Natura i zdrowie

Krzywa cukrowa – co to za badanie?

Michał Wolański
maj 14 2020

Profilaktyka zaleca przeprowadzanie badań okresowych, w tym okresowego sprawdzania stężenia glukozy we krwi. Lekarze jednak mogą kierować pacjentów na wykonanie tzw. krzywej cukrowej w wypadku podejrzeń o zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Czego dotyczą podejrzenia i jak należy interpretować wyniki?

Badanie krzywej cukrowej – na czym polega?

Doustny test obciążenia glukozą (OGTT – Oral Glucose Tolerance Test), czyli krzywa cukrowa albo krzywa glikemiczna, to badanie laboratoryjne poziomu glukozy we krwi przy różnych stanach względem spożytego pokarmu. Polega na kilkukrotnym pobraniu krwi od pacjenta zarówno na czczo, jak i po spożyciu roztworu glukozy, dzięki czemu możliwy staje się pomiar dynamiki wchłaniania glukozy przez organizm pacjenta oraz szybkości wydzielania się insuliny. Standardowe badanie zakłada dwa pobrania krwi, na czczo oraz 120 minut po spożyciu roztworu, a wypadku ciężarnych dodatkowo trzecie pobranie po godzinie.

Kiedy trzeba wykonać krzywą cukrową?

Obowiązkowo test obciążenia glukozą muszą wykonać ciężarne, na które kieruje je ginekolog. Musi to zrobić każda kobieta, w okresie 24-28 tygodnia swojej ciąży, co am pomóc w wykryciu ewentualnej cukrzycy ciążowej.

Również pacjenci po badaniu glikemicznym na czczo, u których stwierdzono wynik powyżej normy oraz przy stwierdzeniu wyniku niskiego u osób po posiłku, czyli z podejrzeniem niedocukrzenia, a także z badaniami w normie, ale z pewnymi cechami zespołu metabolicznego, kierowani są na krzywą cukrową. Tutaj skierowanie dać może lekarz rodzinny.

Przygotowanie do badania

Miarodajny wynik badania pomocny w dalszej diagnostyce uzyskiwany jest po odpowiednim przygotowaniu:

– Krzywa cukrowa przeprowadzana jest na czczo, a dopuszczane jest jedynie picie wody niegazowanej 8-12 godzin przed badaniem;

– w dniach przed badaniem dieta powinna zostać zmodyfikowana pod względem ograniczenia w niej tłuszczy oraz słodyczy;

– na dobę przed badaniem należy odstawić papierosy, alkohol, a także nie obciążać organizmu dużym wysiłkiem fizycznym;

– należy po konsultacji z lekarzem odstawić środki moczopędne, sterydowe oraz antykoncepcję;

– nie należy podchodzić do badania z infekcją, która może zaburzać wynik, a także będąc niewyspanym i zestresowanym;

– na badanie zgłaszamy się ze swoim kubkiem, wodą oraz zakupioną w aptece glukozą (75 g).

Jak wygląda samo badanie

Dla uzyskania najbardziej miarodajnych wyników na badanie należy stawić się wcześnie rano i liczyć się ze spędzeniem w przychodni ponad dwóch godzin. Przyniesiona glukoza zostanie przygotowana do spożycia przez personel.

Krew pobierana jest z żyły, a z pierwszej próbki uzyskuje się wyjściowy poziom cukru we krwi. Po pobraniu od niego krwi pacjent wypija roztwór glukozy (75 g glukozy rozpuszczonej w 300 ml wody). U osób mających problem z wypiciem mdłego napoju dopuszcza się dodanie do roztworu odrobiny soku z cytrynu.

Po wypiciu glukozy, u ciężarnych wykonuje się dwa pobrania krwi i pomiary, pierwszy po 60., a drugi po 120 minutach, u pozostałych występuje jedynie ten drugi. Przez okres pomiędzy pomiarami, czyli przez dwie godziny nie wolno palić papierosów, jeść ani zaburzać metabolizmu aktywnością fizyczną.

Normy oraz interpretacja wyników badania


Glikemia w 120. minucie doustnego testu tolerancji glukozy (OGTT):

– poniżej 140 mg/dl – prawidłowa tolerancja glukozy;
– pomiędzy 140-199 mg/dl zaburzenia w tolerancji glukozy;
– 200 mg/dl abo powyżej – cukrzyca.

Kryteria stosowane przy rozpoznaniu cukrzycy ciążowej (75 g OGTT):

– na czczo (pierwszy pomiar krwi): wynik pomiędzy 92 mg/dl a 125 mg/dl;
– 60. minuta (pierwszy pomiar po wypiciu glukozy): wynik powyżej 180 mg/dl,
– 120. minuta (drugi pomiar po wypiciu glukozy): wynik pomiędzy 153 mg/dl a 199 mg/dl.

Gdy chociaż jeden z wyników jest nieprawidłowy rozpoznana zostaje cukrzyca ciążowa, a normy powyżej są wytycznymi Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego1.

Co dalej w wypadku wyników wskazujących na cukrzycę?

Do postawienia ostatecznej diagnozy wyniki krzywej cukrowej nie wystarczą. Niezbędne są dodatkowe badania, których zleceniem oraz interpretacją powinien zajmować się diabetolog. Na wizytę u specjalisty diabetologa można oczekiwać poprzez NFZ albo zamówić za pośrednictwem serwisu LekarzeBezKolejki.pl. W bazie serwisu widnieją specjaliści z wielu regionów naszego kraju.

Dowiedz się więcej: https://www.forumginekologiczne.pl/porada/krzywa-cukrowa-co-to-za-badanie/3811

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *