Dom

5 ważnych kroków do rozważenia przy zakupie nowego materaca

Robert Michoń
sty 16 2017

Jeśli chodzi o spanie, nie wszyscy jesteśmy sobie równi.

Krok 1 - Zapoznanie się z różnymi stylami materacy

Zapoznaj się z różnymi rodzajami materacy, by uniknąć presji sprzedaży w lokalnym sklepie z materacami. Często w sklepach stacjonarnych pracownicy mają dodatkową motywację finansową do sprzedaży konkretnego modelu materaca czy marki.  Warto więc poświęcić czas na zapoznanie się z trzema głównymi rodzajami materacy.

Materace kieszonkowe dominują nadal na rynku materacy, chociaż coraz więcej konsumentów przyciąga komfort i trwałość materacy piankowych i lateksowych. Materace kieszonkowe często dostępne są z dodatkowym topem np. z lateksu czy pianki termoelastycznej. Są wygodne, sprężyny pakowane w oddzielne kieszenie pracują indywidualnie dając większy komfort podczas spania. Nie mylmy materacy kieszonkowych z bonelowymi sprężynami. Te ostatnie są najmniej komfortowe.

Materace z pianki termoelastycznej zyskały ogromną popularność od momentu ich wprowadzenia do sprzedaży. Materace piankowe to świetna propozycja dla par oraz dla osób , które często zmieniają pozycje spania, kręcą się i wiercą. Materace piankowe są zwykle bardziej trwałe niż kieszonkowe i oferują doskonałą ulgę w punktach nacisku na ramionach i biodrach.

Materace lateksowe były najszybciej rozwijającym się segmentem rynku materacy w ciągu ostatniej dekady. Naturalny lateks jest wolny  od ognioodpornych substancji chemicznych, jest trwalszy niż jakiekolwiek inne pianki i jest uważany przez wielu jako najbardziej przyjemny materiał do spania. Zapłacimy więcej za lateksowy materac ale naprawdę warto. Lateks idealnie współgra z ciałem leżącej osoby, z jej ciężarem i kształtami. Układa się pod nami tak, by dać największy komfort odpoczynku. Jest bardzo przewiewny i posiada właściwości antygrzybiczne i nie rozwijają się w nim roztocza.

Krok 2 - Wielu konsumentów preferuje naturalne materace

Obawy przed toksycznymi substancjami ognioodpornymi w materacach (w odpowiedzi na normy palności z 2007) zyskały już wielu konsumentów. Naturalne materace jak materace lateksowe stały się najszybciej rozwijającym się segmentem rynku materacy w ciągu ostatnich kilku lat.

Decyzja o zakupie naturalnego materaca ogranicza jednak nasz wybór. Nie ma naturalnej pianki poliuretanowej, bo poliuretan pochodzi z przemysłu petrochemicznego. Materace piankowe nazwane  „Eko” tak naprawdę zawierają tylko niewielki procent olejów naturalnych. Naturalne materace lateksowe, które wykorzystują 100% naturalnego lateksu stały się bardzo popularne, ponieważ jest to jedyna dostępna naturalna pianka. Innym naturalnym wyborem jest materac w całości wykonany z organicznej bawełny i wełny czy z wiór kokosowych.
Chociaż istnieje kilka sklepów oferujących materac ze 100% naturalnego lateksu, żaden większy producent materacy nie będzie miał w swojej ofercie tylko naturalnych materacy.

Krok 3 - Znajdź dobry materac, to najważniejszy mebel w domu.

Nie lekceważ potrzeby komfortowego i wytrzymałego materaca, jakość Twojego życia zależy od jakości snu. Wielu konsumentów nadal śpi na materacach już dobrze zużytych, które przestały zapewnić wystarczające wsparcie. Prowadzi to do dyskomfortu dolnej części pleców i punktów nacisku na ramiona i biodra. To fakt, że materace o wyższej jakości, zwłaszcza lateksowe, są droższe, jednak oferują one znacznie większy komfort i trwałość.

Aktualne badania nad zdrowiem snu wskazują, że większość z nas cierpi z powodu problemów ze spaniem, przede wszystkim nieregularne uzyskiwanie wystarczającej ilości godzin snu niezbędnych do uzyskania optymalnego zdrowia i produktywności. Trzeba wiedzieć, że sen dosłownie oczyszcza z  toksyn nasz mózg, więc w ciągu dnia jesteśmy znacznie bardziej czujni  i wydajni.  Brak snu może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak otyłość, choroby serca, a nawet cukrzycy.

Krok 4 - Wybór materaca powinien uwzględniać naszą wagę, wzrost i najczęściej przyjmowaną pozycję spania.

Nie ma czegoś takiego jak jeden rodzaj materaca pasujący każdemu. To proste:  by materac dobrze wspierał  nasze ciało musi być dopasowany pod indywidualną osobę. Materac, który jest wygodny i stanowi dobre wsparcie dla kogoś, kto waży ponad 100 kilo, na ogół będzie za twardy dla osoby ważącej poniżej 80 kilogramów. Ci, którzy uwielbiają spać na plecach będą potrzebować materaca, który jest twardszy natomiast bardziej miękki będzie dla kogoś, kto zazwyczaj śpi na boku i potrzebuje redukcji punktów nacisku na ramiona i biodra.

Różnice te mogą prowadzić do trudnego kompromisu dla par, które często różnią się wagą i pozycją spania , dlatego materace, które mogą mieć rozdzieloną twardość stają się coraz bardziej popularne.

Sklep z materacami posiada w sprzedaży  lateksowy materac oferujący podzielność jędrności w celu lepszego dostosowania dwóch osób śpiących, które preferują różne poziomy twardości. Materac z pianki termoelastycznej, ponieważ współgra z masą i ciepłem ciała, jest znacznie bardziej dopasowujący  do zmian pozycji leżącej i wagi od materaca kieszonkowego. Oba materace lateksowe i materace piankowe zmniejszają przenoszenie ruchu i są znacznie lepsze niż kieszonkowe gdzie często podrzucanie i toczenie zakłóca sen naszego partnera.

Krok 5 - Okresy próbne, wymiana i gwarancje są bardzo ważne

Prawdziwy test nowego materaca przychodzi w ciągu pierwszego tygodnia od spania. To po prostu niemożliwe, by wiedzieć, jak materac się sprawia dopóki nie spędzimy na nim kilka nocy. Dlatego przed zakupem sprawdźmy czy sklep oferuje okres próbny i bezproblemowy zwrot lub wymianę na inny model.

Wszystkie materace tracą elastyczność z czasem, więc rozważmy zakup z gwarancją jako źródło ochrony inwestycji w materac. Generalnie większość producentów materacy uznaje wizualne wgłębienie w kształcie ciała na około 3,5 cm do roszczeń gwarancyjnych. Jeśli materac sprężynowy ma defekt do tego stopnia, że istnieje wizualne wrażenia odcisku ciała, oznacza to, że już dawno stracił właściwe wsparcia. Dlatego  materace piankowe zazwyczaj są bardziej trwałe.

Materace piankowe również zmiękną z  upływem czasu, a ostatecznie powierzchnia materaca będzie odczuwalnie bardziej miękka. Dlatego pamiętajmy, że najlepszą jakość mają pełne materace piankowe niż inne materace z nakładką piankową i są znacznie mniej podatne na odcisk stały ciała.
Jeden rodzaj pianki stoi ponad wszystkimi innymi – jest to pianka lateksowa, która nie ma sobie równych dla zdrowia, komfortu i trwałości.

Materiał partnera zewnętrznego

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *