Rodzina

Rozwód z obcokrajowcem poza terenem Polski – czy masz szansę wywalczyć opiekę nad dzieckiem?

Robert Michoń
lis 30 2020

Ślub z obcokrajowcem w dzisiejszych czasach nie jest niczym dziwnym czy zaskakującym. Wiele osób wyjeżdża za pracą poza granicę Polski i tam poznaje przyszłego męża czy żonę, ale są sytuacje, że na terenie Polski poznaje się cudzoziemca, z którym chce się związać przyszłość. O ile uzyskanie ślubu nie jest skomplikowane, tak załatwienie rozwodu może nastręczać już wiele problemów. W dzisiejszym wpisie zastanowimy się czy obywatel Polski ma szansę wywalczyć opiekę nad dzieckiem i jak wygląda rozwód poza terenem Polski.

Ważne informacje – co każdy z nas powinien wiedzieć?

Rozwód to trudna sprawa, tym trudniejsza jeżeli ma się dzieci, a dodatkowo chce się rozwieść z obywatelem obcego kraju. Tutaj największym problemem jest oczywiście uzyskanie prawa do dzieci. I jak się okazuje sytuacja nie wygląda kolorowo. Najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie rozwodu w kraju. Ale nie zawsze jest to możliwe i niestety, jeżeli nie mieszkało się przez dłuższy czas w Polsce, to szans na to raczej nie ma, chyba że małżonkowie w ostatnim czasie zwykle zamieszkiwali w Polsce bądź wnioskodawca zamieszkuje przynajmniej przez 6 miesięcy na terenie kraju przed złożeniem pozwu. Wtedy warto udać się do adwokata, który pomoże napisać pozew, ale i doradzi. Trzeba też wiedzieć, że to prawo, które umożliwia rozwód na terenie Polski wynika z ustaw Unii Europejskiej i dotyczy sytuacji gdy małżonkowie są z państw należących do Unii. W innym przypadku rozwód należy przeprowadzić na terenie kraju, w którym się zamieszkuje bądź zamieszkiwało.

Jak rozwieść się żeby nikt na tym nie ucierpiał?

W przypadku rozwodu z cudzoziemcem na terenie Polski uzyskanie praw do dzieci i zakaz ich wywożenia poza teren Polski są zazwyczaj łatwe do uzyskania. Oczywiście w takiej sytuacji nie warto działać na własną rękę, lecz udać np. do adwokata z Zambrowa, którego polecamy wszystkim mieszkańcom Białegostoku i okolic. Jest również szansa, że uzyska się prawo do opieki, jeżeli polski sąd wyda takie postanowienie, ale w tych sytuacjach często potrzebna jest pomoc, np. rzecznika praw dziecka i dzieje się tak w sytuacji, gdy obywatel czy obywatelka Polski, a także jej/jego dzieci, którzy uważani są także za obywateli Polski są zagrożeni.

Jak rozwieść się poza terenem kraju?

Planując rozwód poza terenem Polski w kraju, którego obywatelem jest osoba, z którą chcesz się rozwieść, niejako jesteś skazany/a na porażkę. Sądy zazwyczaj przydzielają pełną opiekę obywatelom swojego kraju. Oczywiście nie oznacza to wcale, że druga strona zostaje pozbawiona praw rodzicielskich, jednak nie będzie mogła wywieźć dzieci do Polski ani innego kraju. Nawet interwencje dyplomatyczne mogą w tym przypadku nie przynieść właściwego skutku i trzeba liczyć się z tym, że aby zachować możliwość widzenia z dziećmi nie można opuścić państwa, w którym doszło do rozwodu.

Rozwód z obcokrajowcem na terenie kraju, gdzie dominuje islam

Jeszcze trudniej wygląda sytuacja obywatela czy obywatelki Polski, gdy chce się rozwieść mieszkając na terenie kraju, gdzie obowiązuje islam. Szczególnie trudna sytuacja dotyczy kobiet, które chcąc opuścić męża, nawet jeżeli dochodziło do przemocy, zostają pozbawione praw rodzicielskich. Otóż prawo w krajach muzułmańskich jest takie, iż prawo do opieki nad dzieckiem zyskuje mężczyzna. Tutaj trzeba zdawać sobie sprawę z zagrożeń, które z tego wynikają. Otóż jeżeli nawet matka mieszka na terenie Polski i uzyska w polskim sądzie prawo do opieki, ale ojciec uprowadzi dzieci z terenu Polski do swojego ojczystego kraju, to pomimo tego, że złamał prawo matka może nie odzyskać dzieci, gdyż sąd kraju muzułmańskiego uzna, iż dzieci należą się ojcu.  Nawet interwencje dyplomatyczne czy apel konsula nie przyniosą skutku, podobnie jak złożenie wniosku o pozbawienie praw rodzicielskich. Jakby tego było mało matce także grożą poważne konsekwencje, jeżeli pojawi się na ternie kraju byłego już męża. Może zostać aresztowana i osądzona za porwanie własnych dzieci.

Samo techniczne przeprowadzenie rozwodu nie jest bardziej skomplikowane niż w sytuacji rozwodu z Polką czy Polakiem. Zdecydowanie trudniej wygląda sytuacja z przyznaniem opieki na dziećmi i rzeczywiście jeżeli sąd polski nie będzie mieć jurysdykcji, to uzyskanie opieki będzie niemal niemożliwe.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *