Rodzina

Jak wygląda leczenie alkoholizmu? Jaki jest koszt pobytu w ośrodku?

Dorota Plichta
wrz 9 2022

To jasne, że w obecnej rzeczywistości wszyscy zmagamy się z uzależnieniami. Najpoważniejszym z nich jest alkoholizm, o którym społeczeństwo nie lub głośno mówi. Dzieje się tak dlatego, że jeszcze bardzo dawno temu alkoholizm nie był uznawany za chorobę. Był to osobisty wybór. Alkoholicy byli więc mocno napiętnowani przez społeczeństwo i nie powinni być dumni ze swojego problemu. Wiele z tych osób zrezygnowało z szukania pomocy i z każdym dniem spadało coraz dalej od dna. Dla wielu jednak ośrodek leczenia alkoholizmu może być ostatnią szansą na odzyskanie życia i powrót do normalności. Jak wygląda leczenie alkoholizmu i jaki jest koszt pobytu w ośrodku?

Ile kosztuje leczenie alkoholizmu w prywatnej placówce?

Ośrodki leczenia alkoholizmu to często ostatnia deska ratunku. Tam terapeuci i specjaliści od uzależnień starają się sprowadzić osobę uzależnioną na właściwą drogę i pomóc jej odzyskać normalne życie. Taka terapia jest często trzyetapowa i niełatwa. Można powiedzieć, że jest to różnica:

Detoks alkoholowy - Jest to pierwszy etap. Przygotowuje ona pacjenta do dalszego leczenia. Zaraz po wejściu do ośrodka, zostaje on skutecznie pozbawiony dostępu do alkoholu. To, jak wszyscy wiemy, może powodować różne problemy fizyczne i psychiczne. Detoks to proces, który usuwa z organizmu wszelkie pozostałości alkoholu i łagodzi objawy odstawienia. Pacjent jest teraz gotowy do dalszego leczenia.

Terapia specyficzna to najważniejszy etap leczenia alkoholizmu w prywatnych ośrodkach. Terapia specyficzna zajmuje się najgłębszymi partiami umysłu pacjenta. Umożliwia uświadomienie pacjentowi problemu i możliwych konsekwencji. Z pomocą terapeutów lub innych specjalistów znajduje się rozwiązanie problemu alkoholowego. Jeśli pacjent nie jest w stanie poradzić sobie z głodem alkoholowym, konieczna może być farmakoterapia.

Terapia podtrzymująca to natomiast terapia, która występuje po leczeniu alkoholizmu w prywatnych ośrodkach. Ma ona pomóc pacjentom utrzymać trzeźwość i nie ulegać pokusom. Odbywa się najczęściej w formie grup wsparcia lub indywidualnych spotkań z terapeutami zajęciowymi i psychologami.

Jaki jest średni koszt leczenia w prywatnym ośrodku leczenia alkoholizmu? Zależy on od wielu czynników. W ośrodkach leczenia alkoholizmu dostępnych jest wiele cen. Powszechnie zdarza się, że dwutygodniowe leczenie kosztuje około 4,5 tysiąca złotych. Natomiast za cztery tygodnie cena może wzrosnąć nawet do 6,5 tysiąca złotych.

Terapia grupowa

Czy terapia odbywa się tylko w grupach?

Ośrodki leczenia alkoholizmu wiedzą, że każdy pacjent jest wyjątkowy i ma inne doświadczenia. Wiele osób uważa, że jedynym leczeniem dostępnym w takich ośrodkach jest terapia grupowa. Choć jest ona bardzo popularna, nie sprawdzi się u każdego. Z tego powodu każdy pacjent jest leczony na alkoholizm najlepszą metodą. Terapia grupowa odbywa się zazwyczaj codziennie. Jednak w niektórych przypadkach, gdy osoba uzależniona jest zbyt zamknięta w sobie i nie potrafi otwarcie rozmawiać w grupie, w ośrodkach leczenia alkoholizmu oferowana jest terapia indywidualna. Jest to przede wszystkim rozmowa jeden na jeden pomiędzy pacjentem, a terapeutą. Pacjent jest w stanie zaufać specjaliście, otwierając się przed nim podczas tej rozmowy. Po pewnym czasie może dołączyć do terapii grupowej. Ale tylko wtedy, gdy jest na to gotowy.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *