Technika

Lustrzanki - porady dla początkujacych

Michał Wolański
kwi 18 2017

Obsługa lustrzanki cyfrowej

Lustrzanka cyfrowa jest urządzeniem któremu musimy poświęcić sporo czasu, jeśli chcemy rzeczywiście dobrze opanować jej obsługę. W porównaniu do zwykłych kompaktów, lustrzanki są znacznie bardziej skomplikowane. Posiadają dużo więcej trybów pracy, funkcji czy dodatkowych ustawień w ramach danego pracy oraz funkcji.

Sprawia to, że istnieje w nich nierzadko nawet kilkaset różnych kombinacji ustawień. Czasami okazuje się zatem, że nawet doświadczone osoby które od wielu już lat mają styczność z takimi urządzeniami w pierwszej kolejności nie są w stanie opanować sprawnej obsługi czegoś takiego i na samym początku nie potrafią płynnie przechodzić pomiędzy poszczególnymi funkcjami.

Warto w takim razie zapoznać się z kilkoma podstawowymi poradami, dzięki którym zadanie to stanie się dla nas znacznie łatwiejsze. Unikniemy również wielu niepotrzebnych nerwów związanych z szybkim szukaniem odpowiednich dla nas ustawień. Zanim zaczniemy wykonywać zdjęcia, należy określić, co będzie obiektem naszych fotografii.

Zupełnie inaczej trzeba fotografować góry, inaczej plażę, a inaczej kościoły czy zabytkowe budowle. Bardzo istotne jest tutaj wybranie odpowiedniego obiektywu, który będzie w stanie dobrze sprostać wszystkim warunkom panującym w danym miejscu. Obiektyw należy jednak zmieniać w odpowiednim miejscu, gdzie nie istnieje zbyt duże ryzyko zabrudzenia go czy dostania się do jego wnętrza jakichkolwiek ciał obcych.

Jak działa lustrzanka?

Specjalnie do zaplanowanej przez nas sesji musimy również ustawić właściwy tryb robienia zdjęć. Jeśli spotka nas konieczność szybkiej zmiany trybu czy funkcji w aparacie, to dobrze będzie najpierw nieco to przećwiczyć. Jest to bardzo ważne, bowiem problemy z tym mają nierzadko nawet doświadczeni fotografowie; sprawia to, że czasami marnują oni okazję do zrobienia wspaniałego zdjęcia.

Jeśli wybieramy się na dłuższą wyprawę z naszym aparatem, to warto zabrać ze sobą dodatkowy akumulator, bowiem lustrzanki – szczególnie w niektórych trybach pracy – potrafią zużywać sporo energii. Nie trzeba chyba mówić o tym, że takie problemy nie są niczym przyjemnym – zwłaszcza świadomość, że tracimy okazję do wykonania naprawdę świetnego zdjęcia.

To samo dotyczy się również karty pamięci, którą warto sformatować przed wyjściem w "trasę". Dzięki temu będziemy mogli pozwolić sobie na zapisywanie zdjęć o wysokiej jakości, w zadowalającej rozdzielczości. Pliki w formacie RAW z jednej strony oferują bardzo wysoką jakość, ale jednocześnie zajmują mnóstwo miejsca na karcie.

Ponadto wymagają później dość skomplikowanej obróbki komputerowej. Warto spędzać ze swoim aparatem jak najwięcej czasu i eksperymentować z różnymi funkcjami. Jedynie w taki sposób będziemy w stanie rzeczywiście dokładnie go poznać.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *