Inne

Skuteczne usuwanie plam

Robert Michoń
lis 9 2016

Jak się pozbyć plam?

Plamy na ubraniach nigdy nie są niczym przyjemnym. Równocześnie jednak trudno jest całkowicie ich uniknąć – otoczenie, w jakim nosimy odzież nigdy nie będzie w pełni sterylne, zatem zawsze będzie istniało ryzyko zabrudzenia. Niestety, w wielu przypadkach usunięcie plam jest dość trudnym zadaniem. Wszystko zależy oczywiście od tego, czym poplamiona jest tkanina; nierzadko wystarczają standardowe środki do prania, ale niekiedy musimy sięgnąć po coś więcej. Jeśli zależy nam na usunięciu plamy z materiału, to zazwyczaj musimy reagować jak najszybciej po jej powstaniu – z czasem może się ona utrwalić tak bardzo, że jej usunięcie będzie już niemożliwe.

Nie oznacza to jednak, że mamy bez zastanowienia się korzystać z pierwszych lepszych środków. Zastosowanie czegoś nieodpowiedniego może jeszcze bardziej pogorszyć sytuację i całkowicie zniszczyć materiał. Dobrze jest wiedzieć, w jaki sposób należy reagować na konkretne plamy

Plamy z błota i trawy

Bardzo często – szczególnie w przypadku ubrań dziecięcych, ale oczywiście nie tylko – musimy radzić sobie z plamami z trawy lub błota. W tym pierwszym przypadku najpierw należy dokładnie namoczyć tkaninę w gorącej wodzie, co pozwoli na pozbycie się kawałków trawy. Następnie należy przygotować mieszankę z mydła i wybielacza w proporcjach pół na pół, i dokładnie wyczyścić nią wybrane miejsce. Na koniec całe ubranie trzeba wyprać. Nieco trudniejsze może być usunięcie plam z błota.

Skuteczne usuwanie plam

Świeża plama

Jeśli plama jest świeża, to możemy ją wyczyścić mieszanką przygotowywaną z jednej łyżki octu winnego na dwie szklanki wody. W przypadku zaschniętego, twardego błota najlepiej jest skorzystać z mieszanki sody oczyszczonej i wybielacza.

Plamy z wina

Bardzo często spotykane są plamy z wina, szczególnie na obrusach. W takim przypadku szybkie działanie jest szczególnie ważne – musimy reagować od razu, zanim wino dobrze wsiąknie w tkaninę. Najlepszym wyjściem jest posypanie miejsca w którym wino zostało rozlane solą – wchłonie ona płyn i nie dopuści do tego, aby tkanina nim nasiąkła. Potem obrus należy jak najszybciej zalać gorącą wodą od drugiej strony i dokładnie wyprać.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *