Rodzina

Spodziewasz się dziecka? Przygotuj swój dom

Dorota Plichta
lis 2 2016

Narodziny dziecka zawsze są bardzo wyjątkowym wydarzeniem w naszym życiu

Jeśli jest to nasz pierwszy potomek, to zazwyczaj przykładamy sporo uwagi na to, aby przygotować dla niego jak najlepszy pokój. Rzeczywiście jest to bardzo istotne, choć warto pamiętać, że równie mocno trzeba się postarać z przygotowaniem dla niego wszystkich innych pomieszczeń. Cały dom powinien zostać odpowiednio dostosowany do potrzeb naszego dziecka, bowiem jedynie wówczas będzie on dla niego faktycznie bezpieczny.

Zacznijmy od sypialni

W pomieszczeniu w którym śpią rodzice na pewno powinno znaleźć się miejsce na dziecięce łóżeczko, bowiem przynajmniej w pierwszym okresie życia malucha będzie ono niezbędne. Niemowlęta doskonale czują, czy rodzice są niedaleko, a bliskość daje im poczucie bezpieczeństwa i ułatwia zasypianie. Koniecznie musimy rozejrzeć się po całym domu i znaleźć wszystkie produkty czy przedmioty, które mogą być niebezpieczne dla naszego dziecka.

Środki czystości

Wszelkiego rodzaju środki czystości oraz inne chemiczne produkty, a także noże, widelce, ostre narzędzia – wszystko to powinniśmy schować w miejscu, które będzie niedostępne dla malucha. Małe dzieci są dość nieodpowiedzialne i nie maja pojęcia, jak duże zagrożenie może kryć się w niektórych przedmiotach; zadanie chronienia ich przed nimi spoczywa zatem na nas samych. Samo zagospodarowanie miejsca na różne rzeczy jakie prawdopodobnie pojawią się w naszym domu po przyjściu na świat dziecka również jest bardzo ważne.

Pokój dziecięcy

Dodatkowe pomieszczenie

Rowerek, łóżeczko, sanki w zimie, zabawki – wszystko to potrzebuje odpowiedniego miejsca do przechowywania. Jeśli mamy taką możliwość, to warto urządzić kącik zabaw dla dziecka w dobrze widocznym miejscu, tak, aby dziecko mogło zajmować się swoimi sprawami i jednocześnie cały czas być pod naszą opieką.

Zabezpiecz balkon

Bardzo niebezpiecznym miejscem dla dziecka jest balkon. Co prawda zazwyczaj nie wypuszczamy tam maluchów bez opieki, ale małe dzieci potrafią być na tyle nieprzewidywalne, że czasami wystarczy dosłownie sekunda nieuwagi. Warto odpowiednio zabezpieczyć balustradę, tak, aby małe dziecko w żaden sposób nie mogło przez nią wypaść.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *