Natura i zdrowie

Objawy narkomanii

Michał Wolański
paź 2 2019

Często najbliższym osobom trudno przyjąć do wiadomości fakt, że bliska im osoba może mieć problem z zażywaniem narkotyków. Objawy narkomanii są widoczne na wielu płaszczyznach, trzeba tylko umieć je w porę zauważyć i odpowiednio nazwać i sklasyfikować. Wtedy jest spora szansa na wszczęcie odpowiednich kroków pomocowych, w celu ratowania bliskiej osoby.

Zmiany w zachowaniu narkomana

Zwykle jako pierwsze widoczne są zmiany w zachowaniu osoby uzależnionej od narkotyków. Zaniedbuje ona swoje obowiązki w pracy, zdarza jej się wychodzić z domu nagle, bez informowania domowników o celu wyjścia. W przypadku kobiet zwykle jako pierwsza dostrzegalna jest zmiana w zakresie stroju – panie przestają przywiązywać do niego wagę.  Narkoman zmienia również swoje nawyki żywieniowe.

Rodzice nastolatków uzależnionych od narkotyków zauważali, że dziecko nagle zaczynało kłamać. Relacjonowane zdarzenia były nielogiczne, niespójne, a nastolatek zapytany o szczegóły, nie potrafił ich wymienić albo zmieniał je diametralnie już po kilku godzinach od opowieści. Częstymi symptomami są również bunt wobec zakazów i panującego porządku, a także chęć łamania wcześniejszych ustaleń. Zdarza się również, że z domu zaczynają znikać cenne przedmioty – narkoman prawdopodobnie wynosi je w celu spłacenia długów.

Objawy narkomanii – charakterystyczne przedmioty

W pokoju narkomana można natknąć się na takie przedmioty jak strzykawki, igły, fifki, a także proszki nieznanego pochodzenia. Czasem można znaleźć również znaczki do lizania, osmalone łyżki, zapalniczki, tubki i pudełka, a nawet garnki. Narkomani stosują również plastikowe rurki, bibułki papierosowe i klasyczne fajki.

Fizyczne i psychiczne objawy narkomanii

Narkotyki powodują trwałe uszkodzenia w mózgu. Warto wiedzieć również o tym, że znacznie obniżają one działanie układu odpornościowego, a także pogarszają stan skóry i uzębienia. U niektórych osób zażywających substancje psychoaktywne pojawiają się zaparcia. Inni z kolei cierpią z powodu biegunek. Narkoman szybko traci na wadze, jednocześnie mając napady żarłoczności.

Natychmiast po zażyciu narkotyku, pojawiają się takie objawy jak rozszerzone źrenice, przekrwione spojówki, charakterystyczny oddech, słowotok, uporczywy kaszel i pobudzenie ruchowe. Narkomani uskarżają się na problemy ze snem. Występują u nich również zaburzenia układu oddechowego. Często zażywaniu narkotyków towarzyszą też omdlenia, apatia i senność. Warto zauważyć, że wiele z symptomów zażywania narkotyków można łatwo pomylić z innymi chorobami, takimi jak cukrzyca, bulimia lub anoreksja.

Psychiczne objawy zażywania narkotyków można zaobserwować tuż po zażyciu danej substancji lub w okresie pomiędzy kolejnymi dawkami. Mogą to być ataki agresji, a z drugiej strony rozbawienie. Poczucie beztroski miesza się z zamknięciem w sobie. Często występuje również niemożność porozumienia z otoczeniem, a także nadwrażliwość, psychozy i zaburzenia percepcji. Narkomani popadają w głębokie depresje, dręczy ich niepokój i rozdrażnienie.

Warto zauważyć, że narkoman nie chce przez długi czas przyznać się przed samym sobą do problemu, który ma. Zaprzeczanie swojemu stanowi jest jednym z symptomów mówiących, że czas udać się po pomoc do specjalisty. Jednak, dopóki chory nie zda sobie sprawy ze swojej sytuacji, trudno zmusić go do czegokolwiek. Warto zacząć od rozmowy z lekarzem lub innym specjalistą, który mógłby pokierować chorą osobę na właściwe leczenie, a przede wszystkim uświadomi jej istnienie problemu. W procesie leczenia najważniejsza jest wola narkomana.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *