle z włosów świń lub koni. Z a odporne na zginanie i zgniatanie, równomiernie rozprowadzają farbę i są polecane głównie do farb rozpuszczalnikowych. Chłoną wodę i mogą gubić włosy, więc do farb wodnych nie są najlepszym rozwiązaniem. 

Pędzle z włosiem sztucznym to poliester pomieszany z polipropylenem. Są elastyczne i nie wchłaniają rozpuszczalnika, więc nadają się do farb rozcieńczanych wodą. Ich wadą jest z pewnością muzea podatność na zgniatanie.
Grubsze włosie to rozwiązanie dla powierzchni szorstkich, a włosie delikatniejsze dla powierzchni gładkich.

Przechowywanie i konserwacja

Po zakończeniu pracy pędzle i wałki myjemy w odpowiednich dla nich rozpuszczalnikach. Tymczasowo można je umieścić w naczyniu z wodą. Po myciu pędzle wieszamy włosiem w dół.

Drabiny, rusztowania, schodki, wysięgniki

Malowanie miejsc, do których nie dosięgniemy tak po prostu, jest zazwyczaj elementem każdego przedsięwzięcia z pędzlem w ręce. Potrzebny jest nam sposób dotarcia wyżej, najlepiej sposób bezpieczny.
Najczęściej stosować będziemy drabiny, które powinny być stabilne i wygodne oraz pozwalać nam na dosięgniecie wystarczająco wysoko. Drabiny aluminiowe są lżejsze od drewnianych i tym samym wygodniejsze w użyciu. Szczególnie dobrym rozwiązaniem są składane drabiny konfigurowalne, które można ustawiać na różne sposoby i rozmieścić je też bezpiecznie na schodach, co ma kluczowe znaczenie dla malowania klatek schodowych. Do malowania elewacji użyjemy z kolei drabiny na kółkach, którą szybko się przestawia. Ewentualnie można skorzystać z wysięgników lub niewielkich rusztowań.

Artykuł powstał we współpracy z swiatmajsterkowicza.pl >>

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *