Natura i zdrowie

Atopowe zapalenie skóry u dzieci

Dorota Plichta
maj 16 2017

atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry to problem dotyczący coraz większej ilości niemowląt i małych dzieci. Lekarze jeszcze nie są w stanie określić, dlaczego mali pacjenci na to zapadają, ale na pewno pewnych czynników sprzyjających wystąpieniu choroby należy szukać w uwarunkowaniach genetycznych, a także w powiązaniu z alergiami pokarmowymi i wziewnymi.

Atopowe zapalenie skóry jest dość uciążliwą i problematyczną chorobą. Nie tylko dla maluszka, ale również dla jego rodziców. Dziecko cierpi z powodu zmian skórnych, które zazwyczaj są bardzo niekomfortowe i oczywiście nieestetyczne, a rodzić ma wiele problemów z pielęgnacją tak problematycznej skóry. Warto wiedzieć, że atopowe zapalenie skóry wymaga wyjątkowo delikatnej pielęgnacji, która dodatkowo wspomoże leczenie zmian skórnych. Dlatego zawsze należy używać specjalnych kosmetyków, przeznaczonych stricte dla tego typu skór. Można je znaleźć na przykład na stronie internetowej www.latopic.pl.

Atopowe zapalenie skóry najczęściej mija w ciągu pierwszych dwóch lat życia dziecka, ale może także trwać nawet do 12 lat – wtedy jest to tzw. dziecięce atopowe zapalenie skóry.

Czy to AZS?

Wielu rodziców, którzy u swoich dzieci zauważyli wysypkę na twarzy, zastanawia się czy to Atopowe Zapalenie Skóry. Wysypka taka występuje najczęściej w pierwszych miesiącach życia. Trzeba jasno powiedzieć, że rodzice nie są w stanie samodzielnie zdiagnozować czy to AZS czy przyczyną wysypki jest coś innego, dlatego niezbędna jest wizyta u lekarza pediatry. Można jednak powiedzieć, jakie objawy najczęściej świadczą o AZS. Zaliczamy do nich zrogowaciałą skórę z rozszerzonymi porami, zaczerwienienie, odparzenia pod pieluszką, łuszczącą się skórę na rączkach, plecach i pupie, ciemne plamki pojawiające się w zgięciach łokci, wysypkę na policzkach i policzki „polakierowane”. U niektórych dzieci mogą występować wszystkie lub pojedyncze z powyższych objawów. Wiele zależy także od stopnia zaawansowania choroby. Nieleczone atopowe zapalenie skóry może doprowadzić na przykład do powstania pęcherzyków z sączącą się wydzieliną.

 

Materiał partnera zewnętrznego

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *