Inne

Skup złota i srebra - jak zarabiać na metalach szlachetnych?

Dorota Plichta
kwi 10 2017

Zarówno złoto, jak i srebro to metale szlachetne, które wykorzystywane są w przemyśle, zwłaszcza elektronicznym, jak i w szeroko rozumianym jubilerstwie. Na co dzień mogą także stanowić inwestycję, która pozwala na pomnażanie w dłuższym okresie posiadanego kapitału. Jak sprzedawać złoto i srebro, aby jak najwięcej na tym zarobić?

Srebro i złom ze srebra

Srebro jest metalem szlachetnym, który charakteryzuje się stabilnością cen rynkowych. Z uwagi na niższą cenę niż w przypadku złota, staje się powszechnym instrumentem inwestycyjnym. Klienci chętnie kupują i sprzedają srebro, aby rozpocząć lub upłynnić inwestycję. W wielu przypadkach srebro sprzedawane jest jednak nie jako pełnowartościowy wyrób, np. biżuteria, która z uwagi na kunszt, z jakim została wykonana, może być sama w sobie bardzo kosztowna, ale jako złom srebra. 

Złom tego rodzaju nadaje się do recyklingu i można go przetworzyć tak, aby zyskał zupełnie nowe „życie”. Skupy srebra przyczyniają się do oszczędności i do zahamowania wyczerpywania się powoli naturalnych zasobów srebra na Ziemi. Nabywają one srebro w każdej postaci, czyli jako odpady z produkcji srebrnej biżuterii, tzw. złom srebra, zniszczoną lub niepotrzebną srebrną biżuterię oraz srebrną zastawę stołową, sztućce, czy wylewki i granulat srebrny. 

Złoto jako metal szlachetny 

Cenniejszym niż srebro metalem szlachetnym jest złoto. Od wieków ma ono ogromną wartość i wykorzystywane było w celach inwestycyjnych i rozliczeniowych. Do dziś dawne złote monety mają realną wartość - nie tylko pod względem kolekcjonerskim. Złoto można zważyć i wycenić po kursie właściwym dla określonej próby. Dlatego inwestycje w złoty kruszec jak najbardziej są opłacalne, zwłaszcza obecnie, gdy rynek walutowy jest chwiejny. Złoto można postrzegać jako tzw. bezpieczną przystań dla inwestorów, ale wyłącznie w dłuższej perspektywie. Okres, w którym inwestujemy w złoto liczony jest raczej w miesiącach i latach, niż w dniach i tygodniach. 

skup srebra

Czym jest złoto dewizowe?

Najczęściej złoto kojarzymy ze sztabkami, biżuterią lub monetami. Często mówi się również o tzw. złocie dewizowym. Pod pojęciem „złoto dewizowe” należy rozumieć złoto w formie nieprzerobionej, czyli jako sztabki, monety czy złoto bulionowe. To wyjątkowy produkt inwestycyjny, który pozwala na inwestycje bez obarczania ich podatkiem VAT oraz podatkiem od zysków kapitałowych. 

Formalnie złote monety bulionowe i sztabki złota mogą być nazywane złotem dewizowym, jeśli były bite po 1850 roku. Mogą być to także półfabrykaty, czy przedmioty ze złota, które z reguły nie są wytwarzane z tego szlachetnego kruszcu. 

Jak inwestować w złoto i srebro?

Nie trzeba mieć w domowym lub bankowym sejfie złotych czy srebrnych sztabek, ani gromadzić biżuterii z metali szlachetnych, aby móc w nie inwestować. Można wykorzystywać w tym celu instrumenty finansowe, np. kontrakty terminowe na złoto lub srebro, akcje firm wydobywczych i przetwórczych, fundusze inwestycyjne kupujące złoto lub srebro, akcje spółek z sektora metali szlachetnych oraz tzw. ETF-y, które odzwierciedlają zmiany cen metali. 
Znacznie łatwiej jest obracać takimi instrumentami niż fizycznymi metalami szlachetnymi. Złoto fizyczne można kupować, podobnie jak srebro, jako biżuterię, numizmaty i monety kolekcjonerskie oraz sztabki i monety bulionowe. Skupy złota i srebra pozwolą na szybkie ich upłynnienie, jeśli zechcemy je sprzedać i odzyskać gotówkę. W ten sam sposób możemy rozpocząć inwestycję w metale szlachetne. Przy niskim kapitale lepiej będzie kupić srebro, niż złoto.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *