Po pracy

Radość z popełniania błędów na planie filmów i seriali

Robert Michoń
cze 30 2021

W czasach, gdy box sety ustąpiły miejsca platformom streamingowym, blooper reel stał się pomijanym przysmakiem. Oto kilka klasyków, którymi warto się delektować

Kiedy lockdown 1.0 został zniesiony, jedną z pierwszych rzeczy, które zrobiłem, było pozbycie się wszystkich zestawów pudełek DVD, które miałem z moimi ulubionymi programami telewizyjnymi. Do domu przyszedł mężczyzna, a ja wręczyłem mu dwie torby na kółkach. (Żeby było jasne, wystawiłem tę nagrodę na FreeCycle; on nie pojawił się po prostu przypadkowo na moim progu).

Nie było mi smutno, że odchodzą. Nie mam odtwarzacza DVD; mój laptop nie ma napędu DVD; moje półki były pełne książek. Podobnie jak wielu ludzi, "telewizję" oglądam obecnie za pośrednictwem serwisów streamingowych (w rzeczywistości w ogóle nie posiadam telewizora).

Brakuje mi jednak jednej rzeczy w zestawach DVD: blooper reels. Wraz z komentarzem reżysera i wywiadami z obsadą, blooper reel był podstawą wydania DVD - i nadal jest. Choć Netflix udostępnia niektóre bloopery na YouTube, chciałbym zobaczyć ich powrót jako opcji w menu streamingu.

Nie tylko urywki z komedii wywołują u mnie salwy śmiechu; każdy gatunek filmowy jest w stanie dostarczyć błyskotliwej wpadki lub przewracającego się rekwizytu. Uwielbiam blooper reels, ponieważ zapewniają wgląd w produkcję; spojrzenie na to, jak powstaje telewizja (i film). Ale przede wszystkim dlatego, że dają nam kawałek prawdziwego poczucia humoru aktorów i koleżeństwa między obsadą i ekipą. Od czasu do czasu, siedząc w kawiarni lub barze, podsłuchuję rozmowy między przyjaciółmi, które mnie rozśmieszają. To również oferują blooper reels. To także dlatego blooper reels z późniejszych serii programów są lepsze, bo na planie panuje lepszy kontakt.

Czytaj również: Wpadki polskich gwiazd.

plan filmowy

Łatwym sposobem, aby uzyskać swoje poprawki w dzisiejszych czasach są klipy przesłane przez fanów - z minusem pikselacji, która mogłaby rywalizować ze starą grą Atari. Ale w czasach tak przygnębiających i niepewnych jak obecne, powinniśmy jeszcze raz podnieść rangę blooper reel. Oto kilka przykładów:

Przyjaciele ("Friends")

Można sobie wyobrazić, że serial, który trwał 10 lat, miałby obsadę z bliskim kontaktem (wzmocnionym przez żywą publiczność w studio), a także wiele wpadek. Oto Jennifer Aniston, której spódnica utknęła w drzwiach, Courteney Cox niezdolna do wypowiedzenia imienia Dicka Clarka bez wybuchnięcia śmiechem i wiele innych.

Gra o tron ("Game of Thrones")

Peter Dinklage tak często zmaga się z wymówieniem benevolent ("ben-elephant", "bevelent", "benelevent") w jednej scenie, że kilka tygodni później scenarzyści wstawiają to ponownie do scenariusza, tylko po to, żeby z nim pogrywać.

Druhny ("Bridesmaids")

Nie jest niespodzianką, że outtakes z Druhny są tak samo zabawne jak sceny w prawdziwym filmie. Ujmijmy to w ten sposób: potrzeba dużo czasu, aby Jon Hamm pogłaskał sutek Kristen Wiig, a oni nie wybuchną śmiechem.

Orange is the New Black

Migoczące światła, Natasha Lyonne wpychająca wózek w ścianę (kilka razy) i Laura Prepon przypadkowo wyjmująca z temblaka swoją rzekomo złamaną rękę.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *