Natura i zdrowie

Objawy narkomanii

Michał Wolański
paź 2 2019

Często najbliższym osobom trudno przyjąć do wiadomości fakt, że bliska im osoba może mieć problem z zażywaniem narkotyków. Objawy narkomanii są widoczne na wielu płaszczyznach, trzeba tylko umieć je w porę zauważyć i odpowiednio nazwać i sklasyfikować. Wtedy jest spora szansa na wszczęcie odpowiednich kroków pomocowych, w celu ratowania bliskiej osoby.

Zmiany w zachowaniu narkomana

Zwykle jako pierwsze widoczne są zmiany w zachowaniu osoby uzależnionej od narkotyków. Zaniedbuje ona swoje obowiązki w pracy, zdarza jej się wychodzić z domu nagle, bez informowania domowników o celu wyjścia. W przypadku kobiet zwykle jako pierwsza dostrzegalna jest zmiana w zakresie stroju – panie przestają przywiązywać do niego wagę.  Narkoman zmienia również swoje nawyki żywieniowe.

Rodzice nastolatków uzależnionych od narkotyków zauważali, że dziecko nagle zaczynało kłamać. Relacjonowane zdarzenia były nielogiczne, niespójne, a nastolatek zapytany o szczegóły, nie potrafił ich wymienić albo zmieniał je diametralnie już po kilku godzinach od opowieści. Częstymi symptomami są również bunt wobec zakazów i panującego porządku, a także chęć łamania wcześniejszych ustaleń. Zdarza się również, że z domu zaczynają znikać cenne przedmioty – narkoman prawdopodobnie wynosi je w celu spłacenia długów.

Objawy narkomanii – charakterystyczne przedmioty

W pokoju narkomana można natknąć się na takie przedmioty jak strzykawki, igły, fifki, a także proszki nieznanego pochodzenia. Czasem można znaleźć również znaczki do lizania, osmalone łyżki, zapalniczki, tubki i pudełka, a nawet garnki. Narkomani stosują również plastikowe rurki, bibułki papierosowe i klasyczne fajki.

Fizyczne i psychiczne objawy narkomanii

Narkotyki powodują trwałe uszkodzenia w mózgu. Warto wiedzieć również o tym, że znacznie obniżają one działanie układu odpornościowego, a także pogarszają stan skóry i uzębienia. U niektórych osób zażywających substancje psychoaktywne pojawiają się zaparcia. Inni z kolei cierpią z powodu biegunek. Narkoman szybko traci na wadze, jednocześnie mając napady żarłoczności.

Natychmiast po zażyciu narkotyku, pojawiają się takie objawy jak rozszerzone źrenice, przekrwione spojówki, charakterystyczny oddech, słowotok, uporczywy kaszel i pobudzenie ruchowe. Narkomani uskarżają się na problemy ze snem. Występują u nich również zaburzenia układu oddechowego. Często zażywaniu narkotyków towarzyszą też omdlenia, apatia i senność. Warto zauważyć, że wiele z symptomów zażywania narkotyków można łatwo pomylić z innymi chorobami, takimi jak cukrzyca, bulimia lub anoreksja.

Psychiczne objawy zażywania narkotyków można zaobserwować tuż po zażyciu danej substancji lub w okresie pomiędzy kolejnymi dawkami. Mogą to być ataki agresji, a z drugiej strony rozbawienie. Poczucie beztroski miesza się z zamknięciem w sobie. Często występuje również niemożność porozumienia z otoczeniem, a także nadwrażliwość, psychozy i zaburzenia percepcji. Narkomani popadają w głębokie depresje, dręczy ich niepokój i rozdrażnienie.

Warto zauważyć, że narkoman nie chce przez długi czas przyznać się przed samym sobą do problemu, który ma. Zaprzeczanie swojemu stanowi jest jednym z symptomów mówiących, że czas udać się po pomoc do specjalisty (na przykład do PCTU Koninki). Jednak, dopóki chory nie zda sobie sprawy ze swojej sytuacji, trudno zmusić go do czegokolwiek. Warto zacząć od rozmowy z lekarzem lub innym specjalistą, który mógłby pokierować chorą osobę na właściwe leczenie, a przede wszystkim uświadomi jej istnienie problemu. W procesie leczenia najważniejsza jest wola narkomana.

Jeśli masz problem z narkomanią, skonsultuj się ze specjalistami z Prywatnego Centrum Terapii Uzależnień "Koninki"

Udostępnij